Am 33 de ani si toate articulatiile mari trosnesc puternic

28-12-2011
phoenix 26
Nu este medic/terapeut
phoenix 26
Buna ziua! Din copilarie, datorita frigului am avut "mancarimi' la articulatiile degetelor urmate de umflarea lor ireversibila. La fel si la ambii genunchi. Am facut si infectii urinare cam la fiecare 2 ani, tratate cu antibiotice.In anul 2010 am luat cifuroxima si ciprofloxacin cam 4 luni. Acum coloana, umerii, genunchii trosnesc foarte puternic la rotatii ale bratelor si trunchiului. Genunchiul stg. ma doare in interior cand trag cizmele. la Rx reiese pensare moderata de spatiu osteoarticular bilateral. Cartilagiile stiu ca nu se refac. Imi puteti da un sfat? Multumesc frumos!
2 comentarii
0
28-12-2011, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzati-mi ignoranta, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele esentiale: sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-12-2011, ora 20:33
phoenix 26
Nu este medic/terapeut
phoenix 26
Scuzati-ma pt. ambiguitatea datelor prezentate!
Am 33 de ani, de sex feminin, inaltime 164 cm, 58 de kg, am lucrat ca ospatarita, nu am practicat sport, fara antecedente traumatice, cu episoade inflamatorii ale cotului stg, regiunea coxofemurala dr. si ale articulatiilor mainilor. Umerii, sternul, genunchii trosnesc foarte puternic. Frecvent amigdalita pultacee in copilarie. Am candidoza orala. M-am operat acum doi ani de varice la ambele gambe (safenele mici inchise cu laser endovenos). Metabolic, stiu ca nu am suportat niciodata bine produsele din carne, produsele sarate. Dimineata ma trezesc umflata la fata si cu articulatiile mainilor cu mobilitate scazuta. Acum am iau norfloxacin pt infectie urinara cu E.coli.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.