tulburari anxioase din cauza ca am loat etnobotanice, stare de ireal

13-02-2016
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Salut am fost la dr. psihiatru si ma diagnosticat cu tulburari anxioase din cauza ca am loat etnobotanice, si mi-a dat un tratament cu tiapridal 1 comprimat dimineata si unu seara, acu am tot ca prima data am starea de ireal parca traiesc intr-un vis parca sunt in transa... si mai am putine ameteli si ma simt slabit si adormit.., intrebarea mea este sa vorbesc cu dr. sa-i spun sa-mi schimbe tratamentu s-au sal continui pe asta mie tare frica ca nu mai imi reveni la realitate sa scap de starea de ireal... ca de starile care le aveam inainte am scapat insomnii, panica(si acu mai am panica uneori), stari de lesin, de transpiratie, durere in piept disconfort, acu nu mai am nimica doar starea de ireal... si mai imi bate inima ciudat exact cum eream cand consumam etnobotanice..
21 comentarii
0
13-02-2016, ora 14:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gabriele, Gabriele...

Poate sa iti dea medicul tone de tratament. Inclusiv antipsihotice care sa te transforme in leguma si sa dormi 20 de ore pe zi de la ele, plus sa te ingrasi nelimitat. Senzatiile de derealizare si depersonalizare trec in mai multe luni = irealul de care vorbesti tu.
Fa-i doctorului o hartie cu tot ce te mai nemultumeste in mod serios. Parerea mea e ca in mare parte ce ti-a dat ti-a rezolvat simptomele. Dar daca iti propune antipsihotice, mai gandeste-te...
0
13-02-2016, ora 19:21
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Pai nustiu ce sa mai fac credema :(, dar duc tratamentu pana la cap chiar daca ma simt asa ametit, ba deralizat si slabit si obosit poate dupa o sa ma simt bine.. stau cu speranta asta..
0
13-02-2016, ora 23:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un lucru cert pot sa iti spun. Dupa o perioada de cateva luni irealul va trece si nu vei ramane cu aceasta senzatie.
Irealul nu e pe viata.
Bafta si incearca psihoterapie.
0
14-02-2016, ora 22:25
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Multumesc clara mai am o intrebare, cateodata ma speri dintr-o data cred ca am tulburari sau atacuri de panica e normal sa respir greu sa casc ca am inteles ca simptomele acestea sunt de la panica, de exemplu fusai azi la cumparaturi si incepu sa transpir sa nu mai am aer veneau valuri de caldura parca ma sugrumam imi venea sa fug afara sa ma clamez si daca da ce tratament sau sai zic la dr psihiatru, si acu cand scriu respir greu casc sunt speriat sa nu mi se intample ceva respir adang tremur si putin... astept un raspuns.Multumesc frumos !
0
14-02-2016, ora 23:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gabriele,

Am inteles ca principala cauza a suferintelor tale sunt etnobotanicele. Am inteles si ce diagnostic ti s-a pus.
Dar te rog eu frumos lumineaza-ma si pe mine de ce ti s-a dat Tiapridal care e un antipsihotic si nu ti s-a dat un antidepresiv.

Daca iei Tiapridal, tu de fapt nici nu te tratezi de anxietate si atacuri de panica.

Te rog frumos, scrie cu liniute care sunt simptomele initiale pentru care ai apelat tu la medicul psihiatru, daca iti mai aduci aminte. Si scrie clar daca ai avut comportament neobisnuit in societate sau halucinatii sau ceva de genul asta.
0
14-02-2016, ora 23:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu vrei sa scrii pe topic, scrie pe Privat. Mi-e egal. Dar scrie tot ce ai facut.
0
15-02-2016, ora 01:08
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Iti scriu aici deci simptomele sunt, Eu cand consumam asa ceva cand trageam primu fum imi batea inima rpd ma loa panica o loam la fuga..., acuma simtomele sunt altele, intepaturi in corp maini spate peste tot, inima nu ma inteapa.., ameteala, starea de ireal (deralizarea), sunt nelininistit adica daca merg undeva incep sa am gandesc sa nu mi se intample ceva si ma ia tremuratu lipsa de aer nu mai pot respira, intru in panica imi bate inima raman blocat, nustiu ce sa fac..., daca este sa mi se faca rau sa apara un atac de panica imi iau haina pe mine si ies undeva sa ma linistesc stau putin pana imi trece dar nu inteleg de la anxietate am toate aceste simptome si nu inteleg de ce nu mia dat ceva de anxietate daca mia dat (tulburari anxioase diagnostic) te rog eu ajutama :( si treaba e ca nu ma ajuta deloc tratamentu ala asa stiam si eu am citti mult despre problema mea si am facut 5 teste online desppre anxietate s i miau iesit tulburari de panica dar infine simptomele la anxietate mi se potrivesc si ce e ciudat au unceput sa apara simptome la nivel organic evolueaza eu am crezut ca o sa-mi dea xanax ceva seroxat din cate am citit ca multi am vaz ca s-au vindecat dar am zis ca el e doctor si stie mai bine :( te rog ajutama chear nu mai suport incep sa cred ca o sa ma imbolnavesc :(((
0
15-02-2016, ora 01:33
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Simptomele
-Transpirati
-Nod in gat
-Lipsa de aer nu mai pot sa respir casc sa intre aerul
-Ameteala
-Tremuraturi
-Frica de moarte ca mor
-Frica sa nu lesin
-Confuz
-Stare de ireal deralizare
-Inteapaturi in corp
-Furnicaturi maini fata spate
-Valuri de caldura
-Uneori dureri in spate sau alte zone gat
-Uneori am inteapaturi si in spatele gatului adica nu in ceafa jos
-Sim uneori si o caldura la nivelu capului
-Stare de lesin
-Cand sunt intr-un spatiu ma gandesc sau imi apare un simptom lipsa de aer nu mai pot sa respir si de acolo declansez tot tremurat pierdere echilibrului intru in panica ies undeva fac ceva sa fiu singur si ma linistesc in 2-3 minute sau cateodate tine mai mult (AJutama te rog !!! )
Uneori sa ma calmez fac anumite gesturi dau din maini misc mainile si mai ma calmeaza cand sunt intr-un salon de exemplu daca ma cumprinde panica si nu mai am aer si ma ia frica ca o sa mor sau lesin fug afara si ma linistesc mam saturat de simtomele astea vreau sa fiu ca inainte :((((
0
15-02-2016, ora 11:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai inteles perfect tot ce ai citit.
Tu ai anxietate iar tratamentul pentru anxietate nu e antipsihotic, Tiapridal sau orice alt antipsihotic.
Antipsihoticele dau somnolenta, te transforma in leguma si in timp multe alte efecte secundare, adica mai precis, alte boli...
Tratamentul pt anxietate consta in general in antidepresive gen Seroxat sau orice fel de ad. Se poate incepe pentru 2-3 luni cu Xanax, foarte bine ai subliniat. Apoi, daca nu iti revii complet se trece pe ad-uri care nu au efectele secundare ale antipsihoticelor. Minim 6 luni se face tratamentul c u ad-uri.
Pentru binele tau si al sanatatii tale, te sfatuiesc sa mergi la un alt medic cu lista simptomelor cu liniute si sa ii explici foarte clar ca nu te simti bine cu antipsihotic, te moleseste, casti, ai simptome de anxietate si il rogi sa iti prescrie un ad. Iti trebuie o secunda opinie a unui medic daca tii la sanatatea ta si vrei sa iti revii.
0
15-02-2016, ora 11:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Antipsihoticele nu sunt niste medicamente care sa te faca sa nu mai simti simptomele de anxietate pe care le-ai enumerat. Antipsihoticele sunt o clasa de medicamente care au alt rol. De ex te scapa de halucinatii vizuale, auditive, olfactive, tactile, te scapa de deliruri, de ex delirul ca esti urmarit de cineva, sau delirul ca vine sfarsitul lumii, sau delirul ca vin extraterestrii. Nu cred ca ai avut asa ceva ca sa ti se prescrie antipsihotic. Nu cred ca iei medicamentul tintit pt starile tale si nu cred ca vei obtine vindecarea cu Tiapridal.
Am 22 de ani de experienta cu aceste medicamente. Mergi cu incredere si cere o secunda opinie de la alt medic psihiatru.
0
15-02-2016, ora 12:14
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Pai si daca ma trece pe xanax, pot sa fac alergie la ele sau sa-mi fie mai rau.. ? si care e mai bun seroxatu sau xanaxu ca sa vb cu un psihiatru sai zic dupa cum ai citit starile mele ce m-ar vindeca ?
0
15-02-2016, ora 12:37
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Si ma supara si parinti astea ai mei incerc sa le explic ca nu ma simt bine de la ele ca parca nam forta ma balancan din picioare daca imi da unu o palma cad si inainte faceam si sala si infine... si nu inteleg ca pastilele astea nu ma ajuta cu nimica imi zic ca el stie ca e doctor psihiatru si ca nu trebuie sa citesc eu pe net...
0
15-02-2016, ora 17:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Zi sa iti dea un ad. O sa te simti mai bine, nu mai rau si nu o sa fii asa leguma.
Zi-le parintilor doar ca ti-e rau cu asta. Oricum nu vor intelege niciodata nimic. Nu te agita sa le explici.
0
15-02-2016, ora 23:45
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Pai si ce sa fac sa mai continui tratamentu asta mie sa nu am ceva daca il intrerup ?
0
16-02-2016, ora 10:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu intrerupe nimic. Il schimbi cu ce iti va prescrie medicul. Astea nu se intrerup brusc.
0
17-02-2016, ora 23:55
myslivcow mino
Nu este medic/terapeut
myslivcow mino
Xanax-ul este de preferat.
0
04-03-2016, ora 23:18
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
L-am intrerupt
0
04-03-2016, ora 23:18
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Si acum am niste simptome de lipsa de aer... casc
0
04-03-2016, ora 23:31
gabriel12345
Nu este medic/terapeut
gabriel12345
Si mai am si starea de irealitate si uneori parca nu ma bucur de viata. adica parca nare rost e trista nush cum sa explic sunt trist. dar nush dc
0
05-03-2016, ora 15:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gabriele, nu te-ai tratat la timp si simptomele au avansat. Trebuia sa mergi la psihiatru si sa incepi tratamentul dupa 14 zile de simptome.
Acum reduci tratamentul probabil fara sa te consulti cu doctorul.

Atentie: tratamentul pentru depresie si, sau anxietate tine minim 6 luni.

Xanaxul se ia doar 3 luni. Daca si numai daca iei mai mult, poate da dependenta.
Reintoarce-te la dr. Depresia si anxietatea nu se sfarsesc cu o luna de tratament.

Daca faci tratament cum trebuie, ai sansa ca boala sa remita si sa nu mai fie nevoie de pastile.

Ceva sedinte la psiholog te-ar ajuta, daca isi permit parintii sa te sustina financiar in acest sens.
1
07-03-2016, ora 10:42
Psiholog Valentina Dragomir
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Valentina Dragomir
Gabriel, dă fuga la psihiatru - eventual alt psihiatru - şi vorbeşte cu el. Spune-i cum te simţi acum, ce tratament ai luat până acum. Sigur îţi va prescrie medicamentul de care ai nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.