Am nevoie de interpretarea unui RMN, va rog frumos.

03-02-2009
madalinushka
Nu este medic/terapeut
madalinushka
Buna ziua, ma numesc Madalina, am o prietena foarte buna de familie care este bolnava foarte rau, cu ceva timp in urma a facut rmn.as dori si eu daca se poate interpretarea rezultatelor de mai jos si ce tratament exista:
Rmn cervico-dorso-lombara
rmn coloana cervicala:
-corpi vertebrali cervicali aliniati nla marginea posterioara cu prezenta de modificari degenerative multiple constand din arii multiple de degenerare grasoasa modic II si osteofite posterioare c3-c7
-stenoza degenerativa de canal rahidian c5-c7
-protruzii discale posterioare c5-c6, c6-c7
rmn coloana toracala:
corpi vertebrali aliniati la marginea posterioara
-accentuarea curburii fiziologice toracale
-canal rahidian si cordon medular fara modificari de aspect si semnal
rmn coloana lombara:
-corpi vertebrali lombari aliniati la marginea posterioara cu multiple modificari degenerative grasoase
-disc intervertebral L3-L4 in discret hiposemnal T2
-disc intervertebral L5-S1 in hiposemnal t2 degenerat hidric
-protruzie discala posterioara L3-L4
-debord discal circumferential L5-S1 cu ingustarea ambelor gauri de conjugare
Concluzie: -protruzii discale posterioare c5-c7
-protruzie discala posterioara L3-L4
-debord discal circumferential L5-S1
Rm craniu -moderata atrofie corticala cerebrala si cerebeloasa cu hidrocefalie compensatorie
-sistem ventricular pe linia mediana
-hipertrofie de cornete, ingrosarea sinusului maxilar drept si prezenta de fluid cloazonat la acest nivel
3 comentarii
0
31-05-2009, ora 09:49
Diditza
Nu este medic/terapeut
Diditza
Buna Madalina! Spune-mi te rog, unde a facut prietena ta RMn-ul, cum a procedat, daca a avut trimitere de la medicul de familie si cat costa. De ceva timp am anumite probleme si cred ca cel mai bine este sa fac si eu unul. Am tot citi pe net insa ca se fac programari peste cateva luni si ca este foarte scump. Maine o sa marg la medicul de familie sa vad ce rezolv. Mersi anticipat pt raspuns!
0
01-08-2009, ora 01:00
mirey2005c
Nu este medic/terapeut
mirey2005c
buna am si eu o problema asemanatoare.Am facut RN-ul, dar nu trebuie platit
Trebuie medicul neurolog sa faca biletul de trimitere catre RM si atat, nu se plateste deloc, cine zice ca se plateste, minte
Deci nu sta pe ganduri cu ea, dute si rezolva din timp, programarea poate s adureze.Succes
0
23-02-2010, ora 23:25
ionut daniel
Nu este medic/terapeut
ionut daniel
in atentia unui medic neurolog.in anul 2008 in urma unui RMN -examinarea colanei toracale prin RMN efectuata nativ(secvente:sagital T2 cervico-toaracal pt reperaj, sagital T1/T2 la nivel toracal, axial T2* in planul discurilor T3/T5/T6) evidentiaza:-stergerea surburilor fiziologice ale coloanei cervicale si toracale -modificari degenerative disco-vertebrale etajate cervico-toracale:1.hernie dicala T3 posetroemdiana lateralizata discret la stanga, ce amprenteaza maduva spinala.2.mica hernie discala T5, posterolaterala dreapta ce vine in contact cu maduva spinala.3.hernie discala T6 posteromediana subligamentara ce amprenteaza maduva spinala pe fata anterioara.4.rebord discal posterolateral dreapta T7.5.protuzii disco-osteofitice C3-C4 si C5-C6 circumferentiale, ce amprenteaza maduva spinala -fara anomalii de semnal ale maduvei spinale ;nu se evidentiaza conflicte nete disco-radiculare la nivel toracal -hemangioame vertebrale de tip asimptomatic la nivelul corpurilor vertebrale T2, T4, T5, T6. Intru-cat am dureri de cca 6 luni de zile de coloana cu iradieri catre piept si imi amortesc degetele de la maini si picioare va rog frumos sa-mi dati si mie un sfat.Ce sa fac sa ameliorez aceste probleme sau cum sa fac sa scap de ele.VA MULTUMESC FRUMOS SI ASTEPT RASPUNS.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.