Alunita rupta | Forumul Medical ROmedic

Alunita rupta

26-07-2015
Cosmina123
Nu este medic/terapeut
Cosmina123
Buna ziua!Am nevoie urgent de un sfat.Astazi mi am rupt cu unghiile o alunita, cred ca aparuta de la soare, nu tin minte sa o fi avut, crezand ca sunt murdara, ea fiind situata pe spate si am observat-o cu ajutorul unei oglinzi.A ramas un mic crater, nu a curs sange si cred ca a mai ramas putin sau o fi alta langa..habar nu am...Sunt plecata din tara si nu pot ajunge la doctor, peste tot am citit ca duce la cancer.Stiu ca nu e ok, dupa ce mi am dat seama de prostia facuta m am speriat ingrozitor dar chiar asa de grav e?La ce sa fiu atenta cu privire la locul unde a fost alunita?cred ca se formeaza coaja, din cate pot vedea si simt ca o arsura usoara la atingere dar nimic mai mult.Multumesc daca ma puteti ajuta cu un raspuns, o zi frumoasa.
1 comentarii
0
27-07-2015, ora 10:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se face cancer din orice alunita rupta.
Dezinfectati cu alcool si ungeti macar cu o crema de galbenele care e cicatrizanta. Ganditi-va ca multi se duc la medic si isi scot alunitele.
Cand puteti sa platiti o consultatie (probabil ca e in jur de 50 de euro) e bine sa va vada un medic dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •