Alunita cancerigena? | Forumul Medical ROmedic

Alunita cancerigena?

16-09-2010
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
Am pe trunchi o alunita care in timp s-a mai inchis la culoare si e maro inchis spre negru.Am fost la mine in oras la dermatolog si mi-a spus ca acum nu e periculoasa dar se poate transforma pe viitor si ar trebui sa ma gandesc sa o extirp.Vroiam sa mai aud o parere si am hotarat sa merg si la altcineva.Am fost in alt oras la cineva care mi-a fost recomandat.mi-a studiat toate alunitele atent cu dermatoscopul (la mine in oras s-a uitat cu ochiul liber) si a zis ca acum aceasta alunita e cuminte, sa ii dam pace, sa nu o scoatem numai de dragul de a o scoate...si ca va trebui sa vin la control o data la 6 luni sa o mai vada. De obicei nu imi studiam alunitele...dar ajuns acasa am observat ca am si sub san o alunita de culoare maro cu ceva punctulele negre in ea si aceasta nu cred ca a vazut-o ca e mai ascunsa.Si aceasa alunita cred ca o am de putin timp..nu stiam ca am si acolo semn. Oare ce ar trebui sa fac sa le extirp sau sa ascult sa le dau pace si sa am grija sa ma protejez de ultraviolete( in trecut eram mai obsedata de bronz dar de vreo 3 ani mi-a trecut, sper sa nu fie prea tarziu, nu am decat 27 ani).Dati-mi un sfat sincer. Va multumesc.
1 comentarii
0
18-09-2010, ora 17:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ascultati ce v-a recomandat medicul care a studiat alunita dermatoscopic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •