Algie faciala atipica, ticuri motorii, teratom occipital operat

23-07-2015
Mirela Cada
Nu este medic/terapeut
Mirela Cada
Buna ziua ! Acum un an si trei luni am fost operata la cap din cauza unei neoformatie cutanata occipitala stanga (sinus) dermal occipital cu hemangiom perilezional. Aceasta formatiune o aveam din nastere. Am fost nascuta dintr-o sarcina gemerala. Inaintea operatie cat si dupa simptomele sunt aceleasi: dureri de cap, stari de ameteala, stare dureroasa occipitala( debut localizat la nivelul de insertie a fostei formatiuni tumorale). Starea dureroasa prezenta de ani de zile, episodica, de intensitate pare determina o reactie spontana de strangere la nivelul umerilor si grimasa faciala. Episoadelr survin in timpul starii de veghe, pot fi provocate de actul deglutitiei, pot fi i hibate voluntar prin respiratii ample. Starea de constienta nu este alterata si sunt frecvente( cateva / zi durata aprox un minut ).
De asemenea am un' marait' nocturn, care apare doar in somn, documentat de anturaj, proeminent doar in pozitia de decubit dorsal; privarea de somn agravand fenomenul nocturn. De cateva zile membrele superioare si cele inferioare prezinta amortela, ca si cum m-as electocuta doar in zona palmelor si talpei.
Am mai facut RMN Cerebral in urma caruia nu a iesit nimic si un RMN Cervical in urma caruia mi-a iesit ca am SCOLIOZA CERVICO-DORSALA.
Acum i-au un tratament, rivotril 50 mg 2 comprimate pe zi, una dimineata si una seara insa nu ma ajuta la nimic si simpemele sunt in continuare prezente. Vă rog din suflet daca ma puteti ajuta sa imi raspundeti. Am mers peste tot, nimeni nu stie sa imi dea un raspuns, un tratament bun... Va multumesc din suflet.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.