Am fost internat la -Socola-, cum pot scapa de actele medicale?

12-05-2006
Ciprian Grigore
Nu este medic/terapeut
Ciprian Grigore
Ma numesc Ciprian Grigore, din orasul Roman si am fost internat la spitalul de psihiatrie "Socola". As dori sa intreb cum pot scapa de actele medicale, e mai rau ca un cazier?
Sunt de parere ca am fost internat abuziv in spital, si tinut prea mult timp. Vreau sa scap de actele medicale, pentru faptul ca internarea pe care am avut-o imi face probleme. Nu am avut nici o problema psihica de cand am fost internat ultima data.
41 comentarii 12 Înainte ›
0
12-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Documentele medicale de la spital sunt confidentiale. Informatii despre situatia dvs. medicala (diagnostic, tratament, etc.) nu poate obtine nici o persoana particulara fara stirea si acordul dvs.. In ceea ce priveste autoritatile, institutiile medicale nu fac automat raportari despre cine s-a internat si ce diagnostic are. "Cazierul psihiatric" este o poveste si atat.
0
29-10-2006, ora 00:00
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
nu poti scapa, sunt trecute intro baza de date.dar in caz de angajare dute si tu la un medic care nu te cunoaste sati puna apt pt profesia aleasa asa a procedat o prietena desi ea are peste 20 internari la socola cu schizofrenie si totusi lucreaza intrun domeniu cu raspundere. nu prea poti sa iei permis.am auzit si varianta ca dupa nu stiu cati ani de la internare ultima, iesi din evidenta lor, dar nu stiu cat e de adevarat.am o curozitate?diagnosticul e unul grav, sau te temi sa ti puna cei din jur eticheta de nebun?dami raspuns daca vrei vb personal ym:alexandra_c_is
0
23-11-2008, ora 23:22
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
DA FOC LASPITAL ORICUM AI UN DIAGNOSTIC PUS
0
06-06-2013, ora 11:09
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Conform Legii sanatatii mentale, un dg de tulburare psihica in antecedente, care nu a mai fost urmat si de alte recidive, inlatura prezumtia daca i se poate spune asa de boala mentala, mai corect de tulburare psihica.Se poate spune ca cel aflat intr-o asemenea situatie nu mai este suferind de o tulburare psihica si este vindecat.Oricand, in conformitate cu legea, puteti cere stergerea oricaror baze de date care va privesc(operatorul de date cu caracter personal, respectiv spitalul, trebuie sa se supuna).Avem pe de o parte Legea sanatatii mentale si pe de alta parte, legea prelucrarii informatiilor cu caracter personal.Eu as opina ca mai intai sa va faceti copii dupa toate aceste acte, pe care sa le pastrati in cazul nefericit al unei recidive.De asemnea, este foarte important de stiut, tulburarea psihica nu este un stigmat, de exemplu la mine la serviciu toti stiu de ce sufar...Adica sa nu cumva, din dorinta Dumneavoastra obsesiva de scapa de astfel de acte, sa va treziti ca respingeti o tulburare pe care deja o aveti, sa nu mai luati medicatie si altele.Daca la internare v-ati dat acordul privind stocarea acelor date cu caracter personal, nu stiu daca ele pot fi distruse, oricum, dupa cum bine zic si cei de aici, totul e confidential.Inclusiv ce scrie in foaia de observatie medicului de familie.In curand veti avea un dosar medical electronic si un card de sanatate si totul se simplifica.Va reamintesc ca tulburarea psihica nu reprezinta un stigmat, ca persoanele suferinde sunt oameni sensibili si uneori cu un IQ peste medie, ca trebuie tratament in caz de probleme, ca medicii au nevoie de acte care sa-i calauzeasca in eventualitatea nedorita a unui nou dg.Ce sa va mai spun?Lasati actele, ca nu le controleaza nimeni si faceti ce trebuie in legatura cu munca sau cu orice alte probleme pe care le aveti!Stiti cum este, eu va spun teorie, lucrurile, practic, pot sta altfel.Cu bine!
0
06-06-2013, ora 11:12
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Omul scrie in 2006 si eu ii raspund in 2013, halal performanta.Nu stiu cum a ajuns topicul in fata ochilor, am atins ceva gresit.Scuze!
0
06-06-2013, ora 12:19
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Topicul a fost deschis cu ani în urmă.
Dar fiindcă aţi atins cartoful fierbinte al CONFIDENŢIALITĂŢII diagnosticelor în contextul implementării dosarului medical electronic si a cardului de sanatate... sunteţi deja Breaking News.

La un moment dat a scris pe romedic o domnişoară psiholog, care, destul de încordată, întreba:
03-04-2013, ora 23:30
Autor: josefina
'Daca merg la psihiatru o sa apar in vreo baza de date inregistrata cu boli psihice? (n/om avea noi de aici prejudecati dar altii au)' topic: 'depresie - sa iau sau nu medicamente'? pagina http://forum.romedic.ro/prod/depresie_-_sa_iau_sau_nu_medicamente?_077560.html



Din câte îmi dau eu seama, la ora aceasta încă funcţionează principiul confidenţialităţii diagnosticelor pacientului. Dar odată cu introducerea dosarului medical electronic si a cardului de sanatate, medicii angajaţi ai laboratoarelor de medicina muncii vor avea acces la studierea istoricului medical al pacientului. Asta cu ocazia testelor şi analizelor medicale cerute de patroni - înainte de semnarea contractului de muncă cu viitorul salariat. Şi, din acel moment, care pacient cu tulburări psihice ar mai avea vreo portiţă de a ascunde (viitorului său angajator) un istoric de internări şi de medicaţie psihiatrică ?


Rămâne, bineînţeles, supapa tratării la policlinicile private. Dar supapa aceasta vine la pachet cu povara achitării integrale - din buzunarul propriu - a fiecărui medicament prescris de doctorul psihiatru.

Acesta este unul dintre efectele apropiatei reforme în sănătate. O îngrădire a dreptului pacientului la confidenţialitatea diagnosticului.
0
06-06-2013, ora 15:52
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Poate fi o ingradire, cum ziceti, dar nu uitati, ca patronul nu are dreptul decat la o foaie de hartie pe care scrie apt, apt conditionat sau inapt, in nici un caz nu are dreptul la aflarea diagnosticului.Masura este si buna, in cazul unor urgente medicale, pentru ca aici este vorba de un beneficiu al pacientului, nu de o masura discriminatorie, si ea este folosita in circuitul medical.
Nici un organ de control medical, nici o institutie, nimeni nu poate folosi informatii medicale fara acceptul pacientului.Daca le foloseste, poate fi actionat in instanta.De asemenea, unele informatii medicale se pot sterge, dar nu recomand aceasta solutie juridica, pentru ca este in defavoarea pacientului, psihiatric sau nu.Singurul domeniu in care este permis accesul este in domeniul sanatatii publice, al unor boli care ameninta o colectivitate, si aici sunt exceptii, dar ele pot fi cerute in anumite cazuri penale de judecator(HIV de exemplu, cu transmitere intentionata, care constituie infractiune).Sa nu acuzam domeniul sanitar, pentru ca la un moment dat, un asemenea dosar poate salva vieti.Pana la urma, cine incalca cu vinovatie confidentialitatea trebuie sa plateasca.
0
17-11-2018, ora 20:54
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Salutari, varul meu are aceeasi problema. A fost internat doua saptamani pentru depresie severa la obregia, iar acum ii e frica sa se angajeze la o multinationala, e frica sa isi cumpere medicamente prin card, ii e frica sa se inscrie intr-un partid politic. Cum ii pot dovedi ca nu poate nimeni sa afle ca a fost acolo ? oare chiar nu poate nimeni sa afle ? imi poate da cineva va rog legea in care se discuta despre confidentialitatea acestor date sau cum pot fi ele sterse de la acest spital ? multumesc
0
18-11-2018, ora 12:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ii cauta nimeni in card si nici in arhivele spitalului.
0
18-11-2018, ora 18:19
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Doamna, au fost doua cazuri in romania de declasificare a fisei psihiatrice a unor persoane publice, fara voia lor. In 2011 sau 2010 a fost un candidat la primaria capitalei care a disparut de pe ecran dupa ce a fost publicat dosarul sau cu internare ca fiind schizofrenic, la fel s a intamplat cu un membru #rezist saptamana trecuta. Ce certitudine am eu ca nu se va intampla la fel cu ruda mea, daca ajunge primar ?? Vreau un raspuns mai clar, vineva care cunoaste legea
0
19-11-2018, ora 09:16
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Conform legii aceste date sunt confidentiale. Daca instanta de judecata, Politia, parchetul solicita aceste date despre internare, ei le pot primi deoarece sunt in sistemul de asigurari de sanatate de la nivel national. Daca v+ati fi tratat la o clinica privata atunci aceste date nu puteau fi date institutiilor mai sus enumerate. In ambele cazuri se face exceptie atunci cand pacientul pune viata sa in pericol sau pe a altora. Daca nu ati dus copii dupa actele medicale la medicul de familie atunci e si mai bine!
0
20-11-2018, ora 10:46
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Cum pot sterge acele date ?
0
20-11-2018, ora 11:20
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Nu aveti cum...
0
20-11-2018, ora 15:26
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Atunci cum pot proteja aceasta ruda a mea ca sa nu fie facute publice cum au fost facute in cazul candidatului la primarie din 2010 si membrului rezist de asta vara ?
0
20-11-2018, ora 16:03
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Nu se fac publice fara acordul pacientului. Doar daca cere o institutie publica ( Parchet, Judecatorie etc) si face acte antisociale sau pune in pericol viata cuiva...
0
20-11-2018, ora 16:36
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Cam toti "membrii" dar si simpatizantii #rezist sunt fie schizofrenici cu acte inbregula si pensionati de boala, fie cu o predispozitie marcata spre psihoze ! Asa ca nu e vreun secret ca Sandy batausul aree schizo ! Felul cum intorc ei realitatea la 180 de grade si isi manifesta ura patologica pe unde apuca ( aici includ si toate "protestele" "spontane" ) sunt simptome psihotice 100 % !
Iar USR este o adunare (sau adunatura) de oligofreni ! :)
0
21-11-2018, ora 11:15
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Repet, cum a facut acest Valcov rost de fisa de pacient a unui membru rezist daca aceste date sunt confidentiale ?

-----------*

(*modificat de admin)
0
21-11-2018, ora 12:05
epona
Nu este medic/terapeut
epona
A facut rost de decizia de pensionare care e la Casa de Pensii!
0
21-11-2018, ora 17:07
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Sunt o multime de persoane care pot stii aceasta informatie incepand cu vecinii, farmacistii, femeia de serviciu si infirmierii din spitale care ii vad pe pacientii pensionati ca merg dupa reteta lunara ! Eu l-am citit pe Sandy direct de la tv, nu.mi-a trebuit nici o decizie, e destul sa vezi un om cu timp liber nelimitat si cu spume la gura !
Faza e ca daca esti psihotic iti vezi de boala ta, nu incerci sa iti impui psihoza tuturor si sa te faci lider de opinie cu deliruri netratate !
0
21-11-2018, ora 21:14
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
ruda mea nu a avut act de pensionare, totusi se pot obtine cumva datele lui ?
0
22-11-2018, ora 10:28
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Cred ca tu esti de fapt "ruda" ! :)
0
22-11-2018, ora 12:18
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Steve ești un geniu neînțeles.
0
22-11-2018, ora 13:29
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
nu sunt eu ruda, frumoase glume.. inteleg daca vreti sa ajutati, cu un sfat sa o faceti, dar asa la misto.. mai bine nu scrieti.

chiar astept raspunsul unui om care vrea sa ajute, merci
0
22-11-2018, ora 14:10
epona
Nu este medic/terapeut
epona
nu se pot obtine date dacat in conditiile pe care le-am enumerat eu. Mi-a spus si mie un medic...
0
22-11-2018, ora 15:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Internarea ramane in arhiva spitalului. Nu se poate scapa de ea. Intelegeti.
0
24-11-2018, ora 12:05
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Catalin, conform noii Legi de protectie a datelor varul tau are dreptul sa i se elimine actele si sa fie uitat. Sa se adreseza unui avocat. Nimic nu va mai aparea dupa aceea.

----------*

Cu bine,

(*modificat de admin)
0
26-11-2018, ora 10:50
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Va multumesc din suflet, in sfarsit cineva care stie ce spune. M-am saturat de atatia Romani care dau sfaturi din burta ca cei de sus, rusine voua, scarbelor, pentru ce faceti, mai ales tie clara, ar trebui sa fi data in judecata, m-am uitat la toate raspunsurile tale, fara studii psihiatrice dai tratamente si sfaturi de tot cacatul oamenilor, cum ar fi sa nu fe masturbeze

esti o rusine pentru omenire
1
26-11-2018, ora 13:39
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Sunt curioasa si eu in aceasta problema. Si m-am interesat la persoane care lucreaza in domeniu. Imi pare rau ca sunteti suparat dar cred ca nu eu sau altcineva v-a deranjat atat de mult. Chestiunea cu protectia datelor era si inainte si este si acum. Adica un jurnalist nu poate afla date din arhiva spitalului pe cai legale despre orice pacient. Aceste date se elibereaza la solicitarea persoanei in cauza sau a unui judecator de la Parchet/ Judecatorie/ Tribunal. M-i s-a spus foarte clar ca aceste date nu dispar din arhiva spitalului si exista un termen in nomenclator conform caruia sunt arhivate. Exista posibilitatea ca insusi pacientul sa ceara aceste detalii si daca nu le are, unitatea sanitara este in culpa. Dumneavoastra faceti cum credeti!
1
26-11-2018, ora 15:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@CatalinMaramures

Cainii latra, caravana trece. Tu ce boala psihica ai? Ca tu sigur nu vei ajunge primar...
0
26-11-2018, ora 16:16
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Nu am nicio boala psihica, insa va recomand sa va tineti problemele pentru dvs, pentru ca sunteti o problema pentru omenire, ma uit peste toate raspunsurile dvs. nu aveti PIC de pregatire psihiatrica, doamna, si dati sfaturi babesti care fac mai mult rau decat bine
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul