ameteala puterinca, sete de aer si o durere puternica in piept

27-02-2015
theUninvited
Nu este medic/terapeut
theUninvited
Imi scuzati povestea lunga dar am nevoie de un sfat in functie de ce descriu aici!
22Noiembire, ajung de la un gratar, ma pun in pat, incepe o ameteala puterinca, parca eram drogat, sau beat, sete de aer si o durere puternica in piepi. Ajung la UPU, sangele, EGK, radiografie plamani si coloana, spirometrie, toate in regula.
20 Decembrie, aceasi poveste, aceleasi analize, totul ok, intre aceste date pana in ziua de azi inclusiv, am aceleasi simptome. Acum o saptamana am fost diagnosticat dupa o ecografie cu Gastrita acuta. Am inceput tratamentul si regimul.

Acum tot am simptomele astea, stari de voma, gura uscata, atac de panica, durerei in piept ( undeva la suprafata in coaste nu in profunzime ce radiaza spre umar), tusesc de ceva timp dimineata ( probabil de la tigari ), lipsa se aer, tiuit in urechi, dureri de cap, ameteala severa, vedere incetosata. Sunt tahicardic de mic (89-95). Toate simptomele de mai sus se manisfesta toate odata, iar un episod tine cam 2-5 ore fara a reusi sa le calmez cu orice medicament ! In timpul episodului pulsul creste la 110- 125 BPM. Atat vreau sa intreb, daca nu isi da nimeni seama ce am din descriere, sa imi spuna macar la ce medici trebuie sa merg, ce analize sa fac, pur si simplu nu mai stiu... Ma simt mereu obosit, iar calitatea vietii mi-a scazut atat de mult, ca uneori imi vine sa 'imi pun streagnul de gat' la cum ma simt ! Multumesc mult si scuze pentru povestea lunga sau eventualele greseli... sunt cam ametit si acum..
7 comentarii
0
28-02-2015, ora 23:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti o afectiune psihica ce se numeste Anxietate cu atacuri de panica.
Nu se fac analize pentru asta.
Trebuie sa mergeti sa va evalueze un psihiatru si sa urmati minim 6 luni tratament.
Va rog sa aveti amabilitatea de a va informa si de a citi articole despre Anxietate si atacurile de panica pe Internet.

Daca dispuneti de fonduri, e bine sa combinati medicatia cu sedintele la psiholog (50 - 100 lei).
0
01-03-2015, ora 20:49
theUninvited
Nu este medic/terapeut
theUninvited
nu este problema de bani. Vreau doar sa ma simt bine, nu ma intereaza cat platesc. am fost peste tot si nimeni nu imi da de cap... :(
0
01-03-2015, ora 21:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cititi pe net articole cu anxietate si atacuri de panica sa vedeti cate simptome aveti.
Deja ati exclus orice boala fizica.
Eventual niste analize pentru tiroida sa mai faceti.
0
02-03-2015, ora 20:25
theUninvited
Nu este medic/terapeut
theUninvited
Bun, in urma raspunsului am gasit asta: http://www.despresuflet.ro/forum/anxietate-f9/simptome-ale-anxietatii-t197.html. 90% din simptome cam sunt prezente si la mine. Tare imi e frica de psihiatru, nu vreau sa ajung o leguma din cauza pastilelor...


Deja am devenit una din cauza locului de munca, de un an jumate... si cred ca asta mi-a afectat cel mai mult viata de am ajuns in starea asta !
0
02-03-2015, ora 20:32
theUninvited
Nu este medic/terapeut
theUninvited
Si mai am ceva de marturisit. Singura perioada si singurul tratament care imi calmeaza instant orice stare de rau si ma simt plin de energie si nu ma mai doare nimic ( doar mai raman cu ameteala uneori, cred ca asta chiar e o problema de ORL ), este cand consum alcool, sau cand fac sport intens. Am observat asta, in timp ce am carat de niste acte grele timp de jumatate de ora, si apoi m-am simtit perfect. La fel si la munte, acum o saptamana, am urcat pe munte pana "mi-am dat plamanii afara", 3 zile dupa efortul asta intens m-am simtit ca renascut. Din pacate munca nu imi permite nici macar 30 minute de alergat pe zi, sunt prea extenuat !
0
02-03-2015, ora 22:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ theUninvited

Antipsihoticele va transforma in leguma. Dv. nu sunteti de antipsihotice.
Dv. va trebuie un simplu antidepresiv, un medicament care merge si pe depresie si pe anxietate. Acest medicament elimina simptomele depresiei si anxietatii si va da un plus de energie. Se refac legaturile dintre neurotransmitatori si se reface secretia de neurotransmitatori care s-a dereglat.
Anxietatea inseamna niste modificari bio-chimice in organism. Un ad (antidepresiv) regleaza aceste modificari.

Sa va treaca prin cap sa va apucati de bautura ca atunci chiar deveniti alcoolic si va trebuie neuroleptic la dezintoxicare. Doamne fereste !
0
25-03-2017, ora 15:51
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
acese atacuri de panica se pot vindeca si fara antidepresive? eu am patit cv de genul in urma unor interventii chirurgicale/anestezii, iar la dupa ultima nu mi am mai revenit cu somnul, cu toate ca lupt f mult cu mine sa nu mai gandesc lucruri negative, am vazut niste imbunatatiri, dar greut..de la ult anestezie gen au trecut abia 2 sapt jumatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.