Am nevoie urgenta de un sfat.Va rog... menstruatie doar o singura zi

26-03-2012
Sorina1205
Nu este medic/terapeut
Sorina1205
Buna.Am 19 ani si as avea nevoie sa ma ajutati cu un sfat.La inceputul lui Februarie am avut o intarziere a ciclului cu cateva zile, am facut un test de sarcina, si a iesit negativ si mi-a venit si menstruatia.Am mers la medic si mi-a prescris anticonceptionalele Yasmin.Am asteptat sa imi vina menstruatia si in prima zii am luat si prima pastila. Cu cateva zile inainte sa termin primul blister am avut niste scurgeri.apoi am luat pauza de 7 zile.in a patra zi mi-a venit menstruatia, Insa doar o singura zi. ce sa fac?Mentionez ca nu am mai avut contact sexual de la inceputul lui februarie si nici nu sunt in tara. ar trebui sa imi fac griji??
va rog sa ma ajutati cu un sfat. multumesc anticipat
6 comentarii
0
26-03-2012, ora 14:08
sh3fik
Nu este medic/terapeut
sh3fik
buna ziua!am si eu o problema mia intarziat menstruatia in jur de 3saptamanii am fct 2 teste de sarcina de la farmacie si au iesit amandoua negative!nu stiu de ce nu a venit inca nu am mai patit asa niciodata!
0
26-03-2012, ora 15:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pentru Sorina : daca nu ai uitat nicio pilula atunci nu esti insarcinata, nu-i nimic daca sangerarea a durat o singura zi. Stai linistita.
Pentru sh3fik : cel mai probabil este vorba despre o dereglare hormonala, mergi la medic neaparat. Chiar daca menstruatia vine intr-un tarziu, dereglarea tot exista. Mergi si vezi ce se intampla, nu-i in regula.
0
26-03-2012, ora 16:45
Sorina1205
Nu este medic/terapeut
Sorina1205
Nu am uitat nici o pilula. le-am luat corespunzator, in fiecare zi, la aceeasi ora. Multumesc mult pt raspuns Otilia 107.
0
29-03-2012, ora 21:36
sh3fik
Nu este medic/terapeut
sh3fik
ms pt sfat maine o sa ma duc la doctor de sarcina sigur nu e vb a trecut mult timp de cand mia intarziat aproximativ 20 de zile...miam fct si azi un test care a iesit din nou negativ
0
30-04-2012, ora 23:40
sh3fik
Nu este medic/terapeut
sh3fik
mai am nevoie de niste lamuriri:am fost la doctor mia zis k e o dereglare hormonala shi mia dat anticonceptionale Yasmin bun am inceput sa le iau acum o luna din prima zi a ciclului menstrual...la aceashi ora timp de 21 de zile...am fct si pauza de 7 zile totul e bn si frumos.insa am shi eu nishte intrebari:
1.In pauza aia de 7 zile esti inca protejata de sarcina?
2.dupa ce incepi a doua cutie de anticonceptionale trebuie timp de 7 zile sa mai folosesti si alta metoda contraceptiva sau esti protejata de cum iei prima pastila?
astept rasp voastre pooopic!
0
15-05-2012, ora 17:34
hilde31
Nu este medic/terapeut
hilde31
1. Da esti protejata in acele 7 zile de menstruatie.
2. Esti protejata de la prima pastila, contraceptie timp de 7 zile ai nevoie doar daca uiti sa iei o pastila din primele 7 pastile din folie.

:) Sper ca am fost de ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •