Am o lipsa de aer de 4 luni!

21-06-2008
sergiudon
Nu este medic/terapeut
sergiudon
Calvarul a inceput in februarie. M-am trezit din senin ca nu pot sa respir cum trebuie, nu intra aerul in piept cascam in felul asta mai reglam deficitul de aer.Am renuntat la fumat. In martie am avut o stare groaznica ma simteam rau ameteam nu eram bun de nimic. Intr-o zi m-am simtit extrem de rau si a aparut o durere in piept plus ca nu aveam aer de 1 luna.Am crezut ca fac infarct(de la durerea aia in piept) si am mers la institutul inimii. Am facut un ekg a zis ca e ok mi-a dat sa iau magnerot si jumate de metroprorol seara si dimineta.Dupa cateva zile am facut si un test de efort care a iesit bine. Nici o restrictir nu mi-au dat de la cardiologie. Am facut tratamentul cu magnerot si metroprorol 6 saptamani. Simptomele au ramas aceleai lipsa de aer si o stare generala proasta. Nustiu de ce dar eu cred in continuare ca am ceva la inima, altfel nu imi explic lipsa asta de aer, la efort simpt ca nu mai pot trage aer in piept cum trebuie parca nu intra ca si cum ar fi blocate caile. Uneori am si intepaturi prin zona inimi si atunci zic e clar cu inima am probleme. Suntem in luna iunie aproape iulie si eu am aceleasi simptome ca in februarie desi am renuntat la fumat am bagat in mine calciu si magheziu la greu. Aceleasi simptome nu pot sa tra calumea aer ma chinui si inspir cat pot sa intre la intrevale de timp, ametesc, ma simpt prost nu am chef de nimic si tot ma gandesc ca e de la inima. Am 21 ani, 1, 80 68 kg. Sport nu fac miscare putina, stau la calc peste 8 ore pe zi. Ajutatima cu un sfat, chiar in momentele astea trag aer cat pot si parca nu intra in piept, deci e si la repaus. Multumesc anticipat.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
24-06-2008, ora 00:00
graal
Nu este medic/terapeut
graal
Un pneumolog v-a consultat?
0
29-06-2008, ora 00:00
moni_2006st
Nu este medic/terapeut
moni_2006st
si eu am acelasi probleme ca si tine nu am aer suficient ma inteapa inzona inimi mi-am facut analize toate au iesit bine inafara de calciu
am ajuns in stari de ma trezeam din somn ca nu am aer sa respir ca nu pot inghiti si m-am hotarat sa ma duc la pshiiatru
m-am dus la pshiiatru i-am povestit ce am patit ce simptome am
acuma fac tratament de 6 luni si ma simt mult mai bine
tin sa mentionez ama ceste simptome d eun an si 3 luni as aac te poti duce la pshiatru ac nu trebuie sa fi enbun sa te duci
totul e pe baza de strez de friga stari de panica
0
29-07-2008, ora 00:00
socuta2006
Nu este medic/terapeut
socuta2006
Atentie, am avut aceeasi problema, cauzata de probleme familiale.s-a soldat cu un infarct la 31 de ani. poate fi o insuficienta oxigenare a creierului, mergi la medicul de familie, poti avea mari surprize, incearca si ceva naturist, gingko biloba, mai ia cate o aspirina sau aspenter.in caz de criza, mie mi-au dat miofilin, dar nu face bine pe termen lung.dupa ce casti si oftezi timp de 2 luni, ti se ia.
0
27-08-2008, ora 00:00
robert.ion
Nu este medic/terapeut
robert.ion
Daca ai zis ca chestia asta a aparut in urma unei depresii e posibil sa fie pe sistem nervos. Eu am avut un atac de panica in timpul facultatii din cauza stresului, aveam senzatia ca am plamanii prea mici si nu intra suficient aer, respiram ca unu care abia iesise la aer dintr-un loc fara aer. Am facut analize la sange la plamani spirometrie ekg (vreo 3) totul a fost ok de fiecare data, Intr-o seara am sarit din somn ca nu mai am aer mi-au amortit mainile si picioarele... am fugit la urgenta si acolo mi-a zis medicul de garda ca e atac de panica si ca tre sa ma linistesc... pe loc mi-am revenit si mi-a dat niste sedative usoare. De atunci sunt vreo 9 ani... si mai apar din cand in cand astfel de simtome si imi aduc aminte ce mi-a zis medicul ala... si imi revin, e ok. Incerc sa ma controlez. Deci la mine a fost pe sist nervos tot dupa un fel de depresie... sau stres puternic. Inclin sa cred ca si tu ai aceeiasi problema, dar trebuie sa consulti medicul ca sa fii absolut sigura. Success.
1
06-07-2009, ora 19:21
denysallin
Nu este medic/terapeut
denysallin
Am avut si eu timp de multi ani aceleasi simptome si am facut o multime de analize pe la multe spitale din tara. Aceste simptome apar la lipsa de calciu si magneziu din organism. Atentie la analize acestea pot aparea intre valori normale. Lipsa de calciu si magneziu cumulata cu stres si oboseala atat fizica cat si psihica duc la declansarea acestor simptome in organism. Eu unul ma simt mult mai bine acum si de aceea vreau sa va ajut cu niste sfaturi : In primul rand tratamentul cu calciu si magneziu efectuat corect dupa sfaturile farmacistului ; In al doilea rand trebuie OPRIT TOTAL consumul de cafea si cola sau orice altceva ce contine cofeina sau cacao (acestea mananca foarte repede calciu din corp); In al treile rand este nevoie de o dieta sanatoasa si in special fara excese; In al patrule rand dar nu cel din urma puteti sa luati cate un distonocalm pe zi si incercati sa va odihniti cat mai mult. Cu cat veti fi mai obosit atat psihic cat si fizic cu atat veti simti mai puternic simptomele aceste boli. Incercati sa fiti tot timpul odihnit. Renuntati macar cateva zile la unele activitati care nu sunt obligatorii si stati pur si simplu in pat si relaxati-va la un film sau o emisiune... Eu unul asa am facut si asa procedez mereu cand imi reapar aceste simptome si ma simt mult mai bine in cel mult o saptamana de tratament. Nu sunt medic dar am trecut si eu prin asa ceva si mi se pare groaznic. De aceea am postat, sper sa fiu de folos. Sanatate multa ! -*


(*modificat de administrator)
0
09-07-2009, ora 16:54
alexandra g
Nu este medic/terapeut
alexandra g
daca ti s-a spus ca inima e in regula nu iti face probleme.nu cumva suferi si tu de anxietate?investigheaza.
0
30-07-2009, ora 00:34
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
cu calciul cum stai?
0
06-08-2009, ora 22:46
livi
Nu este medic/terapeut
livi
si eu am aceasta lipsa de aer de ceva timp.este groaznic.am facut ekg, ecocardiografie si medicul a zis ca e ok.in seara aceasta m-a intepat f. tare inima.dece oare?de obicei am o stare de rau, transpiratii, ameteli, neliniste, strangere de gat, tremurat, maini amortite, panica, teama, teama, teama.recunosc ca am acumulat ceva STRES.
0
16-08-2009, ora 16:50
llaurflori
Nu este medic/terapeut
llaurflori
acceasi prob o am si eu cu lipsa de aer.ameteli, dureri de cap.acum 6ani am facut un ekg la inima si miau spus ca numi oxigenez bine creierul eu am si polipi.
0
20-08-2009, ora 17:21
livi
Nu este medic/terapeut
livi
dragii mei, voi ce mai faceti cu lipsa asta de aer?!de la ce credeti ca poate sa apara?
la cardiolog am fost.utmeaza endocrinolog.nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai zic!!!SANATATE TUTUROR
0
02-10-2009, ora 17:07
violeta.e
Nu este medic/terapeut
violeta.e
am si eu lipsa de calciu, magneziu, fier si fosfor. am facut ekg si e bun. mi se intampla sa fac crize cateodata cu: lipsa de aer in piet si presiune, dificultate in respiratie, slabiciune generala, contractia muschilor si tremuraturi, frig in tot corpul, cresterea tensiunii, batai puternice ale inimii si accelerate, deshidratare pe perioada mai lunga, sensibilitate la zgomot, senzatie de greata si inghitit greu, sentiment de frica pe care ma straduiesc sa il stapanesc pentru ca simt ca imi amplifica raul de la inima si senzatia de gol care se produce in piept chiar si cu amortirea bratelor. mi-am studiat frica si am observat ca este generata de gandurile care in acele momente se amplifica f.mult, devin agitate si ofera scenarii catastrofale despre ceea ce as putea pati sau ceea ce mi se intampla. partea proasta este ca avem obiceiul sa traim conform gandurilor si sa le luam in serios. o minte vesela si optimista nu permite o asemenea dezlantuire a mintii. in consecinta cu ajutorul sugestiilor de genul : "e normal sa-ti fie rau, doar esti bolnava", "e normal sa/ti creasca tensiunea cand te simti rau, asta este, stai linistita si asteapta sa iti treaca" etc. am temperat frica si amplificarea starii de rau. in prezent fac tratament cu: fier haussman, ca+mg+zn de la wallmark, mg+b6, remedii homeopate, sucuri naturale de legume si fructe facute zilnic la storcator si exercitii de yoga care ma tonofica si ma linistesc. nu sunt fumatoare si nu beau cafea.
0
10-11-2009, ora 13:29
MURVAI
Nu este medic/terapeut
MURVAI
La mine a inceput aceasta problema de "lipsa de aer" acuma trei ani. Tot atunci am trecut printr-o serie de evenimente neplacute care se pare ca inconstient mi-au afectat sistemul neurovegetativ. De atunci am aproape incontinuu aceste stari de inspir adanc fara nici un rezultat, uneori palpitatii, uneori frisoane, arsura la nivelul pieptului, oboseala si am avut o perioada de ameteli. Binenteles ca si eu mi-am facut investigatii (plamani, inima, tiroida) dar nu am gasit cauza acestor simptome. Am ajuns la un medic homeopat, la noi aici in Arad si...el mi-a dat explicatia acestor simptome, STRESUL. Am urmat un tratament homeopat cateva luni si a fost bine, dar aceste stari au revenit. Acuma din nou fac tratament homeopat si simptomele sau ameliorat (am zile bune si rele). Ideea este ca aceste tratamente pentru simptome neurovegetative sunt pentru "a te readuce la linia de plutire" iar de-acolo totul depinde de tine si de modul in care iti canalizezi stresul.Deci concluzia este ca vindecarea consta in perceperea pozitiva a lucrurilor, a evenimentelor si a vietii in general, trebuie sa ai o putere mare de gandire pozitiva si astfel totul se rezolva! Pentru mine este destul de greu dar tot mai sper ca o data totul se va rezolva si voi fi din nou cea care eram candva! Bafta si voua!
0
11-11-2009, ora 19:35
ion
Nu este medic/terapeut
ion
nu stiu ce se intampla cu mine, aceleasi simptome frica ameteala ganduri negre mai nou a crescut si tensiunea arteriala .
0
11-11-2009, ora 19:45
ion
Nu este medic/terapeut
ion
Va rog dati-mi si mie un sfat va rog.ce pot sa fac sa scap de toate acestea.Am uitat sa spun ca am lipsa de calciu ionic.
0
11-11-2009, ora 19:51
moni_2006st
Nu este medic/terapeut
moni_2006st
si eu ma simt la fel dar cred ca e nevoie sa ne facem singuri auto control
si tot probleme cu calciul am
0
20-12-2010, ora 00:31
Blair
Nu este medic/terapeut
Blair
Deci... simptomele astea sunt intalnite la peste 70 % din populatia pamantului... la unii oameni se manifesta intr-un fel, la altii in alt fel, cert este ca NU se moare din asta... toate astea apar ori din cauza calciului, ori din cazua magneziului dar daca le aveti pe aman2 la limita de jos, incercati sa nu le luati in acelasi timp pe aman2 deoarece nu se asimileaza cum trebuie... si eu am aceleasi probleme iar daca mi-ar cere cineva in sfat in legatura cu "boala" asta i-as recomanda sa mearga la un homeopat si spun asta deoarece dupa kum am spus sh eu ma confruntam cu aceleasi probleme (si inca ma mai confrunt uneori) dar a fost singura solutie prin care am putut scapa de micile simptome agatatoare... simptomele astea se agata de persoanele "slabe de curaj"... ce pot sa mai spun ca m-a scos mult din chestia asta a fost faptul ca ma rugam si ma rog de fiecare data... este foarte important sa invatati sa discutati cu Dumnezeu indiferent de problema voastra. Deci, daca aveti o lipsa de aer iar analizele ies bine de fiecare data, acest lucru se datoreaza sistemului nervos, el ne mai joaca uneori feste... dar sfatul meu de baza este in PRIMUL RAND sa va rugati pentru ca efectele se vor simti pe vitor iar in al 2"lea rand mergeti la un homeopat. Va doresd multa sanatate, , ,
0
08-01-2011, ora 05:30
kosty_24k
Nu este medic/terapeut
kosty_24k
@violeta.e Exact aceleasi probleme le am si eu Eu am fost fumator 7 ani, si am facut excess de alcool si cafea deseori. M-am lasat de 4 luni de toate trei si incerc sa mananc cat mai sanatos acum, singura problema ar fi ca nu am pofta de mancare.As dori sa schimbam opinii in problema asta, daca se poate. ma gasesti pe yahoo -. multumesc mult
0
20-02-2011, ora 13:57
Drew_arm
Nu este medic/terapeut
Drew_arm
Salutare.. am crezut ca sunt singurul cu problema asta. azi dim pe la 4 am crezut ca este ultima mea zi...simteam ca gata.dar mi-am mai revenit. am exact simptomele lui sergiudon. si imi este tare frik. eu acum sunt in germania...aici sa merg la dotor...fara asigurare este extrem de costisitor. si nuj ce sa fac...imi e frik si sa merg in tara ca nu voi reusi sa ajung cu bine!! va rog urgent ce credeti ca asi putea face?? va multumesc!!
0
28-03-2011, ora 11:17
crisdani
Nu este medic/terapeut
crisdani
Buna!Eu te-as sfatui dak poti sa renunti la cat mai multe ore pe calculator.Este un "daunator"al stresului.Este un "rau necersar".Am avut si eu aceleasi simptome.Stiu k este greu dar cat mai putine ore/zi la calculator te va ajuta cu siguranta.Mula sanatate.
0
03-04-2011, ora 10:43
popflavia
Nu este medic/terapeut
popflavia
buna ziua tuturor
sincer am inceput sa ma calmez vazand ca nu sunt singura, eu am o problema asemanatoare cu a voastra a tuturor de aici, simt uneori ca nu pot sa respir si am senzatia sa trag aer in piept in exces, simt ca ma balonez la burta dupa cateva faze dinastea, nu tot timpu am starea asta este uneori, si cand sunt emotii puternice simt ca fac un atac de panica si atunci imi este si mai greu sa respir, acum un an am mers la urgenta de vreo trei ori intr_o saptamana de la munca, spasmofilie mi-a trecut la diacnostic, am facut analize atunci ca si mg au iesit bine, mi-a trecut dupa vreo 5 luni si respiratia a devinit la normal insa dupa vreo 4 luni de bine a reaparut din nou respiratia aiurea, sincer sunt ff constienta ca autosugestia este buna, ma ajuta insa pret de cateva minute simt ca innebunesc, mentionez ca am lucrat intr-un mediu ff stresant(stat peste program in exces, munca de birou deci stres maxim, si din pacate am cedat, mi-am si dat demisia deoarece nu mai era cine sa se concentreze, cand intram pe usa biroului mi se facea rau instantaneu, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare, va doresc tuturor sanatate si mult mult aier, va pup
0
20-05-2011, ora 01:26
AdrianTintea
Nu este medic/terapeut
AdrianTintea
Buna Ziua! Intr-un fel ma bucur ca nu sunt singurul cu aceeasi problema dar pe de alta parte sunt un pic furios ca nici un medic nu ne spune "boala" de care suferim. daca vreti sa discutam despre aceasta problema -*


(*modificat de admin)
0
10-06-2011, ora 12:08
valytuca
Nu este medic/terapeut
valytuca
incercati o angiografie care se face la inima la cerere
0
07-08-2011, ora 21:09
Claudeel!
Nu este medic/terapeut
Claudeel!
Cautam pe net pe aici ceva raspunsuri la atacurile mele de panica, starile de anxietate, de depresie, uneori cand simt ca am inebunit si ca nu mai cunosc pe nimeni, nici macar familia si chiar mai rau pe sotia mea, parca sunt straini. De la primul atac de panica pe care l-am avut acum 1 luna si jumatate am in fiecare zi aceleasi simptome de : sufocare, nod in gat, ca respir ca prostu, trag aer de ma umflu in piept de ma fac balon, si degeaba. Am vazut ca ai spus ca ti-ai facut toate analizele si totul este ok, eu tind sa cred ca aceste simptome sunt cauzate de atacurile de panica stres, si altecele, pana sa am primul atac de panica nici macar o data nu mi se intamplase asa ceva, nu am fost la medic dar luna asta pe 15 o sa ma duc, dar o sa ma duc la unul pentru "capatana" pentru ca stiu ca de acolo se trage, partea buna este ca imi trece in 5 minute, partea prosta este ca O PATESC DE 2-3 ORI PE ZI! Dar ma "consolez" si imi trece pentru ca stiu ca totul este doar din mintea mea! Partea proasta este cand am intepaturi in zona inimii, ca atunci ma gandesc imadiat ca o sa imi bubuie inima si o sa mor! Si de aici atacul de panica, scot telefonu sun pe cineva, incerc sa fac altceva sa nu ma mai gandesc la asta si reusesc imi trece, dar din pacate imi si reapar! Asta este viata cu Dumnezeu inainte! Ne-om face noi bine! Dupa ce o sa ma duc la doctor si si dupa ce o sa primesc un tratament o sa va anunt daca a avut efect sau nu ! Pana atunci sa auzim numai de bine si multa multa sanatate!
0
14-11-2011, ora 22:05
danutz9350
Nu este medic/terapeut
danutz9350
buna ziua am 17ani si din luna mai acelasi simptome.Adica uneori parca trag aer in piept si nu intra si casc de multe ori sa intre.Rareori cand se intampla sa intre.precizez ca fac atletism de 4 ani si nu am avut deloc probleme.am fost la spital mi sa luat tensiunea care a iesit ok am facut si acea injectie pentru a vedea daca am ceva la plamani si aici ok decat la ekg ieseau niste neconformitati care nu trebuiau sa apara.nu stiu ce sa mai fac ca nu scap de ele.uneori ma lasa acum iar m-au luat.unul dintre doctori mi-a zis ca sar putea sa fie din cauza stresului.ASTEPT raspunsuri din partea voastra si din partea celor care au rezolvat aceasta problema
0
18-11-2011, ora 13:06
Mar1ann
Nu este medic/terapeut
Mar1ann
Am 22 de ani si de cateva zile am urmatoarele simptome : raman fara aer, nu mai pot inghiti, simt ca am temperatura crescuta, frisoane, . Aceste simtome le-am avut primele 2 zile. Cam de 2 ori pe zi tinand aproximativ o ora jumate !.// am fost la urgente. Mi-a spus ca poate fi din cauza ca am baut cafea si coca-cola in acea zi, mai ales ca sunt si fumator de vreo 7 ani. Am facut apoi EKG mi-a iesit normal, la plamani niste raze a iesit normal, Am facut si analizele si au iesit Foarte Bune ! Am tot citit pe toate forumurile si am cam aceleasi simptome ca la atac de panica. Acum ma simt putin mai bine in sensul ca nu se mai agraveaza starea atat de rau incat sa am impresia ca mor. Acum 3 zile simteam ca am temperatura foarte ridicata dar eu de fapt aveam 36.9...din cauza asta ma gandesc ca as avea atac de panica. Acum simt ca nu mai am aer dar ma gandesc repede ca e doar in mintea mea senzatia dar tot nu pot sa ma calmez total. Imi vine mereu sa casc, tot timpu casc :))... si simt o stare de moleseala. NU stiu ce sa fac !
0
18-07-2012, ora 15:49
oanadobrea
Nu este medic/terapeut
oanadobrea
Asta iarna- mai exact in februarie - in perioada sesiunii am realizat ca nu pot sa respir cum trebuie.oricat as fi incercat sa trag aer in piept...degeaba simteam ca nu pot...si totodata tot imi venea sa casc mereu dar fara a duce la capat...cu cat ma concentram mai tare sa reusesc..cu atat imi era mai greu.am fost atunci si am facut analize...la pneumolog..a zis ca nu am nimic...fara sa imi dau seama a trecut... dar, acum in sesiunea de vara din nou m-a luat.si inca nu pot sa inteleg de ce.vreau sa respir.si nu pot...incerc sa oftez...degeaba.vreau sa casc..nu pot casca pana la capat.ce anume ar trebui sa iau ca sa mi treaca?
0
18-07-2012, ora 17:14
socuta2006
Nu este medic/terapeut
socuta2006
pe langa vitamine, minerale, salate, etc. (o alimentatie corespunzatoare), baga lichide la greu si nu ma refer la alcool, si monitorizeaza respiratia. hiperventilezi !citeste despre asta si o sa recunosti simptomele. stiu ca pare f simplu, chiar prea, dar eu ma chinui sa renunt la ~obiceiul ~ asta de cateva luni. a devenit gest reflex, cum apare ceva incep sa casc si sa oftez. nu-ti spun ca am facut toate analizele! inclusiv plamani, tiroida, inima, etc. daca nu mai ai alte simptome... citeste despre asta
0
06-07-2020, ora 21:15
Marian0207
Nu este medic/terapeut
Marian0207
Cine mai intra pe Forum. Va rog ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi. Am senzatii in piept mai ales in zona inimii. Am facut un atac de panica anul trecut si de atunci viata mea e un calvar. Umblu doar pe la medici si nimeni nu imi da de capat. Am multe simptome... nici nu vreau sa ma gandesc. Nr contact aveti la mine pe profil. puteti suna sau mesaj oricand la orice ora. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva.
0
19-03-2021, ora 21:05
Akan17
Nu este medic/terapeut
Akan17
Salut ! Daca ai gasit solutia pt simptomele pe care le ai vreau sa vorbim, am 17 ani si am exact ceea ce ai spus tu, parca m ai descris pe mn acum, am aceleași simptome:nu pot respira adanc, am noduri in gat, ameteli, stari de voma, la fel ca tine.Am ajuns de 6 ori la urgenta, au zis ca fac atacuri de panica, am fost la cardiolog a zis ca inima mea este sanatoasa si ca nu am nimic, am mai fost si la cardiolog unde in urma unui computer tomograf mi a gasit o pleurita, fac tratament de cateva zile dar tot nu ma lasa.Daca vezi acest mesaj sau vede cineva care este in aceeasi situație ca mn va rog dați mi mesaj pe facebook Akan Srk sau pe instagram la aka.srk, sunt disperat aș vrea sa vorbesc cu cineva care a patit la fel ca si mine.
0
19-05-2021, ora 13:00
Diana2002
Nu este medic/terapeut
Diana2002
Akan17 Cand ai impresia ca nu iti intra aer suficient in plamani, incearca sa observi cum este expiratia. Daca aerul expirat este normal, inseamna ca si cantitatea de aer inspirata este in limite normale. In cazul asta este vorba de anxietate, ti se pare numai ca nu inspiri destul. Pentru anxietate sunt multe tehnici de relaxare pe net si unele din ele chiar ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.