Alimentatia unui bebe

22-01-2014
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua.am si eu o fetita care acum in feb.face 1 anisor si am o mare dilema..nu stiu cu ce formula de lapte sa continui...NAN3 sau NESTLEJUNIOR 1+??pana acum i-am dat NAN1 si NAN2...VA MULTUMESC
3 comentarii
0
22-01-2014, ora 18:18
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Ambele formule sunt adecvate. Consider ca trebuie sa aveti in vedere cantitatea de lapte pe care o consuma fetita/24 ore. Daca ii administrati doar 500 ml/24 ore puteti opta pentru NESTLE Junior 1+. In cazul in care doreste mai mult lapte/zi, NAN3 ar fi recomandat. O seara placuta.
0
23-01-2014, ora 11:22
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua...nu consuma mai mult de 500ml/zi.maxim 350ml/zi dintre care 100ml combinat cu cereale, biscuiti sau orez.va multumesc
0
10-12-2014, ora 19:27
nicoleta14
Nu este medic/terapeut
nicoleta14
Buna seara.am si eu o problema cu copilul meu de 1 an si 9 luni...pana LA varsta de 1 an si 2 luni manca foarte bine.dupa care a refuzat price aliment...LA inceput am crezut can e o perioada si ca va trece...dupaia a fost tacit sian crezut can durerea in gat e de vina.am crezut can plate ii ies si dintisori sau masele.far deja ma ingrijorez.nu accepta nimic.am incercat as ii dau sa pape cand se joaca sa I'll las sa pape singur doar ce doreste el.nici o sansa...mananca doar lapte si at at si Inca mail mananca noaptea desii am incercat sa ii dau ceai nu vrea...I am facut si analizele de paraziti dar nu are...ce sa mai FAC? Care este cauza? Numai cand vede castronelul say farfuria plange.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •