Am epilepsie

28-12-2009
NIKO...21
Nu este medic/terapeut
NIKO...21
Buna ziua! As dori sa va cer parerea intr-o problema legata de boala mea.De 1 an am fost diagnosticata cu epilepsie in urma unor crize si in urma RMN-ului. Iau ca tratament lamictal 150gr pe zi.Cand am aflat ce boala am eram dupa o lunga cura de slabire.Doctora neurolog m-a sfatuit sa nu stau nemancata, deoarece se poate produce o noua criza.Problema e ca am intrat in panica si cum imi este foame.mananc.Asa am ajuns sa ma ingras, ceea ce nu-mi place.As vrea sa-mi spuneti daca si aceste medicamente sunt cauza si ce alimente trebuie sa consum ca sa nu-mi fie rau.Am inteles ca sunt unele alimente pe care nu trebuie sa le scot din alimentatie. Va multumesc foarte mult!
1 comentarii
0
16-10-2010, ora 12:15
mirmur
Nu este medic/terapeut
mirmur
ideea nu este ca trebuie sa mananci in disperare ci doar in mod special inainte sa iei pastilele sa manci ceva, ajunge si un croisant...pt ca din pacate antiepilepticele afecteaza stomacul.eu de mai bine de un an si jumatate iau depakin chrono si tegretol pastile de la care in general se poate ingrasa dar eu nu am pus nici un kg.bineinteles ca fiecare organism se manifesta in mod divers, sunt persoane care au luat kg. lamictal am incepu sa iau zilele astea dar mie neuroloaga nu mi-a zis nimic de riscul de a lua kg de la aceste pastile cand de la celelalte mi-a vorbit de acest risc. legat de alimentele care nu trebuiesc scoase din alimentatie nu stiu nimic, mie mi s-a spus doar ca trebuie o alimentatie echilibrata, deci sa se manance cate putin din tot si exclus 100% curele de slabire
numai bine si multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.