Am fost muscata de o pisica acum 9 zile! Rog rasp URGENT!

28-09-2009
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua acum 9 zile am fost muscata si zgariata de un pisoi de pe strada...nu era agresiv doar ca am incercat sa-l iau de pe strada iar de frica m-a muscat...Am fost cu el la veterinar iar acesta mi-a spus ca sufera de rino-traheita virala felina si o posibila chlamidioza la plamani! L-am intrebat pe veterinar daca e necesar sa fac vaccinul antirabic si cel antitenatos si a spus ca nu e cazul, am dezinfectat ranile cu spirt si betadina si am luat 5 zile antibiotic Augmentin 1/12 ore. Problema e ca de 3-4 zile a inceput sa ma doara piciorul stang...si parca si gatul mi-l simt tare ciudat...Am fost zilele trecute iar cu pisoiul la veterinar pt ca s-a simtit tare rau in ultimele zile, rinotraheita virala felina e in general fatala la pisoi si desi am facut tot posibilul sa il salvam nu am reusit, ieri a murit...L-am intrebat ieri pe veterinar iar ca nu trebuia sa fac vaccinurile antirabic si antitetanos si a zis ca nu ca nu e cazul de asa ceva! Ce ar putea sa fie? Mi-e frica sa nu fie vorba de tetanos sau rabie, am citit atatea despre aceaste boli in ultimele zile, sunt 9 zile de la muscatura/zgarieturi...Ce analize ar trebui sa fac pt a stabili daca am luat ceva microb de la aceasta pisica si ce as fi putut lua si tinand cont ca dupa 9 zile de la muscatura am doar aceste simptome? Muscaturile si zgarieturile s-au vindecat foarte frumos...nu am dureri in acea zona...Va multumesc si astept raspunsul d-voastra...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.