Am 16 ani si colesterolul seric total 401

28-06-2012
bianca9519
Nu este medic/terapeut
bianca9519
La 5 ani am fost diagnosticata cu hipercolesterolemie. Anul trecut am fost la Cluj pentru mai multe investigatii, insa nu s-a descopertint o anomalie a ficatului sau a unei glande, asa cum ma asteptam. Indicele LDL-ului este in perzent de 315, fara a avea trigliceridele peste limita (62). Am urmat tratamente naturiste, regim alimentar sarac in grasimi animale si bogat in fibre (multe fructe si legume + cereale integrale), desfasor activitati fizice zilnic, cel putin 30 de minute, in afara orelor petrecute plimbandu-ma. In ciuda eforturilor depuse, nivelul colesterolului a crescut cu aproape 50 de unitati. Am ramas fara solutii si mi-e teama sa iau medicamente, stiind ca toate sunt cu 2 taisuri. Totusi, realizez riscul major de a fi afectata de boli cardiovasculare. Ma gandesc ca cel mai probabil m-am nascut cu nivelul atar de ridicat, avand in vedere ca nici la varsta de cinci ani nu era prea mic (in jur de 300). Am 1.62 si 53 kg si un indice corporal normal, ca urmare. Daca ati putea sa imi oferiti niste sfaturi, v-as ramane recunoscatoare. Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.