Am nevoie de niste sfaturi!

05-02-2012
boy2012
Nu este medic/terapeut
boy2012
Fosta mea iubita a fost casatorita 5 ani, iar divortul a survenit din cauza sotului ei care a inselat-o.In perioada aceea ei erau plecati in strainatate la lucru.Ea a suferit foarte mult din cauza asta incat credca a dus la tulburari de comportament.
Eu cand am cunoscut-o era chiar dupa 1 an de la despartire, desi inainte de aia mai vorbiseram pe net vre-o luna sau doua, si mi se parea foarte ok.
Ce mi-a dat de gandit de prima oara ca ar avea ceva probleme e ca de la a doua sau a treia intalnire ea mi-a cerut sa merg cu ea in strainatate, iar dupa vreo 2-3 luni de cand am inceput sa fim impreuna mi-a cerut sa ne casatorim, dar am refuzat-o, nu pt ca nu o iubeam, ci pt ca mi se parea prea devreme pt a face acest pas, deoarece nu voiam sa o faca din disperare ci din placere.
Eu am stat impreuna, la ea acasa, timp de un an, iar in tot acest timp am observat ca nu are incredere in oameni, si incearca sa fie altcineva, adica daca cineva pe care il uraste are ceva sau se descurca mai bine ca ea, la randul ei si ea vrea sa aiba asa ceva.Ca si exemplu:aflase ca fostul sot si-a luat masina, iar de atunci a transformat asta intr-o obsesie, adica a inceput sa faca scoala de soferi si sa se gandeasca ce masina sa-si ia.
As vrea sa o ajut ca o iubesc foarte mult, desi suntem despartiti, deoarece ea zicea ca nu o inteleg.Numai o sa fie foarte greu ca sa o ajut deoarece nu stiu daca mai simte ceva pt mine sau daca vrea sa ma mai vada.
Si familia ei e foarte ingrijorata si nu stie ce sa faca.
15 comentarii
0
05-02-2012, ora 08:32
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
eu ca sunt femeie poate vad lucrurile altfel decat tine..adica, ori mai simte ceva pt fostul, ori e geloasa pe viata care o are el acum, poate din acest motiv a vrut sa va casatoriti..cam repede cum spui si tu...sa-i arate fostului sot ca si ea e bine.ori daca ea este geloasa pe toata lumea care are mai mult decat ea, inseamna ca nu e multumita de viata pe care o are si poate ar trebui sa mearga la un psiholog sau dc nu sa mergeti impreuna.
0
05-02-2012, ora 11:55
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Ceea ce ar ajuta-o foarte mult ar fi sa apeleze la un psihoterapeut. Din ceea ce scrieti dvs ea mai are de clarificat relatia cu fostul ei sot. Totusi, daca nu ea nu va dori nu veti avea ce sa faceti. Este important sa isi doreasca ea sa lucreze cu ea, sa se implice in procesul terapeutic si sa isi doreasca sa isi rezolve problemele. Incercati sa ii explicati punctul dvs de vedere si poate o veti ajuta.
0
05-02-2012, ora 12:25
boy2012
Nu este medic/terapeut
boy2012
Psih.Roxana Olaru
Problema e ca nu mai sunt cu ea, deoarece m-am despartit de ea pt ca in timp ce eu eram la lucru ea vorbea la telefon cu un baiat de la lucru care il cunostea de 2 zile.Problema nu e doar ca vorbea cu el, ci ca a vorbit vreo 2 ore cu el si vorbea lucruri care mie nu mi le spunea deloc.In ultima vreme nu prea mai vorbeam ca eram pe schimburi diferite, iar cand o sunam in pauze sa vad ce face, din doua cuvinte termina o fraza, adica nu prea mai comunica cu mine.
Nu stiu ce sa fac ca sa o ajut.Chiar daca m-am despartit de ea inca o iubesc foarte mult si as vrea sa o ajut.
Am sunat-o acum 2 zile sa vad ce face si sa o intreb daca nu ii este dor sa vorbeasca cu mine, iar ea a zis nu..a spus-o pe un ton de a sunat ca si cum n-a fost niciodata cu mine.Nu o inteleg deloc
0
05-02-2012, ora 12:45
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Din ceea ce spuneti dvs reiese ca nu isi doreste ajutorul dvs si ca prefera sa isi continue viata altfel. Imi dau seama ca este dureros pentru dvs si veti avea nevoie de un pic timp pentru a putea merge mai departe si a gasi o partenera disponibila pentru dvs.
0
05-02-2012, ora 16:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU te mai umili in fata ei..oricat ai iubit..e greu, al naibii de greu..dar asta-i viata.
DUPA cate zici,
se pare ca-i o "plimbareata" prin relatii..: sot, tu, prietenul tau..si POATE si altii.
Oricat de greu ti-ar fii, NU o mai cauta..sunt n fete care, sigur te-ar merita.
O zi buna!
-
0
05-02-2012, ora 16:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! E greu sa dai sfaturi. Din punctul meu de vedere, divortul este un eveniment nenatural in cazul in care casatoria s-a facut din iubire, din dorinta ambilor soti, ambii fiind suficient de maturi ca sa inteleaga ce inseamna o casatorie. Acum, daca exista minciuna, fiindca omul e schimbator, cel tradat sufera. Avocatii iti vor spune altceva, psihologii si ei vor sustine ca astazi este la moda divortul si sa traiesti cat mai egoist, este un eveniment ca oricare altul, si normal, ei castiga bani de pe urma divorturilor. Si revenind, suferinta asta nu trece repede, unii dintre suferinzi se sinucid, dar hai sa nu vedem lucrurile in negru. Cand ai o credinta, asta te salveaza din prastie. Poti sa o trimiti la un preot.O sa o ajute. Si inca ceva. Am vazut un film care mie mi-a placut si poate ar fi bine sa-l vedeti: http://filmehd.net/mildred-pierce-2011-filme-online.html
0
05-02-2012, ora 20:25
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
e fosta ta?adica ati fost impreuna si inainte ca ea sa se casatoreasca?Oricum fata mi se pare disperata!Orice femeie cand divorteaza este disperata!!!Ea nu te iubeste, e doar confuza...Nu s-a vindecat de fostul sot!Las-o sa se vindece, nu te hrani cu confuzia ei caci mai devreme sau mai tarziu tot despartiti veti ajunge!!!Da-i timp, doar timpul ii poate vindeca trauma!!!
0
06-02-2012, ora 08:01
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
Da, este greu sa dai sfaturi cand nu esti in pielea omului. O sa-ti fie greu la inceput dar oare iti doresti atat de mult sa stai cu aceasta persoana chiar daca ea se gandeste inca la fostul? Si eu am divortat de un an pt ca si el o mai vizita inca pe fosta...si nu am murit. Mi-a fost greu la inceput si gata..a trecut. Asa ca..incearca sa treci mai departe.. Daca pt tine nu avea timp sa vb iar pt altii da...nu vreau sa fiu rautacioasa dar...tu chiar nu vrei sa vezi ca nu e pt tine.?
0
07-02-2012, ora 03:26
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
BUNA AS DORI SI EU UN SFAT DE CURAND AM AVUT NUNTA SI IN ZIUA NUNTI EU EERAM FF SUPY K PROPRIU MEU PARINTE TATA NU ERA LA NUNTA MEA TIN SA PRECIZEZ K MAMIKA MEA A DECEDAT KND AVEAM 3 ANI...TAIKMEU A MERS DE FATA CU MINE AVEA BAGAJELE FACUTE SA PLECE IN IITALIA EU NU STIASEM K PLEACA CI AM MERS IN VECINNI LA O FATA SI ASA LAM VAZUT PLECAND KND LAM VAZUT AM IZBUKNIT IN PLANS AM RAMAS SOKATA NU IAM PUTUT ADRESA NIKI O VORBA NUMA PLANGEAM DESI MA VAZUT PLANGAND A PLEEECAT MOMENTAN NU REALIZAM CE SA INTAMPLAT EL A MERS INAINTE CU 2 ZILE DE NUNTA MEA APOI PESTE 2 ZIE URMASSE NUNTA ERAM TRISTA DAR IN ACELASI TIMP FERICITA K KIAR AM UN SOT EXCEPTIONAL E TOT CE AM MAI DRAG SOTUL MEU A FACUT TOATA NUNTA A FACUT TOT SA FIE BINE EL SINGUR DEARECE ESTE UN LUPTATOR SI FF DESCURCARET EU CM MA GANDEAM K NU AM ALATURI UNN PARINTE IMI ERA FFF GREU IN ACEEA ZII.SI NU AM REALIZAT K IMI ERA NUNTA NU PREA MA DISTRASEM MULT ZIKEAM K OSA FAC POZE MULTE K MA VOI DISTRA K OSA FAC AIA AIA SSI ERA UNELE LUCRURI K NU AM FACUT CM AM ZISAPOOI I NU MIO PLACUT DECORU SALI CM A FACUT LAA PRIMU DANS SA STRIKA APARATU CE FA BALOANE IN REST ERAA OK TOATE SSI ACM MA TOT GAANDESSC SI II TT ZIK SI LA SOTU ZI DE ZI DE NUNTA K DE CE NU AM FACUT POZE K DE CE NU TOT AM DANSAT MAI MULT IMPREUNA NOI 2 K EL TOT IN ROATA MA DUCEA SA DANSEZ K A ZIS K IMI FACE DECLAR MI SE PAREA NIKI EL NU MA BAGA IN SEAMA LA KT ERAM DE SINGURA FARA NIKI UN PARINTE ALATURI TOT IL BAT LACAP ZI DE ZI SI EU MA TOT GANDESC ZI DE ZI ZIKI K E O OBSESIE
0
07-02-2012, ora 03:55
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
CONTINUII DE DIKOLO MA TOT GANDESSC ZI DE ZI K NU AM FACUT AIA LA NUNTA K NU AM FACUT POZE MAI MULTE K EL NU MIO FACUT DECLARATIE DE DRAGOSTE LA NUNTA MAI BINE BAGAM ALTI OSPATARI ALTI CU SALA SII TOT II ZIK SI LA SOTU ZII DE ZI EL ZIKE SA NU MA MAI GANDESC K LUI I SA PARUT TOT OK SI SA MA GANDESC IN VIITOR NU CE ERA APOI EU MAINE IARA II ZIK DIN NOU MI SA PARUT K NIKI EL NU MA AGA IN SEAMA KND MA UT LA DVD SI VAD KTECEVA MA INERVEZ SI PLANG KK NU ERA TATA SI EL K NU PREA AM DANSAT CU SOTU K NU AM DANSAT CU CUMNATA CU NASA MAI MULT NUSTIU CE E MA GANDESC K POATE ATNCCE NU REALIZEZI SI NU K NU VROIAI DA ATN IN ZIUA AIA ZIKI K NU ERAM EU TIN SA PRECIZEZ K SOTUL MEU SA OCUPAT DE TOATA NUNTA EL IN ZIUA NUNTI TREBUIA SA PLECE SA CARE LEmNE LA SALA UNDE SE FACEA MANCAREA SI SA CAUTE RAZALAU PT TAIAT VARZA LA 13:00 EL NU ERA IMBRACAT DE MIRE K DACA EL SA OCUPAT DE TOT K DOAR LA 15:00 A INCEPUT CUNUNIA IMI ERA MILA DE EL :( knd mio a facut sa fie bine si eu ma gandesc k nu fac bn sa tot il bat la kap atata dar nustiu cei cu capu meu dati un sfat va rog pt k el e fff bun cu mine se lupta lukra sa ne fie bine eu nustiu de ce tot zic astea zi de zii nunta era de O LUNA IN REST TOATA LUMEA MIO ZIS K AM FOST O MIREASA FFFFFF FRUMOASA AMANDOI ERAM SI MIE IMI PLACEA CUM ERAM FIZIK DAR RESTU MA TOT GANDESC K NU PREA MAM DISTRAT DOAR CV PUTIN MA GANDESC K CE OR ZIKE SI OAMENI ASTA NU SSE STI DISTRA...NU O FACUT POZE CU NOI A DANSAT PUTIN CU MIRELE DA IN ZIUA NUNTI AM AUZIT K NU DANSEZI DOAR CU MIRELE CI CU INVITATI DIN KTE STIU APOI K CM SA COMPORTA OSPATARI MAI VBE LUMEA NU POT DORMI NOAPTEA KND MA TREZESC DIREC LA ASTEA MA GANDESC API KND VINE SOTU DE LA MUNK II ZIC SI LUI IAR K DE CE NU MAI BAGAT DE SEAMA LA NUNTA K DE CE DE CE ALEA CE TOT VA ZIKEAM DA SOTU E CALM NU ZIKE NIK DAR MA GANDESC EU SA TERMIN DAR NUSTIU DE REUSESC DATIMI VA ROG NISTE SFATURI DIN CEEEA CE ATI INTELES VA ROGGG
0
07-02-2012, ora 04:29
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
eu am creescut fara parinti fara o iubire de parinti si in sotu meu am vazut aceea iubirea si de mama uneori ii si zik mamikutza mea e atata de calm si bun cu mine dar cu toate astea imi doresc sa fiu alintata mereu mai mult de el k nikiodata nu am avut parte de iubire pana nu mam casatorit imi place sa fiu afectoasa si alintata si in zile ce nu ma alinta devin trista nusiu de ce stiu k is ff draga k ma luat sa casatorit cu mine a trecut si peste cuvantul parintiior lui k parintii lui isi doreau o fata bogata pt el;;;;SOCRII nu mo prea vrut ei pe mine dar acm vorbim iii respect si ma respecta STITI CE IMI MAI DORESC DE LA VIATZA UN COPILAS SI SUNT IMLINITA AM 21 DE ANI SOTU 25 JUMATE
0
09-02-2012, ora 16:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Nu-i mai spune de nunta, de parintii lui, de ce nu a facut poze, de ce nu a facut..etc..
SE VA SATURA!!...daca NU cumva deja s-a saturat..
Parere:
il iubesti pe el,
te iubeste si te respecta,
respecta-i parintii si indrageste-i cu drag..te-au acceptat de dragul lui..
si el, NU a tinut cont de parerea lor...
CE mai ai de facut?!?
- sa NU mai vb. niciodata de trecut, nici MACAR de ziua de ieri..
totul SE VA REZUMA LA IUBIREA TA FATA DE EL..DE azi INCOLO..
iTI DORESC,
SA FII IUBITA SI MAI ALES sa iubesti!
O zi faina!
CASA DE PIATRA!
0
13-02-2012, ora 03:32
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
Va multumesc fffff frumos pt sfaturi asa este e enervant sa tot zici la o persoaan zi de zi asa ceva si eu creed k nu miar conveni Si sa stiti k deja sunt putin mai bine nui mai zic deoarece asa nu ne certam deloc daca eu nu tot vorbesc ce nu trebuie Da a facut ceva fff frumos sotu meu care mai rar baieti trec peste cuvantu parintilor pt a a se casatori cu oo fata ce nu vor ast era dovada k ma iubit mult. Va multumesc de sfat o zi buna
0
28-02-2012, ora 18:18
300000000000
Nu este medic/terapeut
300000000000
buna seara sunt o tanara de 29 de ani cu o fetita de 3 ani si jumatate si trecem printro perioada foarte grea.problema nu sunt eu ci fetita mea cu care nu ma mai inteleg absolut deloc atunci cand trebuie sa o imbrac are ceva probleme ba ca o stranga ba ca nu o mai vrea pe geaca aia ci pe cealalta sau o imbrac pana a iesi pe usa si ea incepe sa se dezbrace ca nu mai vrea hainele alea mai rau de cat atat daca nu o intelegem si nu facem ca ea se tranteste pe jos se da cu capul de ceea ce este in jurul ei se trage de par se zgarie isi da pale ba chiar ne ea si pe noi la ceva palmute ajutatima ca nu stiu ce sai mai fac credeti ca este prea alintata sau chiar are nevoie de o sedinta la un psiholog e drept cand a mai facut asa am mai si certato iam mai tras si la fundulet oare sa se fi speriat si de aceea sa faca asa?inainte facea scene din astea mai rar dar acum in fiecare zi va rog ajutatima cu un sfat sau un leac cei care stiti pentru ca noi pur si simplu nu mai stim ce sai facem va multumim
0
01-03-2012, ora 20:03
Tot All Mamei
Nu este medic/terapeut
Tot All Mamei
Buna ziua!descriindu-ma putin o sa va rog din suflet sa-mi spuneti parerea, cam care ar fi diagnosticul..
De mic am avut probleme cu anemia, echilibram hemoglobina si scadea din nou, am ajuns si la 60 din 120-130.pe la 5 ani am avut dureri abdominale cu un scaun specific, la care medicii nu-mi gaseau cauza, ulterior in 2007 am dat analize la liamblioza si a fost-pozitiv.Mama spune ca probabil sa le fi avut de la virsta de 5 ani cind aveam simptomele date..gradinita nu prea am fregventat-o din cauza ca ma inbolnavisem de asa numita hepatita B si la fel in 2007 am dat analiza la clinica de boli infectioase si mi-au dat un raspuns pozitiv, adica ca nu am in singe acest virus si evident m-am vaccinat cu anticorpii corespunzatori.prin clasa 1, am fost mai retras fata de colegi si pina in clasa a 4 am fost printre primii la invatatura, facind concurenta cu alti colegi.prin clasa a 5 au aparut niste emotii c-am pronuntate, aveam si bufeuri de caldura in regiunea fetei(nas), spate, abdomen si picioare.Mai aveam asa un fel de energie care era cam in plus, la intoarcea directiei capului, as zice un fel de anxietate.
In clasa a 7-a s-au intensificat emotiile negative, retrairile si pe zi aveam zeci de bufeuri.La cel mai mic "obstacol"psihologic aveam bufeuri.
Zi de zi, luni cu luni aveam aceste emotii si stresuri la ore ca daca ma tulburam la propriu, nu mai puteam continua restul orelor, roseam, inima pulsa tare, si ma inhibam in mine, aveam si o deshidratare a fietii.
Uneori stiam primul raspunsul corect dar ridicindu-ma din banca aveam emotii si ma blocam, si iarasi bufeuri.Asa a durat din clasa a 7-a pina am absolvit 9 clase.
Dupa liceu am intrat la colegiul de comert si dupa 1, 5 ani de studii s-au intensificat emotiile, aveam frica sa privesc pe cineva in ochi si ma blocam cind dialogam.M-am inhibat in sine si am abandonat colegiul.Am trait asa cu stari de depresie pina la sfirsitul lui 2008 cind am luat medicatie psihiatrica pina in 2010 fara o ameliorare oarecare.din start Dr.mi-a spus ca am o depresie sub mai multe forme si am primit :paroxetina-20 mg si risperidona-2mg pe noapte..vazind ca nu-mi ajuta am redus din propria initiativa doza de risperidona de 2mg cu 25% saptaminal si cind colo..nu am dormit 3 zile si 3 nopti fiecare secunda eram in ginduri.si intr-o dimineata am avut halucinatii crezind ca e sfirsitul lumii si am fugit la biserica, dar era inchisa.Sora m-a internat la spitalul de boli mintale pe o luna cu Diagnozul de TULBURARE SCHIZOTIPALA.
Apoi la cererea mamei am fost eliberat acasa si ne primind medicatia am avut din nou un episod psihotic si seara la 22 am sarit in fintina din ograda(Doamne fereste, duca-se pe pustii)si ca prin minune am ramas viu(apropo mai inainte turnasem in ea agheazma de la slujba Sf.Vasile si cred ca a fost o minune sa nu ma inec.pina la apa sunt 7metri si adincimea apei e de 5 metri)
A 2-a zi din nou internat la acelasi spital deja cu diagnozul de SCHIZOFRENIE PARANOIDA.Am mai stat o luna internat.Deja am aproape un an de cind primesc risperidona 1mg dimineata si 1mg seara si de o saptamina am trecut la venlafaxina-150mg cu care ma simt destul de bine, uneori ma tulbur si am o durere psiho-spirituala la care sunt deprins sa o tolerez.Tulburarea dureaza undeva 3-4 ore pina imi revin.
Vreau sa precizez ca de la virsta de 5 ani pina in 2009 am asistat la certuri"grele" in familie cu violenta.(tata o batea pe mama cu parere de rau..)
ACUM VREAU SA VA INTREB:
Reesind din copilaria nefericita plus anemie am fost predispus dezechilibrului neoronal si din cauza Liambliozei, am fost slabit fizic..Discutind cu medicul am am ajuns la concluzia ca nu am SCHIZOFRENIE ci DEPRESIE MAJORA pentru ca episodul psihotic a fost provocat de mine scazind doza foarte repede de neuroleptice si asa s-a produs psihoza.Deci cred si doresc sa ramin cu diagnosticul de depresie majora din fericire sau din nefericire.
Medicii mi-au spus ca trebuie sa iau medicatia data 3-5 ani ca sa ma intaresc bine.
VREAU SA VA INTREB PE DVS, OAMENI BUNI, CE PARERE AVETI, CU CE DIAGNOZ AS RAMINE CU --SCHIZOFRENIA sau--DEPRESIA MAJORA???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul