Am o problema

29-01-2014
ankange
Nu este medic/terapeut
ankange
Buna seara. In primul rand, am 15 ani si de o saptamana-doua ma confrunt cu o mare problema. Am avut 2 incidente neplacute pentru care m-am simtit vinovata, intre timp am prezentat dureri de stomac, greata, gaze si pofta scazuta de mancare. Am fost la doctor, mi-am revenit cu pofta, dar acum am alte probleme.. de 4-5 zile simt ceva in stomac care nu vrea sa iasa, desi merg la baie dar am scaun foarte putin, fata de obicei. Simt mereu ca am nevoie la baie, dar cand ajung acolo nu fac. Deci ma deranjeaza foarte tare pentru ca simt ceva acolo (gaze sau materii fecale, nu stiu) si mi-e foarte frica, bunica mea a murit de cancer de colon si mi-e frica sa nu fie boala ereditara sau sa ma imbolnavesc eu de ea. Ultimul meu scaun de astazi a avut mucus si s-a observat si pe hartie si un miros usor neplacut, dar nu foarte, sincer..cred ca asa era el. Doctorul mi-a dat Espumisan si Nexium si mi-a zis sa incerc sa ma iert pentru faptele astea pentru ca sigur simptomele mele sunt din aceasta cauza. Acum 2 ani am facut si o ecografie abdominala, totul a fost ok si test pentru helicobacter si mi-a iesit negativ. Mi-a zis ca am un colon mai iritabil, dar aici nu cred ca este vorba de colon iritabil. Am mai avut o perioada scurta de genul cand am inceput liceul ( ma rog, in a 2-a sau a 3-a luna), dar nu inteleg de ce acum. Sa mentionez ca perioada asta, de decembrie-ianuarie am avut o stare mai ciudata, am vrut sa fiu singura si sa incerc sa ma regasesc pe mine, dar nu am avut cum, in acelasi timp voiam sa imi fac prieteni si tot asa(daca asta ajuta la ceva).Trebuie sa imi vina si ciclul. Credeti ca poate fi o boala grava pe care medicul nu a descoperit-o? Poate si cancer sau ceva mai rau? Multumesc frumos.
2 comentarii
0
30-01-2014, ora 16:18
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua,

Te sfatuiesc, CAT MAI REPEDE, daca nu ai facut-o pana acum, sa te adresezi unui medic pediatru cu specializare in gastroenterologie sau unui medic gastroenterolog, pentru consult si investigatii, care sa stabileasca concret cauza problemelor pe care le ai.
Iti stau in continuare la dispozitie pe site,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
30-01-2014, ora 16:23
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
De obicei aceste probleme apar din cauza stresului, si din cauza alimentelor consumate mie cand mi se intampla asta incerc sa consum mai multe lichide, iaurturi, supe ciorbe pt a mai subtia materiile fecale care sunt mai solide din lipsa acestora si dau si dereri mari la iesire.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.