Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Alimentatia bolnavului de cancer

18-11-2008, ora 23:58
Autor: stoprain
Am mielom multiplu (diagnostic confirmat de acum 2 ani si jumatate), adica nu am putinta si puterea de a ma misca intrucat oasele sunt afectate. Ma intreb ce fac, cum ma ajut, adica CE si CAT mananc in asa fel incat sa nu imi afectez echilibrul fragil si sa nu ma ingras mai mult decat deja s-a intamplat - 100 kg la 172 cm? Mi-e teama sa ma hranesc cu putin, mai ales ca inca fac citostatice. Asadar CE si CAT mananc? Va multumesc.
5 comentarii
20-11-2008, ora 22:33
Autor: elina | Dr. Alina Maria Bălţăţeanu - Oftalmologie, Bucuresti
Buna seara! Am gasit mai multe carti care te-ar putea ajuta:"Alimentatia bolnavilor de cancer"- DD Chiriac, Editura National, "Cancerul.Tratamente naturiste"-Eugen Giurgiu, " Vindecarea tuturor formelor de cancer"-de Clark,Hulda Regehr, "Anticancer "de Schreiber, David Servan; Poti sa citesti aceste carti si sa ceri sfatul medicului curant referitor la sfaturile propuse de acestea; numai bine
24-05-2009, ora 17:27
Buna ziua, ma numesc Mircea Olimpiu iar mama mea are 80 de ani si de curand a fost diagnosticata cu cancer al maduvei osoase (mielom multiplu). M-am oprit asupra tratamentului Breuss, dar in cazul leucemiilor tratamentul este putin diferit, in sensul ca nu se poate face tratamentul total al cancerului, bolnavul trebuind sa manance (asa spune R. Breuss), putand sa manance orice, cu exceptia "carne, branza si supa". Aceasta formulare este ambigua dupa parerea mea, ce fel de supa nu are voie bolnavul sa manance, supa de carne numai, sau orice fel de supa, incusiv supele de legume ? Sunt intr-o mare dilema : ce fel de regim alimentar sa-i aplic mamei mele, concret, daca incep acest tratament Breuss. Pentru ca in cazul celorlalte tipuri de cancer, autorul R. Breuss aplica tratamentul total, numai sucul Breuss si ceaiuri, timp de 6 saptamani. Ma poate ajuta cineva (eventual o persoana care a suferit de aceasta maladie, mielom multiplu) ? Va multumesc din inima ! ----------*

(*modificat de administrator)
20-06-2009, ora 02:19
Buna, Mircea! Eu sunt stoprain (vezi prima intrebare) si sufar de mielom multiplu. Am 41 de ani. Vrei sa-ti spun ceva? Este atat de controversata chestiunea asta cu carnea ca si eu sunt intr-o mare dilema. Medicul meu nu mi-a interzis decat dulcele (mancam intr-adevar ff mult), in rest... sufletul. Ba, ce crezi?, de la mine putere, pt vreo 6 luni, am scos carnea de tot din alimentatie din cauza gravei constipatii produse de CITOSTATICE si la un moment dat m-a speriat cu faptul ca nu mai aveam nici pic de proteine, drept pt care m-am pus pe mancat la greu. OK. Daca vrei, mai vorbim. (Stii cumva valorile normale ale trombocitelor si leucocitelor? Nu gasesc pe tot internetul asta fabulos)
20-06-2009, ora 02:19
. Te salut!
26-02-2010, ora 23:58
Autor: asdera
Salut!

Iti poti creste aportul proteic fara sa maninci in nestire.Un aliment cu destinatie medicala speciala (FSMP) pentru suport nutritional al bolnavului oncologic contine 6g proteine/100 ml si 2 kcal /ml.
Multi dintre bolnavi nu pot consuma "volume" de hrana...si atunci e mult mai usor.

Vezi Nutridink/Nutrica.
Adaugă un comentariu / răspuns

06-04-2014, ora 14:30
Cardioclinic
V-ati ingrasat ? Aveti probleme de nutritie? Pentru a atinge greutatea normala sunt necesare schimbari in dieta si stilul Dvs de viata, iar acestea trebuie adaptate fiecarui individ in parte si in concordanta cu starea lui de sanatate si sub indrumarea unui medic.  Aflati aici ce trebuie sa faceti .. Consultati un medic primar cu experienta pentru un tratament si o dieta personalizata. O echipa de medici primari cu peste 15 ani de experienta in ENDOCRINOLOGIE, ECOGRAFIE, CARDIOLOGIE, NEUROLOGIE si DIABET NUTRITIE, este aici pentru a va ajuta !
17-05-2013, ora 10:25
Iti imaginezi un fond de ten de care sa te indragostesti ? Daca nu ai incercat niciodata machiajul mineral e momentul sa incepi chiar azi. Daca iti este cunoscut, Glamy are pentru tine o supriza : anotimpul rece iti aduce in plus 20% reducere pentru produsele compacte Bellapierre.
Te asteptam in magazinul nostru online cu un cadou de 25 RON la inscrierea pe site si transport gratuit la toate comenzile tale prin curier rapid.

Vezi cosmeticele minerale de pe Glamy