Am nevoie de ajutor... coloana mea nu e dreapta e putin stramba si am niste dureri de spate groaznic

10-07-2011
anonimGirl
Nu este medic/terapeut
anonimGirl
Buna ziua...am probleme cu coloana, coloana mea nu e dreapta e putin stramba si am niste dureri de spate groaznice mai ales in zona lombara, nu pot sa stau foarte mult aplecata pt ca abia ma mai ridic iara cand imi indrept spatele uneori imi pocneste niste osute sus...atunci cand am dureri mari trebuie sa ma las usor pe spate pana imi pocneste odata coloana si dupa durerea dispare cat de cat...ma mai doare si ceafa...problema este ca de la o vreme a inceput sa imi amorteasca mana stanga mai ales seara cand stau in pat, are vre-o legatura? Tin sa precizez ca am facut exercitii pt spate cu un domn care se ocupa special de astfel de probleme care mi-a si recomandat sa dorm fara perina...dar gresala am facut-o atunci cand am renuntat la aceste exercitii pt o perioada de timp iar acum am inceput sa le fac iarasi.
1 comentarii
0
10-07-2011, ora 18:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
"""Exercitiile de spate""" pe care le mentionati sunt extrem de periculoase fara avizul express al unui neurochirurg, ca urmare a unui examen clinic; riscati paralizia, , datorata migrarii discului intervertebral sau al alunecarii unor vertebre.
Actualmente, din relarea D-voastra extrem de sumara si incompleta, intrevedem posibilitatea unui sindrom compresiv (de tip hernie de disc), motiv pentru care trebuie sa consultati urgent un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.