Am privit o eclipsa partiala de soare si mi-e tare frica

26-10-2015
gkr_alr
Nu este medic/terapeut
gkr_alr
Salut

Pe 20 martie am facut greseala enorma de a privi eclipsa partiala direct, fiind innorat, si cel de la observator spunandu-ne ca ne putem uita, fie cu ochii liberi, fie prin ochelari mai vechi sau bucati de sticla imprumutate de la altii, ba chiar am facut si poza cu telefonul in prostia mea.

Nu mi-am pierdut vederea.

Insa vad cam tremurat de atunci pe intuneric, de asta primavara am miodezopsii, sensibilitate la lumina puternica (desi am avut asta si inainte pentru ca nu prea ies din casa) si vad luminile farurilor si stalpilor pe timp de noapte difuze.in rest, vad clar, pot sa citesc.

Am fost la doua clinici de oftamologie de doua ori, ambele private (dotate doar cu aparatura elementara). Ambii medici, dupa ce mi-au facut consultatii, mi-au spus ca nu am nimic la retina, dar mi-au sugerat sa port ochelari anti-reflexie si sa imi pun picaturi pentru ca stau cam mult pe calculator.



Vad bine si acum, insa mi-e inca frica ca as putea orbi treptat (nu stiu sigur daca privirea directa a eclipsei fara protectie poate duce la orbire treptata), iar simptomele prezentate sa nu reprezinte cumva ca urmeaza sa orbesc, de aceea, as vrea sa stiu unde pot face o consultatie mai amanuntita si cu ce cost (mentionez ca sunt student, nu am venit).


Recent, am inceput sa am atacuri de panica si spasme musculare in jurul gatului cand stau sa lucrez prea mult la calculator (bine, astea tin mai mult de neuropsihiatrie) si mi-e frica sa nu aiba vreo legatura cu ochii. Sau sa am o hipertensiune oculara.
3 comentarii
0
27-10-2015, ora 21:28
gkr_alr
Nu este medic/terapeut
gkr_alr
nimeni?
0
28-10-2015, ora 20:27
gkr_alr
Nu este medic/terapeut
gkr_alr
Stiu ca am facut o prostie, asta e, dar vreau sa incerc sa repar problema, oricat ar fi costul. Vreau doar sa stiu totusi daca vederea mi se deterioreaza.
0
25-08-2016, ora 13:04
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna ziua,
In mod sigur ati gresit facand acest lucru.Conteaza si cat de mult ati privit eclipsa.Eclipsele, fie si partiale, sunt periculoase.(norii nu bloceaza radiatia periculoasa-invisibila)
Eu nu cred ca veti orbi dar anumite simptome-sechele pot sa persiste mult timp.
Am vazut insa de alungul carierei mele si oameni care au orbit sau aproape orbit dupa privitul unei eclipse fara protectie.Insa a fost eclipsa totala, nu partiala.
Este bine sa faceti un control oftalmologic macar o data pe an cu examenul fundului de ochi.
Cateodata, apare o gaura maculara si este bine sa o diagnosticati inainte de a se largi.
Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •