Am nevoie de un raspuns

03-02-2016
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Buna seara.am am avut un contact protejat pe data de 1 februare si prezervativul sa rupt si a ejaculat in mine.Acum 3 luni am nacut si alaptez.as vrea sa stiu daca e voie sa iau pastila de a doua zi daca alăptez si cum se numeste.Va rog datini un răspuns.multumesc
9 comentarii
0
03-02-2016, ora 21:56
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu ati mentionat daca aveti menstruatie. Daca nu aveti menstruatie inca nu puteti ramane insarcinata. Pastila de a doua zi se numeste de a doua zi pentru ca se ia in maxim 48 de ore de la contactul sexual. In acest moment oricum ati lua-o degeaba. Atat timp cat alaptati nu este recomandat sa luati nici un fel de tratament, cu atat mai mult acest tip de pastile care contin o cantitate foarte mare de hormoni.
0
03-02-2016, ora 22:46
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Nu am menstruatie domnul doctor.este posibil sa rămân însărcinată?
0
03-02-2016, ora 23:20
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Pe 2 februarie am avut mam trezit nu pe 1
0
04-02-2016, ora 07:36
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca nu aveti menstruatie nu aveti cum sa ramaneti insarcinata. Iar atat timp cat alaptati nu veti avea menstruatie.
0
04-02-2016, ora 10:36
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Domn doctor doar am auzit ca au rămas femei insarcinate in timpul alaptarii se poate?
0
04-02-2016, ora 11:18
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu am auzit de astfel de situatii. Exista posibilitatea de a ramane insarcinata doar daca apare menstruatia (menstruatia este un semn ca organismul poate purta o sarcina). In timpul alaptarii este produs un hormon care nu permite sarcina. Este felul in care organismul transmite ca nu este pregatit pentru o alta sarcina. Intre sarcini ar trebui sa existe o perioada de cel putin un an.
Exista intotdeauna exceptii, la orice situatie. Indiferent cum ar fi, ca sa fiti in siguranta puteti sa folositi masuri anticonceptionale (prezervativul).
0
04-02-2016, ora 11:33
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Va multumesc mult pentru răspuns.sper sa nu fi rămas însărcinată ca sa rupt prezervativul si a ejaculati in mine. ca nu demult am născut de 3 luni si nu as mai vrea alt copil
0
04-02-2016, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doamna Cornelia,

In general femeilor care au nascut le vine menstruatia cam dupa o perioada de 6 luni dupa ce au nascut. Dar nu la 100 %. Inainte de menstruatie cu aproximativ 2 saptamani are loc o ovulatie si ele pot ramane insarcinate in timpul acelei perioade fertile.
Folositi prezervativ daca nu doriti o alta sarcina.
La dv sansele sunt infime sa fi ramas insarcinata. Stati linistita.
Nu se ia pastila de a doua zi in timp ce alaptati.
0
04-02-2016, ora 17:56
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Va multumesc mult pentru răspuns doamna Clara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  •