Alunite rosii pe tot corpul

12-07-2012
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna ziua ma numesc Cristian si am 30 de ani, problema mea este ca de cativa ani mi-au aparut alunite rosii pe corp de toate dimensiunile, la inceput nu le-am dat importanta pentru ca imi aparuse doar vre-o 2, 3. Insa acum au inceput sa imi apara foarte multe, mentionez ca mama mea avea astfel de alunite pe corp, poate fi ereditar? care este semnificatia acestor alunite? Expunerea la soare poate fi si asta o cauza?
17 comentarii
0
12-07-2012, ora 11:59
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Formatiunile pe care le aveti se numesc hemangioame. Ele apar datorita unei predispozitii genetice. Si expunerea inadecvata la soare ar putea juca un rol in aparitia hemangioamelor. Ca si alunitele, ele trebuie supravegheate si protejate de traumatisme si de soare.
Numai bine,
0
12-07-2012, ora 12:01
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
http://imageshack.us/photo/my-images/689/2012071241249.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/407/2012071241264.jpg/

Aici am postat doua poze cu acele alunite, vreau sa stiu daca se pot cauteriza unele dintre ele ma refer la cele mai mari?


Multumesc frumos pentru raspunsul de la prima postare.
0
13-07-2012, ora 08:58
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Ideal ar fi sa le rezolvati cu ajutorul laserului vascular.
Numai bine,
0
14-07-2012, ora 21:32
silviu8arad
Nu este medic/terapeut
silviu8arad
cum scap de alunite, si ce modalitati ar exista in afara de operatii chirurgicale?
0
15-07-2012, ora 08:59
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua.Am 32 de ani, ten deschis, blonda, ochi verzi, si de mica sunt plina de alunite.Am fost zilele trecute la un control dermatologic, mi s-a facut o dermatoscopie, si mi-a gasit 11 nevi melanocitari atipici, din care 3 care arata f rau, dupa spusele doctoritei.Precizez ca unul din cei 3 care arata f rau, este pe picior si il pot vedea, este maro pe margine cu negru inauntru, are 5 mm.De asemenea, il am decand ma stiu, doar ca era complet negru, iar acum s-a modificat, a aparut maro pe margine.M-a pus pe ganduri pentru ca nu mi-a zis sa ii scot, doar sa ii urmarim la 3 luni.Daca s-a modificat in ultimul timp de ce nu m-a pus sa il scot?Daca e melanom?Sunt f speriata.Chiar dr zicea ca sunt melanoame si mici, si totusi, atunci?Va rog cine imi poate raspunde ca sunt f stresata, sunt si mamica unui copilas de 2 ani.Va multumesc anticipat.,
0
15-07-2012, ora 09:09
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Am uitat sa precizez in legatura cu alunita de pe picior ca daca inainte era plata si neagra, acum are 2 culori, a aparut maro pe margine si centrul ei este negru si un pic ridicat, se simte cu degetul.
0
16-07-2012, ora 08:10
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca doamnei doctor nu i s-a parut ca e melanom atunci v-a sfatuit sa faceti control dermatoscopic la 3 luni, interval in care trebuie sa supravegheati si dumneavoastra formatiunea.
Daca sunteti prea stressata puteti sa o scoateti chirurgical chiar si azi si sa vedeti apoi ex anatomo-patologic.
Numai bine,
0
22-07-2012, ora 10:43
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Multumesc frumos pentru raspunsuri Doamna Doctor, dar ca sa cauterizez acele hemangioame trebuie intai un consult dermatologic?
0
23-07-2012, ora 08:31
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Un medic dermatolog o sa va faca procedura, prin urmare este nevoie de un consult.
Numai bine,
0
24-07-2012, ora 07:44
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Multumesc pentru raspuns.Intre timp am mai fost la un dermatolog care s-a uitat fara dermatoscop si a zis sa stau linistita, dar nu m-a prea convins.M-am programat maine la o alta dr, la dr prof.dr. cosgarea la dermatoscopie, sa vad ce zice si dansa.
0
26-07-2012, ora 08:37
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua, am fost la dna dr Cosgarea, mi-a studiat alunitele cu dermatoscopul, intr-adevar cateva alunite arata urat dar a zis ca deocamdata nu sunt de scos.Mi-a zis sa revin peste 3 luni.Mi-a zis ca as avea pe spate un semn cu centru alb care involueaza si de emotii nu am intrebat ce inseamna.este grav?
0
10-03-2013, ora 03:48
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Am avut mereu alunite rosii dar niciodata nu am observat cum apar. Acum am constatat ca am corpul plin de mici punctulete rosii, unele abia vizibile, cat un varf de ac, altele mai maricele si tot asa pana la alunitele mai mari, de cativa milimetrii. Problema este ca greu gasesc pe abdomen un cm patrat unde sa nu fie cateva alunite. Cred ca sunt mii pe tot corpul...
Este normal, sau sa merg la un medic? Intreb deoarece in oras nu avem dermatolog si este mai complicat...
0
19-03-2013, ora 20:57
ilie71c
Nu este medic/terapeut
ilie71c
Buna ziua, am facut o programare la policlinica dvs. pt un minor
suspect de psoriazis.
Va rog sa mi spuneti ce analize ar fi necesare pentru un diagnostic
corect. Dupa discutiile avute cu medicul de familie, ar trebui eliminate
toate cauzele posibilele, avind in vedere ca suspectul de psoriazis
are un nivel ai acidului uric mai ridicat, posibili paraziti intestinali, o
functie renala mai slaba si un ficat incarcat de toxine.
Va rog sa ne spuneti un cost estimativ al analizelor si daca
este necesara internarea.
Va multumesc pentru intelegere.
0
08-12-2013, ora 02:40
iulian2331
Nu este medic/terapeut
iulian2331
buna ziua.ma numesc iulian am 23 de ani si am aceeasi problema ca si cristian82, am aceleasi alunite rosii care spuneti ca se numesc hemagioame*..as vrea sa stiu daca ar trebui sa fac vre.un tratament sau daca se transmit sexual.
multumes
0
29-07-2018, ora 00:35
Teuber Simona
Nu este medic/terapeut
Teuber Simona
Bună ziua, de ceva vreme mi-au apărut niște pete mici (ca alunitele doar au dimensiuni diferite) prima data aveam 2 care sunt mai măricele dar am observat au mai apărut și altele foarte micuțe, sunt roșii ca și sângele, îmi puteți spune dacă sunt periculoase? Nu pot sa vad pozele pe care prima persoana le-a pus sa imi dau seama dacă sunt la fel. Mtumesc!
0
29-07-2018, ora 20:59
Dr. Dana Bratu
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dana Bratu
Domna Teuber,

Din descrierea dvs, formatiunile par a fi tot angioame. Ele nu sunt periculoase insa pot deranja estetic iar in acest caz se pot cauteriza sau trata cu ajutorul laserului vascular. Va recomand sa utilizati zilnic creme de protectie solara cu SPF 50.
0
30-07-2018, ora 18:28
Teuber Simona
Nu este medic/terapeut
Teuber Simona
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!!! De mâine doar cu crema de protecție mai ies din casa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar alunițele?
  • Aluniță sau cancer de piele?
  • MIT: Alunițele cu fire de păr nu sunt maligne (canceroase)
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  •