Am nevoie de un sfat !!

03-09-2015
Flavius Ionut
Nu este medic/terapeut
Flavius Ionut
Buna ziua. Am 22 de ani si la un simplu control de rutina am aflat ca am o posibila comunicare interatriala foarte mica(4mm)cu care se pare ca m-am nascut, doamna dr mi-a spus ca multa lume se naste cu aceasta chestie dar dupa cateva luni se inchide acea comunicare, insa mi-a spus ca mai sunt persoane care raman cu aceasta malformatie pe viata. mi-a spus ca nu e ceva grav, ba chiar doctorul de familie mi-a spus ca e o comunicare nesemnificativa. Voi ce credeti? e o problema mare asta, poate face probleme la batranete ? sau nu e ceva prea problematic? va multumesc anticipat !
3 comentarii
0
03-09-2015, ora 11:53
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Este vorba de un defect septal interatrial. Acest defect la un moment dat poate sa reprezinte o mare problema. Este de competenta medicului cardiolog.
Va recomand un consult cardiologic de urgenta.
Va recomand sa respectati indicatiile medicului cardiolog.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
04-09-2015, ora 21:29
Flavius Ionut
Nu este medic/terapeut
Flavius Ionut
Am fost la consult domnul Petre, defectul este de tip Os, care am inteles ca e cel mai frecvent, si are doar 4 mm. Am inteles ca fiind asa mic nu necesita interventie chirurgicala.doar trebuie urmarit. Multumesc
0
21-12-2015, ora 01:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru Flavius Ionut

faceti foarte bine daca urmariti aceasta problema sub coordonarea unui cardiolog.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici