Am o ceata neagra pe o jumatatea ochiului

10-03-2011
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
Am 37 de ani si sufar de o rinita alergica. Acum 2 luni de zile am observat ca vad o pata/ceata neagra in jumatatea inferioara a ochiului drept. Am dureri de cap, nu foarte mari si ma dor urechile, imi pocnesc cum s-ar zice. Doctorul mi-a recomandat sa merg la oftalmolog, poate chiar un tomograf. sa fie oare o problema neurologica sau altceva? Poate puteti sa ma sfatuiti.
8 comentarii
0
12-03-2011, ora 08:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! In primul rand, trebuie facut un consult oftalmologic complet, cu determinarea acuitatii vizuale, examenul polului anterior, controlul TIO, examenul fundului de ochi; eu recomand si un camp vizual computerizat; da, sa facem si un consult neurologic si un consult ORL; in urma consultui, se va decide daca trebuie facut un angio- RMN sau CT cerebral, numai bine
0
13-03-2011, ora 12:20
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
va multumesc mult
0
27-03-2011, ora 00:54
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
buna ziua.am tensiunea 14 cu 10 mai tot timpül, ma simt slabit somnolentain timpül zilei.nu iau nici un tratament incerc sa ajung la doctor dar in germania e greu cu ei.am nifedipim la mine dar nu stiu daca sa le iau sau nu.parintii mei sint hipertensivi.din cauza tensiunii pot sa am probleme cu vederea, vad in ceata cu ochiul drept de 2 luni.dati un sfat va rog, am fost la oftamolog, mia spus ca nu am nimic la ochi, mia dat ochelari de o, 5.multumesc
0
03-04-2011, ora 08:31
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, pot apare tulburari de vedere cand exista fluctuatii ale tensiunii arteriale; este necesar un tratament antihipertensiv; numai bine
0
03-04-2011, ora 20:00
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
va multumesc f mult
0
05-05-2011, ora 00:51
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
Buna seara. Sunt din Tulcea, am 37 de ani si aici am fost diagnosticat cu hemoragie peripapilara in dreptul orei 6, vene turgescente si papila cu caracter difuz (practic mi s-a zis ca s-a spart unul din vasele centrale ale ochiului drept). Am efectuat toate analizele recomandate (de sange, ct cranian, orl, cardiologic, inclusiv testul holter pt. hipertensiune arteriala, controalele oftalmologice). Totusi cu ochiul drept in partea inferioara vad in ceata ca un nor in ochi. Mi s-a spus ca voi ramane asa, ca nu exista cale de tratament, in schimb mi s-a dat picaturi de Pranoflog si Sermion pastile. As dori o programare la dvs. in cazul in are considerati ca este ceva de facut. Va multumesc.
0
08-05-2011, ora 10:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Care este diagnosticul oftalmologului?Nevrita optica( papilita)? Care este acuitatea vizuala? Cum arata campul vizual?M-ar interesa rezultatul tuturor investigatiilor;un tratament corect se stabileste in functie de diagnosticul etiologic; numai bine
0
13-05-2011, ora 00:47
furnicadan
Nu este medic/terapeut
furnicadan
Oftalmologul din Tulcea mi a pus diagnosticul de tromboza sau accident vascular ocular. La Constanta m i s a zis papilita. Nu stiu exact cum sa va explic, as putea sa va trimit pe mail campul vizual si angiografia (fara substanta) pe care am facut o. Acuitatea vizuala e plus 50 la ochiul afectat. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.