Alimentatia bolnavului de cancer!

19-11-2008
stoprain
Nu este medic/terapeut
stoprain
Am mielom multiplu (diagnostic confirmat de acum 2 ani si jumatate) si pentru ca aceasta forma de leucemie afecteaza oasele iata-ma in imposibilitatea de a ma misca, incet-incet si muschii fiind afectati. Ma intreb ce fac, cum ma ajut, adica CE si CAT mananc in asa fel incat sa nu imi afectez echilibrul si asa fragil si sa nu ma ingras mai mult decat deja s-a intamplat - 100 kg la 172 cm? Mi-e teama sa ma hranesc cu putin, mai ales ca inca fac citostatice. (In urma cu un an am avut o cadere urata si greu de trecut, fiind si operata de necroza - am stat 2 luni in perfuzii pt a fi hranita. Ei bine, am slabit 30 de kg, dar cu greu am reinvatat sa merg deoarece parca nici muschi nu mai aveam.) Asadar CE este BINE sa mananc? M-ar ajuta o banda de mers pentru a consuma caloriile? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
5 comentarii
0
03-03-2009, ora 22:03
wellness_club2000
Nu este medic/terapeut
wellness_club2000
Da, v-ar ajuta mult o banda de mers, inclusiv pentru imbunatatirea alimentatiei.
Daca ma contactati pe mail va pot trimite niste materiale despre alimente. Va recomand cartea "anticancer"-imi scapa autorul in momentul asta, dar cand mai intru, va scriu.
Din tot ce am citit eu- cat mai multe fructe si legume crude (luati-va un storcator pentru sfecla rosie, morcov, telina) - multa salata de varza, conopida, brocoli, salata chinezeasca;
Seleniu - Efect antioxidant puternic Creşte funcţie celulelor NK - rol anticancerigen directOrigine: legume şi cereale; peşte, crustacee;
Administrarea concomitentă de seleniu, vitamină C şi vitamină A la şoareci cu cancer mamar a blocat dezvoltarea tumorii la 80% din cazuri!
De fapt sunt prea multe de spus...am foarte multe informatii despre asta.
Contactati-ma pe mail si va trimit tot ce stiu, eventual poate echilibrati alimentatia atat de bine, sa si slabiti putin - grasimea din organism nu va ajuta deloc!
0
13-03-2010, ora 17:24
simovingabi76@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
simovingabi76@yahoo.com
Buna, stoprain.Daca s-ar putea, as dori sa aflu mai multe despre modul in care reusesti sa ti sub control boala de care suferi.Tatal meu, in varsta de 64 de ani, a fost diagnosticat cu aceeasi boala acum 2 ani, timp in care a facut 6 cure de citostatice si un autotransplant de celule stem, insa din nefericire, saptamana trecuta, in urma analizelor a aflat ca imunoglobulinele au inceput din nou sa depaseasca limita admisa.Multumesc pentru intelegere.Ma simt atata de neputincioasa in lupta aceasta.
0
21-04-2010, ora 20:06
ilonka
Nu este medic/terapeut
ilonka
buna stoprain
mama mea a fost diagnosticata cu mielom multiplu
am gasit si eu pe internet de la un roman despre o reteta care a avut succes la el avea nickname baghera
am aplicat si eu reteta (produsul pe baza de aloe arborescens si miere de albine) si se pare ca functioneaza.
cautati pe internet Padre Romano Zago si reteta sa
daca cunoasteti italiana sau engleza e si mai bine
sunt multe lucruri incredibile
parintele a scris o carte: Di Cancro si puo Guarire"
cancerul se poate vindeca, cu aceea reteta care doreste sa o imparta cu toata lumea
nu e el inventatorul el doar o face publica, in brazilia si nu numai oamenii se vindeca cu ajutorul acestei retete
0
21-04-2010, ora 20:12
bejenarucatalin
Nu este medic/terapeut
bejenarucatalin
am un prieten are coloana cervicala rupta, nu mai simte nimic de la gat an jos, oare se va mai face bine vriodata?care ma ajuta cu un raspuns?
0
15-03-2013, ora 12:42
daria12
Nu este medic/terapeut
daria12
Miolomul multiplu este o forma de cancer rara.
Tatal meu a paralizat si ia aparut ganglioni care a dus la metastaza fiind in stadiul iv al bolii.
Erau sanse sa mearga pentru ca i se facea o operatie la picior si putea sa mearga in carje dar boala a avansat atat de tare ca nu se mai poate face nimic fiind afectati plamani, bratele, esofagul

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: