Am ameteli, durei de cap, senzatie de cadere in gol

13-12-2011
SuperGirl86
Nu este medic/terapeut
SuperGirl86
Buna seara. Am 25 ani, sex feminin. De aproximativ 10 luni am de cate 3-6 ori pe zi niste ameteli ciudate insotite de senzatia ca e cutremur. Cand ma doare capul si am si ameteli am si senzatia de cadere in gol, transpiratie, panica. Nu sunt insarcinata, iau anticonceptionale la recomandarea medicului ginecolog, am colesterolul marit, am colon iritabil. Alte analize ies bune. As vrea, va rog, sa ma sfatuiti cum sa scap de ameteli. Credeti ca ar trebui sa fac niste investigatii amanuntite cum ar fi RMN-ul sau un consult ORL amanuntit e suficient? Va multumesc.
8 comentarii
0
13-12-2011, ora 22:14
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Va recomand sa mergeti la un consult medical neurologic. Poate fi vorba si de o afectiune generata de urechea interna, dar va recomand ca mai intai sa faceti investigatii neurologice.
2
15-12-2011, ora 10:06
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca examenul neurologic este normal, cel mai probabil va confruntati cu stari de anxietate si atacuri de panica pentru care va recomand consult psihiatric.
1
06-01-2012, ora 16:30
rusinica
Nu este medic/terapeut
rusinica
senzatie de cadere in gol am si eu si destul de des in ultimul an mi s a intamplat sa mi pierd cunostinta si sa cad de pe scari.ce se intampla?
0
06-01-2012, ora 19:43
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Trebuie sa mergeti cat mai repede la un consult neurologic. Nu stiu ce se intampla, dar sigur nu e in regula sa cadeti pe scari.
1
30-05-2012, ora 17:10
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
buna! am si eu o problema.de o luna incoace ma confrunt cu niste ameteli, stari de slabiciune, anxietate.nu ma doare nimic, mananc normal, nu am slabit, nu m-am ingrasat.am fost la orl, la neurologie unde am facut eeg de 2 ori, a iesit normal, pe urma mi-am facut un set de 13 analize de sange unde a iesit ca am sideremia putin mica, vsh-ul mult peste limita si trombocitele parca putin scazute.am primit tratament cu tot'hema, magneb6, am facut calciu intravenos, am luat fixator de calciu, injectii cu vitamina b1 si b6, si inca nu ma simt mai bine.sunt foarte obosita, tot timpul, oricat as dormi, nu ma pot concentra la scoala, cand sunt f obosita am ameteli mari, dar nu am stare de greata sau de rau.plus ca am vederea incetosata.va rog sa ma ajutati, ce as putea avea? mi-e foarte frica! plus ca tensiunea e 11 cu 7, iar glicemia 114.eu cred ca sunt normale.in plus am avt un program foaaaaarte dezordonat, stateam 6 ore in fata calculatorului pe zi, ma culcam tarziu, dormeam putin, dormeam dupamasa...
0
17-07-2018, ora 21:17
ruxxx80
Nu este medic/terapeut
ruxxx80
Cum va mai simtiti?
0
17-07-2018, ora 21:18
ruxxx80
Nu este medic/terapeut
ruxxx80
Buna seara.Am ameteli, senzatia ca vin in nas cabd merg, ca calc pe suprafete mobile cu senzatue de gol in cap in mers.
0
31-08-2018, ora 00:39
Anne Mari
Nu este medic/terapeut
Anne Mari
Buna seara! De cateva luni ma confrunt cu ameteli puternice, dureri de cap( migrene), senzatie de voma, pierderea echilibrului si dificultati de vorbire. La inceput simptomele durau cateva ore, zi de zi. Am fost consultata de un medic Orl, care, in urma testelor efectuate( test audio si de echilibru) mi -a confirmat ca problema nu vine de la urechea interna, ci e posibil sa fie de cauza neurologica. Mentionez ca sunt anemica, insa anemia este tinuta sub control. Recunosc ca mi - am facut mii de ganduri cu privire la “ cauza neurologica”. Se poate sa ma ajutati cu pareri? Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Cefalee sau migrena - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  •