Am o intrebare despre nevoia de a manca multa paine

11-04-2011
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
De cativa ani am inceput sa mananc foarte multa paine, m-am si ingrasat de la 54 de kg am ajuns la 70, dimineata cand ma scol am un gust amar este de la fiere, banuiesc dar ce legatura are painea, am arsuri in stomac, in momentul in care mananc paine cu mezeluri, unt branza etc, in general stomacul se calmeaza alffel am dureri de stomac, plus nevoia exagerata de paine. de la ce poate fii ????? Nevoia de a manca paine mai mult decat normal!!!!
6 comentarii
0
11-04-2011, ora 12:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai e simplu, simti nevoia de a manca paine pentru ca ai probabil aciditate mai mare, painea absoarbe din ea si nu mai simtit asa neplacere. O stiu din propria experienta (desi eu as fi vrut sa ma ingras :)
Ideea e ca tb sa-ti faci un control la gastroenterolog sa stii sigur daca e vreo gastrita sau altceva, daca e cazul sa-ti prescrie antiacide (nu lua fara recomandare, pot masca alte afectiuni). Indicata e si analiza ptr depistare Helicobacter Pylori din sange, la fel si ecografie sa vezi cum e colecistul.
Evita acru, acide, mancarurile grele.
Sanatate!
0
11-04-2011, ora 15:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
fa-ti o analiza de glicemie...si mai mult ca sigur, rezultatul va fi aproape de limita superioara daca nu cumva, chiar...un inceput de diabet.
O zi buna!
0
11-04-2011, ora 18:42
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
Inceput de diabet, mi-se pare straniu pentru ca acum cativa ani la analize mi-a iesit exact invers, o sub glicemie exact invers. Mai degraba ceva la stomac sau fierea toxine
0
11-04-2011, ora 21:42
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
incepeti cu un set de analize de sange si eventual o endoscopie

S-ar putea ca povestea painii sa fie un calmant pe care vi l-ati autoindus

va recomand regim si sa incepeti si cateva sedinte de dezvoltare personala, psihoterapie
0
12-04-2011, ora 08:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

te citez:
"acum cativa ani la analize mi-a iesit exact invers, o sub glicemie exact invers."
..acum cativa..ANI...???????

pai, asta se poate schimba si de la o luna la alta...
..ma rog..cum crezi//
O zi buna!
0
21-11-2012, ora 19:04
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
gastrita este provocata de proasta functioare a vezicii biliare, cititi despre rolul bilei si va ve-ti regasi bolile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de pâine cu indice glicemic scăzut promovează pierderea în greutate
  • Beneficiile făinii de nucă în pâinea fără gluten
  • Cea mai bună pâine - ce să alegem în magazin
  • Persoanele care se îngrașă din nou, după ce au slăbit, pierd masă musculară și câștigă mai multă grăsime corporală
  •