Am candida pe piele, vaginal si in gura. Nizoralul e bun?

13-05-2008
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua de cativa ani ma confrunt cu pb de sanatate si in special se pare cu aceasta ciuperca Candida sau alte tipuri de ciuperca.Am fost la ginecolog si mi-a zis ca am candida vaginala, mi-a dat ovule dar degeaba ca nu mi-a trecut.Am fost apoi si la ORL datorita faptului ca de cativa ani ma confrunt si cu probleme ale mucoasei bucale:mancarimi, usturimi, bubite in gura, basici, gust rau si mi-a spus ca am stomatita candidozica si mi-a dat ceva solutie sa ma dau in gura (ceva cu glicerina boraxata, ketoconazol, nistatina etc), m-am dat cu acea solutie s-a mai ameliorat situatia dar nu mi-a trecut..De asemenea de un timp am si pb ale pielii, mancarimi puternice ale capului, roseata, mancarimi ale pielii, bubite in special pe decolteu, ten sensibil.Se poate ca aceasta ciuperca sa se fi extins si pe piele?Am inteles ca majoritatea persoanelor care au candida in gura si vaginal au si la sistemul digestiv si ca aceasta se poate extinde.Am inteles ca pt pb pielii capului e bun samponul Nizoral asa ca l-am cumparat, am cumparat deasemenea si Nizoral tablete pt celalalte pb, si am si un preparat ca cel ce mi l-a recomandat dr. ORL atunci.Va rog sa imi spuneti pot sa folosesc samponul Nizoral si sa iau in acelasi timp si tabletele Nizoral?Si pot sa ma dau in acea perioada si cu acea solutie prin gura?De 3 ori pe zi ar trebui sa ma dau.De cate ori pe zi imi recomandati sa iau Nizoral tablete pt aceste pb?O data sau de 2 ori?Va multumesc.
56 comentarii 12 Înainte ›
0
13-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va rog sa imi spunet sii cam cate zile sa ma tin de acest tratament ca sa aiba eficienta?
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Niizoralul nu are efect pe candida si nu este un medicament care sa vi-l recomandati singura, deoarece este hepatotoxic.
Pentru candidoza se recomanda fluconazolul, 1 caps. de 50 de mg. pe zi, timp de 7 zile, insa nu cred ca problemele dvs. au toate aceeasi cauza!
0
23-12-2008, ora 21:14
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
Buna ziua su euy am acnee si candida gasita in gat si am 21 de ani sunt disperat ca de 5 ani nu mai scap de ea.. ma gandeam o fii de la candida in gat ? Ce ziceti domnu doctor ?
0
25-12-2008, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca acneea are vreo legatura cu candidoza !!!
0
27-12-2008, ora 14:22
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
Atunci de la ce sa fie Domnule Doctor ca acuma am pe la tample asa cosuri maricele rosii si pe frunte si ma mananca si pe spate mai am si pe piept
0
28-12-2008, ora 11:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai o acnee vulgara. Apeleaza la un consult dermatologic pentru a primi un tratament eficient!
0
28-12-2008, ora 17:03
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
Pai am fost la diferiti dermatologi si la o doamna doctor care mi-a prescris roacutane am luat 1 an si jumate aproape 2 doza mica si ma simteam bine dar de la oprire la cateva luni vad ca a revenit acneea :( nu stiu ce sa ma mai fac tin si regin nu mananc zahar deloc mananc mere multe pe zi beau apa multa dar tot nu dispar :(... sa fie oare dermatita seboreica ca am un ten gras si cand dau cu mana pe spate sa ma scarpin raman asa niste cojite f mici albe asa pe mana
0
02-01-2009, ora 13:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergi inapoi la doamna doctor pentru a-ti recomanada un tratament de intretinere pentru tenul gras.
0
03-01-2009, ora 14:08
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
pai singurul tratament eficient ar fi roacutane da nu mai vreau sa iau pt ca e foarte periculos, ce ziceti sa incerc metoda cu laser este eficienta sau cu niste pastile provillus pt caderea parului care cika ar bloca DHT si sar putea banuiesc sa nu mai produca nici pielea atata sebum.
0
06-04-2009, ora 13:32
gele
Nu este medic/terapeut
gele
similar mi s-a intamplat si mie, ca in primul mesaj de la Angellica. Am urmat mai multe tratamente in functie de medicul la care am fost si de analize: 1) metronidazol + ovule; 2) sumamed + spalaturi vaginale + ovule; 3) tratament gineco pentru candida vaginala cu macromiror ovule si pastile flucovim timp de 6 zile. La cateva zile dupa ultimul tratament am avut o infectie in gat combinata cu raceala puternica pentru care am luat antibiotic puternic Augmentin 1g 10 zile, ceea ce a favorizat reactivarea ciupercii in gat (care poate nici nu disparuse). Tratamentul pentru ciuperca din gat pe care il urmez acum este tot cu glicerina boraxata pe limba, gargara cu bicarbonat de sodiu, gargara cu tantum verde solutie, nistatina, pe langa care mai iau hexoralette N. Acum nici nu stiu daca ciuperca este inca in organism, daca este poate fi goar in gat sau este si vaginal? Dupa ce scap de ciuperca din gat este nevoie sa tratez si vaginal? Catre este tratamentul? Trebuie urmat si de partener?
De asemenea am o mancarime foarte greu de suportat de mult timp, de aproximativ 3 ani pe care o asociez acum cu anticonceptionalele Marvelon pe care le iau de 4 ani neintrerupt. Am fost la dermatolog, pe piele nu mi-a iesit nimic, am facut teste alergologice, nu mi-a iesit nimic si nu stiu de ce ma mananca asa de rau picioarele si cum sa scap.
Sunt interesata care este tratamentul corect care da rezultate? Va rog sa ma ajutati, vreau sa tratez cauzele si simptomele: ma mananca rau picioarele, ma doare gatu si tusesc, candidoza vaginala, col lezional. Va multumesc.
0
06-04-2009, ora 19:51
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Mai citeste odata efectele negative de la Roacutane! Nici macar nu trateaza afectiunea pe care o ai tu! Si...nu acasa, cu o crema se trateaza acneea!
Citeste pe net cate ceva despre tratam. pt. acnee! da tel ca nu doare:)
bafta
0
10-04-2009, ora 18:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alex1987:
Poti incerca blocarea DHT, insa s-ar putea sa-ti blochezi si erectia !!
0
10-04-2009, ora 18:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru gele:
Problemele dvs sunt mai complexe si nu stiu daca le veti rezolva pe internet!
Din ce localitate sunteti?
0
15-04-2009, ora 17:20
gele
Nu este medic/terapeut
gele
sunt din Bucuresti.
Intre timp, dupa tratamentul cu Nistatina, bicarbonat de sodiu, glicerina boraxata gatul aproape mi-a trecut, am fost din nou si la ginecolog si am un tratament cu spalaturi interne tantum rosa + tergynan 10 zile (din cauza ca am luat antibioticul amoxacilina care a favorizat candida).
Oare mancarimea de picioare de la ce poate fi?
0
23-12-2009, ora 12:06
alegza
Nu este medic/terapeut
alegza
buna ma numesc alexandra.As avea o intrebare prietenul meu a baut glicerina boraxata si a ajuns la spital in coma, poate fi numai de la glicerina accea sau poate a avut un soc emotional?nushtiu ce s a zic va rog sami rapsundeti cat mai repede.Mutumesc anticipat
0
03-01-2010, ora 11:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Boraxul este foarte toxic. Depinde ce cantitate de glicerina boraxata a baut prietenul tau !
0
03-01-2010, ora 23:58
gele
Nu este medic/terapeut
gele
D-nu doctor, imi cer scuze de intarizerea cu care raspund: sunt din Bucuresti. Imi puteti indica de ce natura ar putea fi problemele mele? Cum se pot rezolva?
0
05-01-2010, ora 20:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti lua legatura cu doamna dr Rozalia Olsavszky in Bucuresti.
Intrebati Google despre datele ei de contact.
0
06-01-2010, ora 11:47
gele
Nu este medic/terapeut
gele
multumesc frumos! Va doresc multa sanatate si tot ce va doriti pentru noul an!
0
27-01-2010, ora 09:11
alegza
Nu este medic/terapeut
alegza
multumesc dnule doctor da a baut o cantitate considerabila..dar multumita bunului dumnezeu sia revenit acum..ma scuzati pt ca am raspuns asa de greu.
0
02-02-2010, ora 13:21
kta
Nu este medic/terapeut
kta
Buna ziua!Domnule dr. va rog sa-mi spuneti ce tratament sa urmez pt.o ciuperca de piele..nu stiu exact cum se numeste, din cate am citit pe net cred ca este Candida..am fost la medicul de familie si mi-a dat sa iau Nizoral timp de 7 zile..si sa ma dau cu Lomexil.sunt deja in ziua a5a si nu mi-au trecut decol..ba chiar imi apar in continuare...mama spune ca a avut si ea si s-a dat cu Clotrimazol unguent..inca nu am incercat...va rog sa ma ajutati...Multumesc
0
03-02-2010, ora 16:09
kta
Nu este medic/terapeut
kta
va rog frumos sa-mi raspundeti...mi se extind petele pe piele...si se maresc...am folosit si Clotrimazol si nimic...
0
07-02-2010, ora 15:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa nu fie vorba despre o ciuperca!
Pentru clarificarea diagnosticului ar trebui sa mergeti la un dermatolog.
0
07-02-2010, ora 18:06
kta
Nu este medic/terapeut
kta
multumesc pt raspuns...am fost la dermatolog..mi-a dat tratament cu Aerius..pt 7 zile...si crema Advantan..mai am 3 zile..dar se vad rezultate..mi-au mai disparut..si intradevar nu era ciuperca...e o eczema...
0
19-02-2010, ora 11:43
mustata
Nu este medic/terapeut
mustata
Buna ziua.am fost diagnosticata cu tricomonas si candida si am tratament atrican 2 pastile pe zi timp de patru zile, flucoric 150, 4buc. 1 pastila la 3 zile, tantum rosa, klion ovule 1 searasi lomexin crema.crema a zis sa pun pe ovulesi sa introduc in vagin.trbuiesa ia si sotul atrican si flucoric si nu am inteles la flucoric ia si el din astea 4 pastile sau ii cumpar lui altele sa ia 1 la 3 zile?si ica ceva e bine asa cu crema sa pun pe ovule?mmultumesc.
0
20-02-2010, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sotul trebuie sa ia numai Atrican.
Flucoricul de 150 mg este prea puternic pentru a fi luat la 3 zile! Mai bine luati Flucoric de 50 mg, 1 pastila pe zi, timp de 7 zile.
Sotul nu trebuie sa faca tratament cu Flucoric.
Crema se aplica pe labii, iar ovulele se introduc intravaginal.
0
04-03-2010, ora 18:26
Rebekkka
Nu este medic/terapeut
Rebekkka
Buna ziua.Am 18 ani si cam de 6 luni ma lupt cu o candidoza vaginala.Bineinteles ca am consultat doctori dermatolog, ginecologi dar...in zadar.Am luat ovule clotrimazol, crema clotrimazol, capsule doxiciclina si flucovim.In fiecare seara ma spal cu bicarbonat..si tot nu am scapat.Astazi am observat ca am in cavitatea bucala mici umflaturi care ma jeneaza..m-am documentat si am ajuns la concluzia ca e CANDIDA.Va rog mult sa imi dati niste sfaturi...nu mai pot..sunt cu moralul la pamant...si sunt disperata.Se poate scapa de aceasta Candida?Cum?Multumesc anticipat
0
05-03-2010, ora 16:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candida traieste in mod normal in gura si vaginul dvs! Cum sa scapati de ea???
Tratamentul cu doxicilina a agravat candidoza.
Din ce localitate sunteti?
0
05-03-2010, ora 19:12
Rebekkka
Nu este medic/terapeut
Rebekkka
sunt din Draganesti...dar Doxiciclina am luat doar cateva capsule pentru ca luam ROACUTANE si mi-a interzis dermatologul sa mai iau DOXICICLINA caci nu am voie TETRICICLINE pe parcursul tratamentului ku ROACUTANE.Astazi am fost la doctor si mi-a dat un preparat pe care nu l-am gasit..o sa incerc de luni din nou...Farmacista mi-a recomandat GLICERINA BOROXATA CU PROPOLIS...am inceput sa imi fac badijonari...dar de luni ma duk sa imi fac preparatul.Daca as intelege scrisul Doamnei doctor v-as spune despre ce preparat este vorba
0
05-03-2010, ora 22:15
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
pt. Rebekka:
Dvs. ati citit cu atentie prospectul de la Roacutane?! Inafara de faptul ca doar usuca foarte tare pielea, automat usuca si mucoasele, se activeaza candidoza, normal - si vaginal si bucal, veti simti un gust amar in gura pentru ca ataca foarte tare ficatul, reduce doar pe moment secretiile de sebuum, NU TRATEAZA ACNEEA! La femeile care iau Roacurane este cauza pentru avort spontan, daca sarcina intervine la mai putin de 3 ani de la incetarea tratamentului si oricum nu aveti voie sa luati Roacutane mai mult de 3 luni si eventual, dupa o pauza mai puteti repta, DAR: macina ficatul! Si, dupa cum v-am zis nici nu trateaza nimic! pe perioada administrarii, doar se va inhiba (reduce) aparitia de pustule, si se reduce secretia de sebum!
Eu zic sa mai cititi odata prospectul!
Nu aveti cum sa tratati acneea ACASA! cu nici o crema, preparat; decat daca va fi completat de un tratament intr-un cabinet specializat sau un salon specializat pe tratamente dermatocosmetice!
Mai cautati pe net, poate aflati vreun cabinet aproape de dvs.
sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •