Am ceva in gat, fara sa ma doara sau sa ma derajeze cand mananc sau inghit

26-08-2013
magda722
Nu este medic/terapeut
magda722
Buna ziua!Ma numesc Olga, am 27 de ani, nefumatoare.Am si eu o problema cu care a confrunt de cateva luni.mai exact din mai.Atunci in urma unor episoade de voma(mai mult suc gastric) am inceput sa am senzatia ca as avea ceva in gat, fara sa ma doara sau sa ma deranjeze cand mananc sau inghit.Dupa care au urmat cateva zile in care mi-era dificill sa respir, adica de parca te apasa cineva pe piept.Am fost la orl si mi s-a dat tratament pt Candida Albicans -, insa am facut si un exudat faringian si nu mi s-a depistat nici candida nici stafilococ.Analizele sangvine bune, in afara de faptul ca mi s-a gasit Helicobacter pilori.In ultima perioada parca ma simt mai bine, si senzatia aia de apasare in piept e mai rara, insa am observat ca niste basicute pe faringe, adica se vad cand te uiti cu o oglinda, ceea ce ma pune pe ganduri, mai exact ce ar putea fi.Sunt mici, rozalii, nu ma deranjeaza si nu ma doare, dar faptul ca le-am vazut acolo nu imii da pace.Precizez ca nu am prea avut prob de sanatate pana acum, f rar racesc, doar acrime la stomac am in ultima perioada cam des, pt care am urmat controloc 3 sapt, iar pt gat am mai facut gargara cu ceai de musetel si galbenele+inhalatie+faringo spray.Ce as mai putea face ca sa-mi dispara difiniv aceasta senzatie de nod in gat????Va multumesc anticipat pt atentie.
4 comentarii
0
26-08-2013, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este vorba de o faringita hipertrofica.. ca rezultat a probelmelor gastrice
am scris f.mult despre asta pe forum. ca si regim si tratament local
acele puncte de pe faringe.. sunt tesut limfatic hipertrofiat
poate fdi foarte usor micsorate in volum cu radiofrecventa
0
26-08-2013, ora 14:24
magda722
Nu este medic/terapeut
magda722
Va multumesc mult pentru raspuns !Am sa va contactez zilele astea pentru o consulattie.O zi frumoasa!
0
26-08-2013, ora 14:31
hanea
Nu este medic/terapeut
hanea
Stimate domn doctor Flueraru,


Va scriu in speranta ca ma puteti indruma corect spre o rezolutie finala privind starea mea de sanatate. In urma cu cativa ani am inceput sa am raceli repetate diagnosticate adesea ca fiind faringite, amigdalite, bronsite, bronsiectazii si in urma unor investigatii orl, mi s-a pus de diagnostic de amigdalita cronica si la indrumarea medicului le-am scos prin operatie. Dupa 2 luni de la interventie racelile au inceput din nou aproape lunar (dureri de cap, confuzie, ganglioni de la gat inflamati, gura uscata, presiune oculara) fiind diagnosticat cu sinuzita si urmand tratamente cu antibiotice. Dorind sa inceteze aceste momente, am investigat din nou un ORL si mi s-a recomandat CT sinus. In urma CT s-a descoperit un mucocel de 2 cm in sinusul maxilar stang si confirmat si de un RMN si 2 neurologi, un lipom cerebral de vale silviana stanga, ce ar trebui lasat in pace.
Doctorul ORL mi-a recomandat operatie la spitalul de maxilo facial, intre timp am fost la mare (soare, baut rece, aer conditionat) si la 2 zile de cand m-am intors am avut brusc ameteli puternice spre vertij, confuzie, durere de cap cumva central cu radiere in spate, intepaturi in maini dimineata si moleaseala si stari usoare de greata dupa ce mananc. Aceste stari au persistat 7 zile am fost la urgente, am facut inca un CT si analizele de sange si au iesit bine (fara modificari la lipom ) si am fost diagnosticat cu sindrom vertiginos pe seama statului in soare si am primit tratament cu betaserc, ketonal si recomandarea unui complex de vitamine.
Fiind la o saptamana de la acest tratament, cu repaos la pat si mancat sanatos inca ma trezesc diminetile cu aceste stari, nu sunt apt de nimic si persista toata ziua. intr-adevar un pic diminuate fata de acum o saptamana cu un 30% sa spun, si cu ganglionii de la gat mai mereu usor inflamati/tari si resimt si o presiune in zona ochilor.imi puteti recomanda ce sa fac mai departe, poate fi de la acest mucocel sau de la lipom, sa fac alte investigatii?


Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am fost prea detaliat!
0
27-08-2013, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. racelele frecvente din fariinge.. au legatura cu refluxul gastroesofagian..si iritatia mucoasei faringelui cu acidul gastric
2 ameteala si lelellalte simptome.. au legatura cu problemele de circulatie cerebrala.. care pot fi de la inima, rinichi..si acelas tract digestiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •