Am dureri (usturime) in timpul actului sexual... de ce?

28-01-2009
Odette
Nu este medic/terapeut
Odette
Sunt casatorita de 3 ani si 4 luni.in ultima vreme simt dureri ingrozitoare in timpul actului. Dureri care ma fac sa imi refuz sotul. Durerile sunt in momentul penetrarii si nu numai.un fel de usturime. Ca metoda contraceptionala, in ultimul an folosim prezervativul si gel lubrifiant cand e nevoie. Nu stiu ce sa fac.crede-ti ca ar fi o alergie de la prezervativ? As vrea sa scap de aceste dureri.
25 comentarii
0
07-02-2009, ora 18:06
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
De la o vreme si eu am aceeasi problema!Am dureri foarte MARI in momentul penetrarii si dureri suportabile, dar existente, pe tot parcursul actului sexual.Am ajuns, cu iubitul meu(uneori si el are dureri), la concluzia ca din cauza ca facem dragoste prea des(inainte, avand raport sexual de maxim 3 ori pe luna, nu avea nicio problema).Apropo, si noi folosim prezervativ, el sa fie oare cauza?
Nu stiu care este cauza, sau ce sa fac...dar vreau sa nu mai am aceste dureri pentru ca din cauza lor evit sa mai fac dragoste cu el, mi-e frica.
Sunt curioasa, tu ai o viata sexuala activa, adica ar putea fii cauza faptul ca se intampla prea des?In cazul meu se intampla des, adica de 2-3 ori pe zi, 5 zile pe saptamana.:D
0
08-02-2009, ora 22:13
Odette
Nu este medic/terapeut
Odette
Deeapop86 cum reusesti sa faci de 2-3 ori pe zi? Cum de iti faci timp? Iubitul meu isi doreste sa facem de 2-3 ori pe zi dar avand in vedere ca sunt o persoana foarte ocupata se multumeste cu mau putin. Eu consider ca am o viata sexuala activa, facand sex in fiecare zi (o singura data, cu mici exceptii in weekend:)
Eu folosesc prezervativ de mai bine de 3 ani de zile.si ma gandesc ca aceasta este cauza. As vrea sa merg la un doctor dar in momentul de fata nu sunt in tara, sunt la studii si aici nu am idee unde sa gasesc un doctor ginecolog.
0
09-02-2009, ora 17:36
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Simptomele prezentate conduc catre diagnosticul de vaginita (inflamatia labiala, vulvara si a mucoasei vaginale) cauzata de infectii (bacteriene, virale, fungice sau parazitare)dar si de alergii la prezervativ si lubrefiant sau contacte sexuale frecve si prelungite.
Continuand asa, situatia se poate agrava determinand si aparitia vaginismului (contractia involuntara a musculaturii vaginale) aparut datorita discomfortului la raportul sexual.
O pauza sexuala de 14 zile, reducerea frecventei si duratei actului sexual ar putea ameliora fenomenele.
Va sugerez insa efectuarea unui consult ginecologic urmat de investigatiile specifice.

Dr Soare Cosmin
0
14-02-2009, ora 23:36
Melania36
Nu este medic/terapeut
Melania36
AM si eu o intrebare ptr d l doctor, poate ma lamuresc intr un final.Am suferit o operatie anul trecut, histerectomie totala, ptr neo de col uterin si nu prea pot sa mi reiau viata sexuala, am dureri f mari la penetrare.D l profesor care m a operat zice ca e in regula acolo locull, arata bine dar...
0
24-09-2009, ora 18:59
ionescuoanacatalina
Nu este medic/terapeut
ionescuoanacatalina
Buna ziua!Tin sa mentionez ca am varsta de doar 15 ani viata sexuala incepandumi.o in urma cu doua saptamani.discomfort si durere am simtit inca de la primul contact sexual ceva normal din cate am inteles insa motivul de ingrijorare a aparut dupa cel de-al treilea contact sexul cand am avut senzatii de usturime in timpul acestuia dar si dupa.A existat si un al 4 lea contact sexual la intervalul de timp de 1 zi dupa cel de.al treilea insa acelesi simtome in schimb senzatia de usturime a aparut si in timpul urinarii acestea devenind mult mai dese fata de obicei.Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi si tratamentul pe care ar trebui sa.l urmez!Astept raspunsurile dumneavoastra!Multumesc anticipat!
0
10-08-2010, ora 17:04
jojogeo
Nu este medic/terapeut
jojogeo
Si eu ma confrunt cu aceiasi usturime, insa eu si partenerul meu nu folosim prezervativul sau alte produse ca sa vorbim de o alergie.Amandoi nu am mai intretinut acte sexuale de mai bine de cateva luni si acum suntem destul de activi.Si eu sunt plecata din tara si ar fi destul de complicat sa gasesc aici un doctor, si va rog sa imi da-ti solutii.Multumesc
0
14-12-2010, ora 06:35
dienutza20
Nu este medic/terapeut
dienutza20
buna ziua...prientenul meu a fost plecat 2 luni din tara si acum 3 zile cand a venit am facut dragoste..la primul contact nu sa intamplat nimic a fost totul ok..la al2lea tot in aceeasi seara cand a ejaculat el, inauntru, a inceput s ma usture putin.la al 3lea adica a 2 a zi...ma ustura rau...dupaceea nu am mai putut face nimic pt ca a inceput sa ma si doara si am usturimi si in timpul urinatului si mai mult de atat imi curge un lichid spre galben..dar curge mult...nu stiu ce sa intamplat...inainte sa face dragoste nu am avut nici o problema nici un fel de durere.Multumesc anticipat
0
14-12-2010, ora 11:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Foarte probabil este vorba de o colpita (inflamatie vaginala), adesea microbul Trichomonas vaginalis da acest fel de manifestari. Este recomandata o vizita la doctorul dv, care probabil ca va decide un examen de secretie vaginala.
0
14-12-2010, ora 14:24
dienutza20
Nu este medic/terapeut
dienutza20
multumesc frumos!am fost astazi la doamna doctor si mi-a dat urmatorul tratament...cervugid ovule, spalaturi cu irigatorul cu septovag, macmiror complex crema si pt mine si pentru partener...si metronizadol arena si pentru mine si pentru el, tratamentul timp de 5 zile...dar mi-a dat septovag si mie peste 2 zile trebuie sa-mi vina ciclul menstrual...eu incep astaseara tratamentul dar nu stiu pe timpul ciclului daca pot s mai iau ovulele si sa fac spalaturile..nu stiu daca este bine...si mai am o trebare in legatura cu ovulele si spalaturile am 10 pliculete de septovag si ovule am 12 si pastilele metronizadol am 20..nu stiu cum sa le iau..cand mi se termina septovagul mai iau ovulele?sau de exemplu pastilele de metronizadol iau cate 4 pe zi sau cate 2 pe zi?...sau cand mi-a zis doamna doctor sa nu fac dragoste 5 zile..se referea si la tratament sa il iau doar timp de 5 zile.?avand in vedere cate pastile am de luat depaseste cele 5 zile...multumesc frumos
0
17-12-2010, ora 09:59
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
am si eu o intrebare pentru dl doctor, pe periaoda alaptarii ce anticonceptionale sunt recomandate?am nascut de o luna si 2 saptamini si mi-am reinceput viata sexuala si as vrea sa stiu si eu ce pastile sunt bune fara sai afecteze celui mic.ast rasp cat mai curand.
0
21-12-2010, ora 00:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Alaptarea este ea insasi un excelent mijloc contraceptiv, daca sunt respectate anumite conditii, asa cum am scris in acest mai vechi articol: http://www.doctordragomir.ro/articol_contraceptie_alaptare.htm

Daca doriti neaparat anticonceptionale hormonale in perioada alaptarii, cele pe baza de progesteron (Exluton tablete, de exemplu) prezinta mai putine dezavantaje decat cele combinate.
0
09-01-2011, ora 17:00
dienutza20
Nu este medic/terapeut
dienutza20
buna ziua..vroiam sa va intreb de ce este interzis sexul pe timpul tratamentului cu spetovag si ovule??
0
24-03-2011, ora 22:47
negruser_nicoleta
Nu este medic/terapeut
negruser_nicoleta
as dori sa vin si eu cu aceeasi problema usturimi si mancarimi groaznice in timpul actului sexual sunt impreuna de 2 ani cu prietenul meu si atunci cand am inceput viata sexuala a fost ok o perioada fara durere fara usturime aproape un an, dar in ultima vreme prefer sa il refuz decat sa suport acea durere groaznica in timpul contactului am folosit fel si fel de creme de ovule plicuri pentru spalaturi vaginale totul recomandat de medic ginecolog, dar trece pe o perioada scurta si revine aceiasi senzatie la ambii nu mai stiu ce sa fac am incercat la medic ginecolog din nou, am facut lamela gasindu-mi flora de gradul III intreban doctorul mi-a zis ca nu e grav, dar cum sa nu fie grav? daca eu mor de usturime si durere e un disconfort groaznic dupa contactul sexual am o mancarime de nedescris si se inroseste si crapa pielea apoi cand fac pipi ustura ffff.tare eu sunt in strainatate momentan nu am acte sa merg la un medic, dar a vorbit sora mea cu medicul ginecolog.al ei ei si ia explicat care-i problema mea si ia zis ca totusi flora de gradul III e destul de grav ajutati-ma va rog ca nu mai stiu ce medicamente sa urmez.
0
10-04-2011, ora 00:36
brasoveanca
Nu este medic/terapeut
brasoveanca
Buna Nicoleta
Te-ai gandit ca s-ar pute sa fie Candida, si eu am fost saptamana trecuta la medic si mia gasit Candida, am avut aceleasi simptome, usturime, pielea putin crapata si cu singerare usoara, senzatie de arsura etc, in special dupa urinare si la folosirea hartiei igienice era f dureros. trebuie sa mergi la doctor pt tratament nu poti lua orice, ai nevoie de tratament antifungus.mult noroc
0
20-01-2015, ora 19:54
Anisoara93
Nu este medic/terapeut
Anisoara93
Buna seara. Am si eu aceeasi problema: la contactul sexual ma doare si ma ustura ingrozitor, mai nou ma si mananca ( in afara contactului ) + secretii cu miros neplacut. Problema cu durerile o aveam de acum 3 ani cand mi-am inceput viata sexuala; durerile continuand insa, am vizitat un medic care mi-a prescris niste pastile mie si partenerului + ovule, spalaturi si alte medicamente doar pt mine. Intre timp, am schimbat partenerul, durerea s-a mai potolit. Acum am o relatie de 2 ani de zile si au revenit durerile insuportabile + aceste usturimi, iar de ceva timp, mancarimi. Am schimbat 2 medici ginecologi, niciunul dintre ei insa nu mi-au dat un rasp clar. Am luat si supozitoare+pastile, iar de la ultimul medic 2 tratamente ( eu + partener ), insa al 2-lea nu l-am dus pana la capat. As vrea foarte mult sa aflu care e cauza acestor dureri si secretii..
0
15-02-2015, ora 14:23
dragu catalina
Nu este medic/terapeut
dragu catalina
Buna ziua, mi-ar fi de mare ajutor un raspuns cat mai rapid de la dumneavoastra.Sunt suspecta de menopauza (am 42 ani), de un an de zile fac tratament cu suplimente hormonale, de 5 luni iau cicloprogynova, problema este ca de o luna de zile folosesc zilnic gleitgelen pentru lubrifierea vaginului nu neaparat pentru intretinerea actului sexual.intrebarea este : pot aparea probleme si ce anume din cauza aplicarii timp indelungat a gelului ? va multumesc !
0
16-02-2015, ora 12:39
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Diagnosticul de menopauza se stabileste dupa un set de investigatii hormonale:rezerva foloculara si AMH (hormon anti Mullerian).In functie de diagnosticul respectiv se vastabili si schema de tratament.
Gelul respectiv nu are efecte negative ca urmare a utilizarii (se recomanda in special inainte de contactul sexual).Modificarile hormonale duc si la atrofia vaginala.
Aceasta se poate corecta cu tratament trofic vaginal (ovule), combinat cu fitostrogeni sau preparate hormonale pe cale orala.
Ginecologul dvs.va stabili tratamentul care este indicat in cazul dvs.
0
16-02-2015, ora 12:43
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Durerile locale si secretiil vaginale trebuie investigate prin:
-consult ginecologic;
-ecografia endovaginala;
-set complet de analize :col/vagin
Tratamentul este pe doua planuri:
-simptome;
-identificarea si eradicarea cauzei.
0
16-02-2015, ora 12:47
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Secretia vaginala nu este cauzata numai de Candida.Chiar si pentru Candida, laboratoarele identifica daca este vorba de Candida Albican, Candida krusei, Candida spp. sau levuri.
De aceea se recomanda fungigrama din secretia de la nivelul colului uterin.
Alte cauze de aparitie a secretiilor:Neisser, Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, E.Coli, Proteus, Klebsiella, Ecterococ, Streptococ (de aceea se fac culturile din col), Trichomonas, Leptotrix si multe altele.
De aceea este indica sa faceti setul complet de investigatii.
0
07-05-2015, ora 22:23
rrushja
Nu este medic/terapeut
rrushja
Buna ziua Domnu Doctor...sa spunem ca as avea aceeasi problema si eu...la fiecare contact sexual am dureri in partea dreapta a vaginului...numai in vagin...nu mai stiu ce sa mai fac...mi-am facut nenumarate controale...unii medici mi-au spus ca nu am nimic...unul a spus ca bine Ar fi sa fac un CT...si la ultimul medic la care am fost mia iesit la analize ca am Streptococ B si E. Coli...mia dat tratament cu antibiotic Levofloxacin timp de 7 zile si mie si partenerului meu...as dori sa va intreb daca de la ce mi-a gasit as putea avea durerile astea?Medicul nu mia dat un raspuns concret.Sau pot fi de la altceva?Am fost sa imi fac si CT cum ma sfatuit un alt medic dar acolo mi sa spus ca il fac degeaba ca nu o sa se vada nimic.Astept raspunsul dumneavoastra!Va multumesc!
0
07-06-2015, ora 12:50
Madalina Penciu
Nu este medic/terapeut
Madalina Penciu
Buna ziua ! Aceleasi probleme asemanatoare am si eu. In timpul penetrarii am o usturime suportabila iar dupa ce mi se uda vaginul tot se mai simte dar in cantitate mai mica si afara am o uscaciune. De ce ? + ca am si o secretie alb-galbuie mai groasa... inainte ma ustura rau cand ma duceam la baie si am luat un tratament din antibiotice + Nolicin si mi-au trecut aceste usturimi in timpul urinarii dar au ramas cele in timpul actului sexual... se poate daca folosesc si Zenella MED ovule sa imi treaca ???? Va multumesc ! Si astept raspunsul dvs.
1
02-05-2016, ora 16:57
Loli
Nu este medic/terapeut
Loli
Buna ziua.ma confrunt si eu cu pb de genul usturime /disconfort in timpul penetrării ce ceva vreme.in dec mi-a fost descoperit un streptococ de tip b.sapt trecută mi-am făcut o lama si a ieșit lactobacili si coci g(+).Am întrebat medicul daca mai exista acel streptococ si mi-a zi cand nu dar ca cocii fac partea din aceeași familie.intrebarea mea e : este posibil ca aceei coci sa fie cauza usturimi si ce însemna lactobacili si coci? Țin Sa Menționez ca mi-a fost prescris spălături vaginale cu Tantum Rosa 1/sapt.
0
29-12-2018, ora 11:45
Cristinarosca
Nu este medic/terapeut
Cristinarosca
Salutare! Am si eu o problema de gen cu mâncărimi. Totul a început luni dimineață m-am trezit cu zona generala umflată si cu mâncărimi insuportabile, a doua zi am observat ca unflaturile au dispărut dar imi era greu să mă urinez si au aparut eliminari albe ca brînza, drept ca duminica seara am avut o partidă de sex mai brutală cu partenerul. Peste cîteva zile mincarimile nu sunt asa de mari si nu mai am eliminari de gen, sunt ca eliminarile normale doar albe. Ce poate sa fie oare?
0
05-03-2019, ora 22:33
Giane
Nu este medic/terapeut
Giane
De 4-5zile am mancarimi la exterior in zona intima si mancarimi si usturimi, urinez des si inchis la culoare, am scurgeri abundente in care secretia este cremoasa si galbuie..am facut bai cu ceai de galbenele si bicarbonat, de 2zile ma dau cu canesten crema si ma simt mai bine..problema este ca am dureri mari in timpul actului sexual si la intrare si in timpul frecarii, ce poate fi ?
0
07-03-2019, ora 11:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ar putea fi o iritatie locala de la baile de sezut sau chiar de la crema. Intreaba medicul in primul rand ce sa faci.
In acelasi timp e important sa nu intri in panica deoarece ai putea inrautati situatia. Durerea sexuala poate dobandi cu usurinta o importanta componenta psihica.

Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Actul sexual propriu-zis
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •