Am nevoie de o interpretare corecta a analizelor de sange

22-05-2009
crestfallen
Nu este medic/terapeut
crestfallen
Am realizat recent analizele de sange anuale. Mediul de familie mi-a spus sa au iesit ca de obicei.
"Deobicei" insemnand urmatoarele valori care se afla: (citez de pe foaia cu analizele respective) "Valori in afara limitelor admise pentru varsta si sexul respectiv.":
MID(%) - 10.31 (intervalul normal 3.00-9.00)
Hemoglobina - 11.45 (interval normal 12.00-17.40)
Hematocrit - 34.03 (interval normal 36.00-52.00)
La sectiunea Coagulare (plasma) am urmatoarele:
Fibrinogen - "lipsa reactiv" (interval normal 200 - 400)
Timp de protrombina (TQ) - 17.1 (interval normal 9.0-17)
Calciu ionic - 4.12 (interval normal 4.20 - 5.20)
Restul analizelor de pe fisa respectiva se incadreaza in valorie normale.
Analizele au fost lucrate la Centrul medical Delfinului.
Puteti sa-mi spuneti daca ar fi nevoie sa mai fac niste analize mai in detaliu si pentru ce anume?
Cum pot remedia valoarea scazuta a calciului ionic, ale hematrocitelor si a hemoglobinei? Ce inseamna MID si de ce e asa mare?
Cu ce se ocupa calciul ionic, hematrocitele si hemoglobina?care ar putea fi cauza pentru care nu se afla in intervalul normal si care sunt efectele acestora?
Mentionez faptul ca ma simt bine in general inafara de faptul ca obosesc repede, ametesc cand ma ridic de jos brusc, imi trosnesc genunchi cand ma ridic, cand mi se face foame ma doare capul foarte tare si ametesc.
Dar simtomele astea le am de cand ma stiu. Ba chiar medicul meu de familie cand i-am zis ca imi troznesc genunchii a zis ca e din cauza ca sunt in crestere, dar am 21 de ani acum, cat mai cresc?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
22-05-2009, ora 20:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistit, analizele nu sunt cu mult peste normal.MID% reprezinta procentul de monocite raportata la numarul total de leucocite, iar valoare putin peste limita nu constituie expresia unei probleme de sanatate.Ai o usoara anemie si o usoara lipsa de calciu care se va corecta daca vei manca mai bine si vei lua suplimente vitaminice si minerale cam de doua, trei ori pe an.Sa repeti analizele la 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.