Am nevoie de sfat pentru probleme cu plamanii, Va rog sa ma ajutati

23-01-2014
anaxor10
Nu este medic/terapeut
anaxor10
Buna ziua,
Sunt o tanara in varsta de 29 de ani care in trecut, in 2004 a avut o pleurezie masiva stanga.
Diagnosticul la externare a fost: pleurezie masiva stanga de etiologe Tbc.
Eu aveam 20 de ani atunci, eram plina de viata si cum mi s-a spus ca nu e nimic grav. adica ca e ceva viral si dandu-mi-se voie acasa dupa 2 saptamani am considerat ca nu am nici un risc.
In aceea perioada, inconstienta fiind, nu mi amintesc daca am urmat cum trebuie tratamentul deoarece aflasem ca mi dadeau si vitamine pe care nu vruiam sa le iau (din teama de a nu ma ingrasa) si in plus mai si fumam, nu f mult dar fumam.
La controlul final mi s-a spus ca sunt bine.

De atunci nu mi-am mai facut Rx pulmonar, decat o sg data, dupa un an, si mi s-a spus ca nu am nimic asa ca am continuat sa fumez,.si am ajuns sa fumez pana in decembrie 2012 cand m-am lasat definitiv.adica 10 ani.

In decembrie 2012, in urma unei crize destul de nasoale, am ajuns la urgente si imediat m-a trimis la Infectioase fiind suspecta de hepatita(TGP=490, TGO=294, Proteine totale=4, LDH=672).
Mentionez ca nu mi-a iesit niciun virus de hepatita(nici macar A), analizele pt hepatite repetandu le de 3 ori, inclusiv la Fundeni unde am fost la sectia de gastoenterologie la recomandarile cuiva.
Si aici mi-au facut un Rx pulmonar cu urmatorul rezultat: interstitiu accentat bulobazal dr.
Am intrebat si mi s-a spus ca nu am nimic grav si nici nu mi s-a dat vreu tratament ceva.

in 2013, din cauza durerilor din hipocondrul drept si a starilor de rau permanente am facut 2 colonoscopii (una la Timisoara alta la Craiova), 2 endoscopii(Craiova si Bucuresti).Toate au fost normale.

In august 2013 au inceput problemele de respiratie. Simteam ca am mereu nevoie de aer, ca nu mi intra aerul cum trebuie in plamani, nas infundat.In plus la bazaplamanului drept am o jena/durere permanenta si uneori intepaturi. MEreu in acelasi loc.
Am fost la spitalul de pneumologie din Craiova, am facut din nou Rx. pulmonar al carei rezultat a fost: opacitati reticulomicronodulare dispuse bulb(bulio)-bazal drept.Sinus costo diafragmatic usor pensat.
De data asta mi-a iesit VSH 37 la o ora, 70 la 2 ore.
Am cerut lamuriri care bineinteles ca nu mi s-au dat.Mi s-a spus sa urmez tratatmentul si vedem dupa
Mi s-a dat Klacid, am urmat tratamentul cum trebuie, dar problema mea cu respiratia si jena de la baza plamanului drept nu s-a ameliorat deloc nu s-a rezolvat.Am revenit la control si mi s-a spus sa o caut pe doamna doctor dupa data X.

Intre timp am facut si un CT toracic nativ la recomandarea unei prietene rezidente, ce-i drept la Carbunesti pentru ca la Craiova dura f mult pana as fi reusit si eu eram cu moralul la paman.
Rezultatul CT-ului: fibroza apicala stanga
calcificari ale tuturor grupelor gannglionare mediastinale si hilare

M-am dus cu acest rezultat la doamna doctor pentru a ma lamuri de ce aceste diferente sau ce trebuie sa fac in continuare.Nu am primit niciun raspuns lamuritor, decat sa revin dupa ce vine din concediu
Va rog din suflete sa mi spunet cat de grava este situatia mea si ce ar fi cel mai bine sa fac.

Va multumesc antcipat!
1 comentarii
0
06-10-2017, ora 18:20
Rose402
Nu este medic/terapeut
Rose402
Buna ziua, sunt noua pe acest forum, dar ma regasesc in povestea dvs. avand de curand diagnosticul de fibroza pulmonara.As dori sa stiu daca ati primit un tratament adecvat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •