Alimentatie potrivita pentru o persoana cu glicemie relativ mare

11-06-2013
misuka
Nu este medic/terapeut
misuka
Mi-am facut niste teste de glicemie la un laborator medical. Anul trecut in noiembrie am avut 104, in decembrie 106, iar luna trecuta mi-a iesit 117. Mentionez ca am 33 de ani si duc o viata relativ normala. Am si un pic de tensiune 14 cu 8.
Greutatea mea corporala este de 96-97 kg la 1, 90m inaltime.


Ajutati-ma cu ceva sfaturi de alimentatie pentru a reduce glicemia. Mentionez ca mancam pana acum destul de multa paine dar nici cu stresul nu stau chiar foarte stralucit.
1 comentarii
0
11-06-2013, ora 20:50
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Buna seara,
Inca din 2009 FDA ( institutia medicala suprema din SUA) a atras atentia ca orice tip de regim are un efect nociv.
Nivelul glicemiei este semnificativ in functie de aparat fiecare avand niste limite de parametrii care in mod normal trebuie sa apara pe buletinul de analize.
Singura metoda naturala si sanogena de alimentatie nu tine cont de ce mananci, pentru ca este bine sa te alimentezi cu ce ti-e pofta la ora mesei in cauza, dar cu masura. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa-ti respecti organismul si sa mananci aproximativ la aceiasi ora si la ochi aprox aceiasi valoare energetica. Nu conteaza daca alegi sa mananci de 6 ori pe zi sau o data pe zi, dar atunci pastreaza acelasi numar de mese zilnice care sa le iei cam la aceiasi ora din zi.
Si nu uita ca duminica si D-zeu si-a luat concediu., cu alte cuvinte nu este o problema daca te abati de la program o data pe saptamana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.