Am renuntat la fumat si obosesc!

10-05-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua! Am 4 luni de cand am renuntat la fumat. Ce se intampla ciudat? Eh, obosesc foarte repede cand merg. De la un timpsimt ca nu imi ajunge aerul pentru a respira. Ce sa fie? Am fost la cardiolog si nu mi-a gasit nimic. Am fost la pneumolog unde am facut o spirometrie si mi-a iesit mai mult decat perfect, si o radiografie anul trecut la care mi-a spus ca nu am o boala la plamani ci doar ca este afumat ;)). Am o problema cu stomacul care urmeaza sa o investighez. Dar de ce obosesc mai mult de cand am renunatat la acest viciu?
3 comentarii
0
28-12-2018, ora 09:47
Ildor
Nu este medic/terapeut
Ildor
Si cum s-a rezolvat ?
Aceeasi problema apare la mine dupa 2 luni fara fumat.
0
29-11-2023, ora 10:12
GeorgianaGy
Nu este medic/terapeut
GeorgianaGy
Și cum sa rezolvat? Aceiași problema o am și eu...și dureri de cap îngrozitoare...
0
03-12-2023, ora 14:03
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,

Pe termen scurt, nicotina crește metabolismul și "energia". Crește și temperatura corpului cu vreo două grade celsius, din cauza metabolismului crescut.
La oprirea fumatului, aceste efecte nu mai există.
Dacă testele de cardio și pneumo sunt normale, probabil aceasta este explicația pentru oboseală.

Pe de altă parte, nicotina făcea și foate multe rele. Chiar dacă vă simțiți mai slab, în realitatea efectele pozitive ale renunțării la fumat deja există (deși nu se văd direct). Rănile vi se vindecă mai ușor, recuperarea după orice stres (traumă etc.) este deja mai bună. Probele funcționale respiratorii nu mai variază cu viteza de fumător, ci cu cea de nefumător.

Oboseala și dispneea (lipsa de aer) trec în câteva luni.
Stați în aer curat dacă aveți ocazia, faceți exerciții respiratorii. Astfel se recrutează pentru respirație și alte regiuni din plămân, care nu sunt ventilate la respirațiile obișnuite.

Păstrați legătura cu pneumologul, în unele părți există centre specializate în abandonarea fumatului.

Multă sănătate!
Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  •