Am Colon Iritabil

23-08-2013
Jhon4
Nu este medic/terapeut
Jhon4
Salut. Am 16 ani, fac sport iar in luna februarie am fost diagnosticat cu colon iritabil. Simt o durere ingrozitoare in partea stanga atunci cand alerg, sub coasta. Alerg cam 400-500 de metri si incepe durerea. Cand stau nu simt nicio durere. Ma constip des. Iau supozitoare atunci cand ma constip si isi fac efectul foarte bine. Vreau, daca doriti, sa imi recomandati un meniu cu ce sa mananc sau sa imi spuneti ce medicamente sa iau. Pace !
2 comentarii
0
24-08-2013, ora 01:14
Lukos
Nu este medic/terapeut
Lukos
Cineva din familie a folosit pentru sindromul colonului iritabil o cură cu argilă şi i-a reglat tranzitul intesinal pentru o vreme. Acum vrea să reia cura.

Se vindea în farmacii argila. Acum văd că se vinde şi pe internet. Am verificat şi am dat de un inginer din Alba Iulia care comercializează argila la preţul de 70 lei două kilograme, cu tot cu taxele de curierat.

Sper să-ţi fie de folos şi să nu te mai deranjeze problema asta.
0
15-11-2013, ora 21:16
Lukos
Nu este medic/terapeut
Lukos
Mai există pentru sindromul colonului iritabil capsulele cu ulei de mentă care se dizilvă doar în intestin (enterosolubile). Ele au fost testate clinic şi au dovedit că funcţionează pentru unii pacienţi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  •