Alunite! | Forumul Medical ROmedic

Alunite!

26-07-2014
Radzzz
Nu este medic/terapeut
Radzzz
Buna ziua,
Pe la varsta de 10 ani, mi-au iesit pe spate 2 alunite si una pe ureche, cam cat un nasturel, ca urmare a statului la soare perioade indelungate fara protectie. Acestea NU s-au modificat in timp(eu acum am 21 de ani) si am fost la control cu ele pe parcursul aniilor, fiind inofensive, conform spuselor dermatologilor.
Din motive estetice, mi-as dori sa le inlatur. Ideea este: exista vreun risc in ceea ce priveste inlaturarea lor? Adica pot aparea probleme ulterior din cauza inlaturarii lor, poate cauza asta ceva?
+ prin ce metoda mi-ati recomanda sa le inlatur, astfel incat cicatricile/semnele ulterioare sa fie cat mai mici.

Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
29-07-2014, ora 17:40
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Alunitele(nevii) se indeparteaza prin excizie chirurgicala. Nevul se scoate cu tesut sanatos in jur si in profunzime, si se da obligatoriu la ex anatomopatologic- unde se stabileste la microscop tipul de nev si daca este scos in tesut sanatos. Exciza nu prezinta nici un fel de risc. Daca nevii nu prezinta modificari la dermatoscopie e mai bine sa nu-i scoateti- ve-ti ramane cu cicatrici.
O zi buna,
Dr Artenie Claudia,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •