Am hirsutism, se poate vindeca?

24-03-2015
AlinaEm
Nu este medic/terapeut
AlinaEm
Sunt destul de sigura ca am hirsutism, acum 1 an am fost la endocrinolog pentru ca am observat ca a inceput sa-mi creasca par inchis la culoare in prea multe zone precum abdomen, spate, umeri. Mi-a dat niste analize, printre care testosteronul liber, care mi-a iesit de 5 ori mai mare decat era normal. In urma rezultatelor analizelor mi-a dat anticonceptionale pe care le-am luat timp de 1 an dar fara sa observ modificari. Doctora mi-a zis ca parul va incepe sa creasca mai subtire si mai putin, insa nu a fost asa. Am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale dupa un an, fara sa ma mai duc la medic.
Problema e ca acum, parul a inceput sa creasca din ce in ce mai mult, pe abdomen e din ce in ce mai mult si mai gros, acum am si pe fata, pe gat. E posibil ca oprirea brusca a tratamentul sa fi avut un efect daunator si sa accelereze hirsutismul? As vrea sa ma duc iar la un endocrinolog insa imi poate spune cineva daca tratamentul ajuta? Poate firul se par sa creasca mai mic si mai subtire dupa tratament adecvat? Nu-mi permit epilarea cu laser, e un chin sa ma gandesc ca si daca iau tratament parul va ramane la fel. Mentionez ca prezint si multe cosuri pe barbie, ceea ce stiu ca e un simptom al ovarelului polichistic, ceea ce am avut, insa la ultima ecografie mi-a fost spus ca nu mai am afectiunea asta.
Va multumesc!
1 comentarii
0
09-07-2016, ora 20:13
Buburuza112
Nu este medic/terapeut
Buburuza112
Ai rezolvat problema cu parul ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.