Am nevoie de un SFAT.

21-01-2012
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
De 3 ani sunt spectatoare la un show numit - apar si dispar si anume.
Acum 3 ani am intalnit un barbat pe o retea de socializare, din vorba in vorba ne-am imprietenit, am facut schimb de numere de telefon si sa comunicam (daca asta se poate numi comunicare).
Problema este asa, din acesti 3 ani cred ca ne-am vazut maxim 30 de ori, fara telefoane de 'La multi ani', 'Craciun fericit ' pentru ca el chipurile nu tine la asa ceva.
Comunicare asa numita s-a facut prin e-mail-uri in care el mi-a zis ca ma iubeste, ca disparitiile lui sunt pentru binele nostru si ca sa fim in viitor fericiti.
L-am intrebat mereu care ar fi problema sa fim impreuna ? Raspunsurile au fost mai multe :
1.are o meserie anume care il incurca sa aibe timp pentru o iubita, dar chiar si asa el ma iubeste (cuvinte scrise, dar niciodata spune cu voce tare).
2.ca nu vrea sa ma raneasca in nici un fel si citez'relatia e mult prea speciala si ca ii este frica sa nu strice totul' asta fiind si motivul pentru care un barbat in toate puterile, stand alaturi de o bruneta cu ochi albastri, buze carnoase, forme apetisante se limiteaza la a saruta si a ma tine de mana.
Intrevederile de cateva ore mereu se soldeaza cu absente mari pe perioade lungi de timp.
Am formulat toate intrebarile posibile, NU -nu este casatorit, nu are amanta, copii, caine - dar totusi nu ma suna, nu ma caut, nu nimic - chiar daca el imi spune ca tine la mine cand ne vedem.
Acum dupa o lipsa de 3-4 luni a reaparut cu explicatia 'nu vreau sa te ranesc', show-ul continua 3 ani.
Eu una am ajuns la capatul rabdarilor.
Am nevoie de un sfat, de cineva care sa vada situatia la rece, pentru ca eu mereu ii caut scuze si am ajuns in punctul in care nu mai suport chestia asta cu disparutul si cu lipsa asta de activitate generata de 'nu vreau sa te ranesc'.
12 comentarii
0
21-01-2012, ora 01:27
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
cum sa stai dupa un barbat care face numai ca el si nu te asculta si pe tine?
dar ce iti spune el
gata luam pauza
gata am revenit
eu nu cred ca te iubeste
o iubire adevarata este atunci cand 2 persoane sunt una langa alta la bn si la rau
care se sprijina
ies impreuna
stau impreuna.
isi spun totul..
nu asa la distanta si pe email : te iubesc...
parerea mea...
aiurea...
0
21-01-2012, ora 09:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E un escroc, sau are probleme fizice/psihice.
Cand ai sentimente pentru cineva, nu stii cum sa faci sa stai mai aproape, mai mult timp, cu persoana respectiva. Restul scuzelor sunt lasitati sau minciuni. Si, oricum, nu prea avea cum sa inceapa sa aiba sentimente reale pentru tine de la distanta. Oricat de ciudate sunt unele situatii in viata, ni se aplica tuturor anumite legi omenesti, iar lipsa dialogului nu poate insemna decat ca nu-i pasa.
Cred ca tu esti vulnerabila emotional, simte asta si profita.
Daca n-are alta femeie in viata lui, chiar inseamna ca este ceva anormal la mijloc si poate chiar ar trebui sa te feresti de el. Nu in ideea ca e anormal sa n-ai femeie timp mai indelungat, ci in ideea reactiei fata de tine.
Spune-i ca tocmai atitudinea asta te raneste mai mult ca orice. Apoi, cu urmatoarea ocazie, spune-i ca ai cunoscut pe cineva cu care vrei sa te vezi constant, vezi cum reactioneaza. Ai grija sa fiti pe teren neutru.
Cauta sa fii fericita, nu alimenta numai imaginatia ta, omul asta nu e real sau ceva nu-i in regula.
Orice ar fi in viata lui, ti-ar putea spune, nu se vine cu scuze puerile gen:'te iubesc', 'ai incredere in mine', 'nu vreau sa te ranesc'. Astea tin pana la vreo 20 de ani, dupa care se spune ca incepem sa ne maturizam afectiv, , ,
Ai grija de tine si cauta sa fii fericita nu in promisiuni!
0
21-01-2012, ora 11:06
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
Multumesc pentru sfaturi.
Chiar aveam nevoie sa stiu o parere, simteam ca o iau razna. :)
Culmea e ca exact cand trec si eu peste, uit si imi vad de viata mea.
Apare si imi da totul peste cap.Nu inteleg de ce ar face un barbat asa ceva - sa te prezinte familiei si apoi sa dispara si sa apara.
Ma-ti ajutat sa iau o decizie, o decizie in favoarea mea sunt satula sa fiu naiva, mereu ii tot cautam scuze, dar acum e timpul sa-mi vad de ale mele.
Va multumesc.
0
21-01-2012, ora 11:23
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
Teodora, am incercat sa-l fac gelos - reactioneaza normal, adica se vede ca e gelos, dar se stapaneste sa arate.Nu e agresiv sau sa o ia razna.L-am intrebat daca tot tine la mine, nu e curios sa stie ce fac, cu cine umblu, pe unde.si mi-a zis ca tot ce tine de trecut e trecut pentru el, nu conteaza cu cine umblu, daca oricum vom fi impreuna.
Deseori cand mai ieseam (in putinele alea dati) si se uita vre-un barbat la mine mai lung, se vedea ca nu-i pica bine.
Si cel mai tare ma enerveaza ca nu reactioneaza in nici un fel la farmecele mele nu zic ca sunt vreo fatala, dar am si eu atuurile mele la care el e zero.
La toate intrebarile mele stiu doar asta :
"am un serviciu anume si nu-ti pot spune mai mult", "tot ce fac, o fac ca sa fim impreuna"
Si de fiecare data cand incerc sa-i fac o analiza psihologica (ma mai pricep si eu nitel) imi spune pe un ton rastit - sa nu il iau cu asa ceva ca nu tine.
Teodora, el se caracterizeaza asa :
- timid
- introvertit
- antisocial
- fara prieteni
A da, de fiecare data cand reapare ma roaga sa-i spun ce cred despre el, cum il vad eu.
Il deranjeaza cand vreau sa ma impun ( de exemplu inainte aveam un nr pe care nu-l mai am si ma suna el de pe un numar, pe care daca il sunam niciodata nu-mi raspundea) si acum ca mi-am schimbat numarul l-am rugat sa ma sune cu nr privat ca sa nu ma mai isterizez cand nu-mi raspunde si din cate am observat s-a suparat.
Cel mai ciudat este asta - este inscris de ceva timp la aceeasi universitate cu mine, doar ca la alta facultate (tipul are 30 ani) si abia in ianuarie in acest an cand a reaparut a indraznit sa-mi spuna pe un ton glumet ca el e de fapt coleg intr-un fel cu mine.
Sa nu credeti ca sunt vreo slaba de ingeri, in relatiile cu alte persoane, chiar cu barbati sunt cu picioarele pe pamant, mereu stiu ce si cum - eeee cu asta nimic nu e concret.
0
21-01-2012, ora 14:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nici nu ziceam de gelozie, de reactie la normalitate.
Cu oaresce cunostinte in domeniu, iti spun ca domnu cu pricina are niste probleme. Azi-maine o sa-ti spuna ca lucreaza la SRI, CIA sau eu stiu unde, ca acum ameneajeaza un apartament ptr voi, un viitor, etc.
Pai daca tot nu-l intereseaza trecutul, traieste-ti prezentul si spune-i ca daca nu-ti ofera alternativa normala, oricum va deveni trecut.
E ceva mai mare decat tine, te fascineaza, ne dorim ceva de poveste intr-o relatie, ideea este ca frizeaza anormalul in raport cu tine.
Tu hotarasti, tu stii ce iti doresti, eu ti-am spus doar parerea mea din afara.
Si iti spun din nou: ai grija, unii oameni cu probleme psihice ce pot avea episoade de agitatie/violenta, pot parea absolut normali.
0
21-01-2012, ora 15:37
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
O sa razi de mine, dar mi-a aratat legitimatia de SRI :))
0
21-01-2012, ora 16:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
O sa razi, dar se pot contraface astea pana in cele mai fine detalii.
E clar, are inclinatii schizofrenice, tulburari de personalitate. Parerea mea.
Nu spun ca e asa, dar judeca si tu: daca ai lucra la SRI sub acoperire ti-ai arata legitimatia? Si daca ai lucra inseamna ca n-ai voie sa ai viata particulara? Cred ca s-a uitat la prea multe filme pentru copii, se crede vreun spion cu misiuni foarte importante, , ,
Sper sa nu suferi si sa-ti fie bine.

PS Urmatorul pas va fi sa-ti spuna ca te protejeaza de unii care ar putea sa-ti faca rau sa se razbune pe el.
0
21-01-2012, ora 16:51
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
Nici chiar asa :)
NU-i caut scuze, iti spun toate astea pentru ca nu am cu cine sa le discut.
E un barbat in toata firea, ingrijit, aranjat, masina, casa, accesorii ( nu vreau sa ma crezu vreo materialista, fereasca sfintii, iti spun toate astea ca sa poti sa-ti faci o parere).
Daca era vreun vanzator de glume din astea care imi suceste mie mintile, nu cred ca statea el sa umble cu astfel de masini, haine, accesorii tehonologice.
De la el am inteles ca este priceput in IT si cam atat, legitimatia mi-a aratato pentru ca am insistat si am facut ditamai isteria nu a fost ca si cum sa vina si sa se laude in gura mare.Nu e genul sa fie cu gura mare, din contra.
Habar nu am ce e cu omul asta.Odata cu el, am luato si eu razna.
0
21-01-2012, ora 17:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum ti-am spus, eu am spus doar o parare de la distanta. Dar, in final, totul se reduce la o singura intrebare: esti fericita (cu el)? Raspunsul iti arata ce ai, ce iti lipseste, cum ti-ai dori sa fie situatia. Esti tanara, meriti tot ce e mai bun, intotdeauna. Asta sa nu uiti.
Iar facultatea o face tot pentru "deghizare"?
Stii, chiar si lucrurile cele mai complicate se reduc la simple concluzii.
0
21-01-2012, ora 17:45
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
Nu, facultatea habar nu am de ce o face.
Iti multumesc, pentru parerea ta.
Acum imi dau seama ca intradevar trebuie sa pun punct situatiei astea, imi complic singura viata si asta nu imi face bine.
0
21-01-2012, ora 18:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eu nu vreau sa te necajesc sau sa iei hotarari care simti ca nu sunt ale tale, dar faptul ca ai scris aici arata ca vrei mai mult de la viata si de asta ti-am si scris: da, meriti mai mult!
Nu am vrut sa-l colorez in gri pe acest domn, dar la rece, chiar are niste probleme sau pur si simplu se joaca cu tine.
Deschis spus: daca n-are nicio femeie de cel putin trei ani, sexual vorbind, el, barbat matur la 30 de ani, nu arata ca are o problema?
Iar tu esti tanara, meriti sa te tii de mana cu cineva real, sa ai cu cine iti impartasi bucuriile si visele tale, sa faci tot ceea ce face o tanara normala. Iar el pare ca nu iti doreste aceste lucruri, ci iti ofera doar promisiuni fara absolut nicio acoperire.
Sa fii iubita si sa iubesti! Sa auzim de bine.
0
01-02-2012, ora 15:22
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna, Cel mai bun sfat ti-l poate da un psiholog dupa cateva sedinte de terapie. Eu una, persoana care isi da cu parerea, ti-as spune pai da bine ca iti pierzi timpul, te vei trezi la o varsta respectabila cu aceeasi problema - "te iubesc, dar nu stiu". Timpul este precios, si ce pierzi din el pierdut ramane. Prin ceea ce treci tu acum este o experienta de viata, pe care s-ar putea sa o platesti cam greu. Daca nu ai timp pentru a merge la un cabinet poti apela la consiliere psihologica online, site-ul topexperti.ro ofera acest serviciu. Este cel mai bine pentru persoanele care vor sa treaca peste o despartire, care nu pot lua o decizie si sub indrumarea unui psiholog este sigur ca nu vei lua o decizie gresita Pentru mine ejste o sursa de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul