Am nevoie de sfatul dvs privind regimurile alimentare-foarte urgent

21-03-2007
lucratorcomercial
Nu este medic/terapeut
lucratorcomercial
Va scriu cu urmatoarea rugaminte:am citit ceva raspunsuri si am vazut ca raspunde o doamna doctor, poate ma poate sfatui si pe mine in privinta regimului
alimentar:am 32 de ani, inaltimea 1, 88, greutate 95 kg, am avut vineri noaptea ceva dureri in zona stomacului, de-a lungul centuriii, am fost spitalizat, dupa raze X si analize de singe mi s-a spus ca nu am nimic, dupa citeva zile, am avut o noua durere in zona splinei, concomitent de citeva luni am si dureri in spate, in zona rinichilor, am crezut ca e efort muscular, dar se pare ca nu e, ptr ca am facut o vizita la un medic generalist si mi-a zis sa fac o radiografie si pot fi suspect de pietre la rinichi.Daca s-ar confirma diagnosticul dupa analize, ce regim alimentar ar trebui sa urmez in acest caz, doctorul mi-a zis ceva de supe, ceaiuri, piureuri???As dori mai multe informatii despre un regim alimentar in acest caz particular.MAI DORESC de asemenea un regim alimentar adecvat mie, ptr un barbat de virsta si inaltimea mea, descrise mai sus, la inceputul anuntului.E adevarat ca am mincat cam mult jonk food dar fac de asemenea jogging destul de des.Mersi anticipat, poate imi raspundeti, avind in vedere ca nu sunt acum in Romania, dar sunt norocos ca am gasit websiteul dvs.
5 comentarii
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna seara! In primul rand trebuie sa aflam daca sunt pietre la rinichi, si daca da, din ce sunt formate. Pot sa fie din oxalati, urati etc., indicatiile dietetice fiind diferite in functie de caz. Un sumar de urina ne-ar putea lamuri asupra acestui aspect. Astept informatiile complete si apoi vb de dieta personalizata, bine?
0
25-03-2007, ora 00:00
lucratorcomercial
Nu este medic/terapeut
lucratorcomercial
Va multumesc ptr raspunsul dvs, dupa ultimele vizite la doctor se pare ca totul este ok, sumarul de urina nu a indicat ca a fost ceva anormal cred, mai ramine sa fac o ecografie, dar dupa parerea medicilor s-ar parea ca nu am nimic, asa ca va rog sa ma ajutati si sa imi aratati o dieta personalizata, ca si cum as fi sanatos, va multumesc inca o data si astept raspunsul dvs.O duminica frumoasa.
0
18-04-2007, ora 00:00
lucratorcomercial
Nu este medic/terapeut
lucratorcomercial
O saptamina cit mai buna si toate gindurile mele bune, imi poate spune un doctor un regim alimantar ptr mine, am 32 de ani, inaltime 1, 87, greutate circa 94kg, voi incepe din nou sa practic joggingul si inotul, imi poate da cineva o alimentatie corecta, un regim alimentar cit mai sanatos???Multumesc anticipat.
0
23-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
ok. La inaltimea si greutatea ta, esti supraponderal, deci ai de dat jos cam 8-9 kilograme pentru a ajunge normoponderal. Daca vei face 30 de minute de jogging si 30 de minute de inot pe zi, iata cantitatile de alimente, pe care le imparti cum vrei pe mese (adica 3 mese principale, asta obligatoriu!): paine-400g, fructe-500g, lapte, iaurt-750ml, branza proaspata de vaci-250g, legume asortate pt salate sau ciorbe-500g, cartofi fierti, paste fierte, orez-200g, carne de pui pt gratar-300g, daca este carne de peste-400g si un ou.
daca nu faci jogging sau nu inoti intr-o zi, scade cu un sfert cantitatile de alimente. sa bei minim 2 l de lichide, mai mult daca faci sport si sa mananci regulat.
0
10-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
pot sa va ajut cu o dieta usoara si prsonalizata, sustinand organismul cu suplimenti de nutritie, ceea ce este obligatoriu in orice dieta pentru ca altfel apar dezechilibre de mineralesi vitamine si ne simtim obositi si infometati ceea ce ne determina sa renuntam repede la dieta !dr diana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.