Am hepatita C

28-08-2005
blue blue
Nu este medic/terapeut
blue blue
Buna!
Ma numesc Gabriela, am 37 de ani si cu doua luni in urma am aflat intamplator ca am hepatita c.Sa va povestesc cum am aflat.Urma sa merg la un control la ginecolog, mi-am facut o echografie asa ca sa nu ma duc cu mana goala.Aveam eu un fix sa-mi fac un echo total cam odata pe an.La echografie dimensiunea ficatului era in limite normale doar ca medicului i s-a parut ca as putea avea ceva grasime pe ficat.Alte probleme nu erau.Am mers la medicul de familie care mi-a recomandat sa fac mai multe analize.Toate au fost bune mai putin TGP=112, TGO=108
Am repetat testele am avut acelasi rezultat si in plus mi-a iesit HCV=pozitiv.A fost una din cele mai urate zile din viata mea si am crezut ca totul s-a sfarsit.M-au luat in evidenta la spital si mi-au facut biopsia care nu a fost chiar asa de rea cum am crezut.Rezultatul nu a fost prea incurajator si se pare ca eram bolnava de mai bine de 10 ani sau mai mult.Nu stiu cand si la ce cabinet m-au imbolnavit si ce e mai rau mi-e frica sa mai duc copii la stomatolog din cauza asta.Biopsia :
Scorul Knodell(HAI)
Activitatea necrotico-inflamatoare( I+II+III)
I.pice-meal+bridgingnecrose= 6
II. degenerescenta intralobulara= 4
III.inflamatie portala = 4
Fibroza severa cu punti porto-portale si porto-centrale(3)
Dg.Hepatita cronica c severa cu fibroza 3 cu tendinta cirogena

Scorul Ishack(A+B+C+D)
A.pice-meal necrosis = 4
B.necroza confluenta = 4
C.necroza focala = 2
D.inflamatie portala =4
Fibroza severa cu expansiuni fibroase cu punti porto-portale si porto-centrale (4)
Dg.Heptita cronicacu activitate necrotico inflamatorie gradul IV (14) stadiul III (4) cu tendinta cirogena.
Pentru ca sunt la limita dintre hepatita si ciroza ca sa imi aprobe dosarul pentru tratament a fost nevoie sa fac si endoscopie ca sa se vada daca nu am varice esofagiene.Mi-au scazut transaminazele la tgo=56 si tgp=54.Bilirubina=98, trombocite=146
Astept rezultatul la viremiei si sper ca nu va dura prea mult pana incep tratamentul cu interferon.
Va rog mult sa imi spuneti ce sanse de recuperare are ficatul meu daca tin regim, iau hepatoprotectoare si voi face si tratament cu peginterferon si ribavirina.Nu am avut simptome de boala niciodata si nu am nici acum.Fibroza asa cum e la mine e reversibila sau nu imi ramane decat sa ma mentin la nivelul asta daca e posibil si asa?
Multumesc mult !
3 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Draga Gabriele, ne cerem scuze daca nu ti-am raspuns prompt la intrebare asa cum iti doreai (de altfel asa cum isi doresc toti), ceea ce este practic imposibil dupa cum probabil iti dai seama. Nu selectam intrebarile la care sa raspundem in functie de "disperarea" celor care ne scriu.
Acum sa revenim la treburi mai importante. Raspunsul la interferon in terapia hepatitei C variaza in functie de diversi factori; unii din acestia (favorabili pentru o terapie reusita) sunt:
- durata scurta a infectiei
- diversitate mica a semispeciilor de virus C (asta se stabileste prin analize mai complexe, care nu stiu daca se fac la noi)
- valori initiale crecute ale TGP
- imunocompetenta (adica rezistenta organismului la diverse infectii)
- niveluri scazute ale fierului hepatic.
Factorii care cresc durata infectiei sunt:
- niveluri inalte ale viremiei (trebuie sa recunosc ca nu cunosc exact cat inseamna asta, nu lucrez in aceasta specialitate - intreba-ti medicul la care mergi tu)
- boala hepatica histologic avansata
- diversitate mare a semispeciilor de virus C.
In cazul in care boala este mai grava, se ajusteaza terapia cu interferon: doza mai mare, administrata mai frecvent si pe o durata mai mare de timp. De real folos este si adaugarea ribavirinului la terapie care s-a facut si in cazul tau.
Multa sanatate!
0
18-05-2008, ora 00:00
VERBAN MIHAI
Nu este medic/terapeut
VERBAN MIHAI
Stimata doamna,
De aproximativ 2o de ani ma ocup cu tratamentul bolilor hepatice.Numai cu combinati complexe de plante medicinale si anumite tincturi.
Am avut rezultate exceptionale pe pacienti cu ciroze in faze avansate.
In legatura cu vestitul si nemaipomenitul tratament cu inrefaron si ribavirina trebuie sa va dau o veste proasta.Doar 30% din pacienti raspund pozitiv. Cand spun pozitiv ma refer la faptul ca analizele se apropie de normal.
Daca exista un medic in aceasta tara care spune ca tratametul cu interferon si ribavirina vindeca definitiv pacientul cu hepatita ( cu virus hepatitic B, Csau Delta) G R E S E S T E.
Intrebati orice virusolog daca am sau nu dreptate.
Tratamentul pe care eu il recomand pacieentilor mei urmareste sa creeze o relatie de convietuire psnica intre virus si gazda sa( PACIENTUL)
Pentru detali va rog sa ma contactati la :

Va multumesc.
Verban Mihai
0
27-10-2011, ora 04:28
coto27
Nu este medic/terapeut
coto27
salut mia iesit analizelle am incarcatura virala 4milioane 800 de mii ce zici e mare rau?am depus dosarul pt interferon dar tocmai in februarie 2012 imi va da un raspuns deoarece mai sunt si alte dosare inaintea mea.am facut fibroscan si mia gasit fibroza f3 ce zucu e grav??cam cat o mai duc asa???-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •