am foarte multe alunite | Forumul Medical ROmedic

am foarte multe alunite

11-08-2012
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Buna ziua ! Eu am foarte multe alunite pe corp (maini, spate, fata), cea mai mare find cat diametrul unui pix, si sunt foarte putin iesite din epiderma.
In viitor as vrea sa imi fac un tatuaj si din cauza alunitele sunt un pic speriat.
Pe brat am alunite de diferite dimensiuni :
- alunite de dimensiunea diametrului unui pix si sunt de 2 feluri : sunt unele care se pot simti la atingere (si au fire de par negre iesite din ele) si altele care nu le pot simti la atingere (si nu au fire negre iesite din ele). Pot fi cauzatoare de cancer de piele daca sunt tatuate sau taiate?
- alunite cat un punct lasat de varful unui creion sau pix, foarte mici incat le confund cu pistruii. Nu le pot simti la atingere si nu au fire de par crescute din ele. Pot fi cauzatoare de cancer de piele daca sunt tatuate sau taiate?
- pistruii pot fi tatuati?

Pe cele de dimensiuni mari as vrea sa le extirpez cu laseru. Care este pretul unei astfel de operatii (dimensiunea maxima a unei alunite este cat diametrul unui pix) ?

Va multumesc frumos pentru ajutorul ce va venii.
1 comentarii
0
20-08-2012, ora 22:42
maria52
Nu este medic/terapeut
maria52
Du-te la dermatolog. Mai mult ca sigur ca alunitele mari ce pot fi simtite (si care prezinta tesut si in profunzime), vor fi extirpate chirurgical, cu atat mai mult cu cat sunt mari. In ceea ce priveste alunitele mari ce nu pot fi simtite... nu stiu, dar nu e exclus sa se apeleze tot la bisturiu.

Din ce imi descrii tu, inclin sa cred ca vei avea o sesiune maraton de scos alunite. Vorbeste cu medicul tau si asigura-te ca scapi de cat mai multe dintr-o singura vizita la doctor.

As mai putea sa-ti spun ca indepartarea chirurgicala este pe departe cea mai buna si cea mai sigura varianta.

Totusi, inteparea alunitelor cu instrumentul de tatuat poate avea consecinte nefaste.

Intreaba-l pe medic si de tatuaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •