Am sau nu platfus?

30-07-2011
aels
Nu este medic/terapeut
aels
Buna ziua, Am fost de curand la un medic ortoped, si mi'a spus ca am platfus, si ca nu mai am nici o sansa de al corecta, Mentionez ca am 17 ani si 9 luni, Totusi, eu cand stau pe pat, sau la calculator, am curbura prezenta si e chiar mare, cand ma asez in picioare, am si acolo o curbura mai micuta dar o am, am facut si testul de a uda talpile si de a sta pe o suprafata plana, si nu este plat piciorul deloc, are scobitura, nu chiar foarte mare dar este prezenta,
Puteti sa ma lamuriti si pe mine daca intradevar am aceasta boala sau nu ?
10 comentarii
0
31-07-2011, ora 14:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la 17 ani sa-i zici la o pacienta ca "nici o sansa de al corecta" este o nesimtire.
eu as zice sa cautati un ortoped care se ocupa cu patologia gleznei si a picioarelor, cum este colegul dr. Marius Uscatu si-i cereti o parea, faceti examinari mai amanuntite daca este nevoie.
nu acceptati asa de usor verdictul
0
31-07-2011, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Colegul ortoped are perfecta dreptate: piciorul plat (platusul) este in 99, 99% din cazuri o problema strict estetica si doar in 0, 001% din cazuri poate provoca o anumita jena la eforturi excesive (am pacienti campioni modiali la maraton sau la alte sporturi solicitante). Se opereaza doar un caz dintr-un milion la varsta D-voastra.
Ca si D-voastra, nu sunt deloc convins ca aveti intr-adevar picior plat, problema fiind de fapt cu totul alta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-08-2011, ora 17:07
aels
Nu este medic/terapeut
aels
Si nu aveti idee cam ce problema ar putea fii ? sau mai bine ar fi sa programez o consultatie ?
0
01-08-2011, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca numai prin consultatie se poate stabili diagnosticul.
Va stau la dispozitie telefonic, aveti datele mele, aici pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2011, ora 21:58
aels
Nu este medic/terapeut
aels
Se pare ca am gresit eu, se pare ca eu pot sa am si curbura la talpa, dar pot sa il am si plat, ciudat. :-(
0
02-08-2011, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca numai prin consultatie se poate stabili diagnosticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-09-2011, ora 14:00
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua!
Am fost anul trecut la dumneavoastra(dl doctor Uscatu) cu o problema la laba piciorului drept. Mi-ati pus diagnostic fractura metatarsian grad III. Anul acesta am o problema la piciorul stang, durearea este intre baza degetelor si glezna, usor umflat, ma doare doar cand merg si cand am incaltari fara toc.Nu ma doare in talpa. Am purtat tocuri, insa nu ma doare, merg bine. Din cauza ca nu merg corect (din cauza durerii), a inceput sa ma doara si in sus, pe picior, nu f rau, dar e deranjant...
Am mers la un doctor ortoped din oras (Ploiesti) care mi-a spus ca am platfus. Nu prea m-a convins, insa nici nu exclud varianta asta pentru ca nu ma pricep... Mi-a recomandat branturile acelea pentru platfus...
Pot sa va spun ca durerea nu este ca cea de anul trecut, anul trecut nu puteam sa ma incalt cu tocuri, ma durea. In schimb de data asta nu ma doare... E posibil sa fie platfus? Asa dintr-o data... Am 27 de ani, 1, 80 si 80 kg.
V-as ruga daca imi puteti da si mie un raspuns referitor la problema care o am.
Va mltumesc!
0
18-09-2011, ora 17:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum deja stiti foarte bine, imi este absolut imposibil sa va diagnostichez fara un examen clinic direct.
Nu cred ca este vorba despre platfus, care este in 99, 99% din cazuri doar o problema estetica, fara implicatii functionale (suferinte).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-09-2011, ora 14:42
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Multumesc pentru raspuns, insa pana ajung la dumneavoastra ati putea sa imi spuneti care ar putea fi cauza... Si de ce ma doare doar atunci cand merg? Weekend-ul acesta nu am mai avut nicio problema, nu m-a mai durut, chiar am crezut ca am scapat, insa de ieri, 19.09.2011, (am inceput serviciul), a inceput iar sa mi se umfle si sa ma doara. Ar putea sa nu aibe nici o legatura cu piciorul, adica sa ma doara din alte cauze, probleme la rinichi. nu stiu... (Din cate stiu nu am asemenea probleme, la rinichi ma refer).
Mai astept un raspuns de la dumneavoastra.
Multumesc mult!
O zi buna!
0
22-09-2011, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista mii de cauze posibile ale suferintei D-voastre, ce pot fi cuantificate strict prin examen clinic local.
Evident ca si cele 15 kg in plus isi spun cuvantul...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: