Copilul meu este alergic la medicamente

02-01-2007
TIBI
Nu este medic/terapeut
TIBI
Copilul meu sufera de alergie la medicamente de la varsta de 3 saptamani, acum el avand 14 ani. La inceput am crezut ca e alergic numai la aspirina si paracetamol, dar pe parcurs am constatat ca toate tipurile de medicamente pe care i le-am administrat i-au provocat alergie. La 1-2 ore dupa administrare i se unfla incepand cu ochii toata fata, chiar si organele genitale. Pentru a-i da chiar si un algocalmin ii dau 3ml de Peritol. Avand in vedere ca a fost consultat de un dr. alergolog eu tot nu am primit un raspuns concret in legatura cu posibilitatea vindecarii lui complete. Va rog respectuos sa-mi spuneti daca exista un tratament care sa il vindece, deoarece in decursul anilor el a dezvoltat o teama excesiva de medicamente si cu greu il conving sa faca un tratament chiar si pentru o simpla raceala. Va multumesc pentru ajutor.
2 comentarii
0
30-01-2007, ora 00:00
cfelicia
Identitate neconfirmată
cfelicia
nu stiu din ce oras sunteti, dar ete un dr. alergolog foarte bun in timisoara, Dna Prof.DR.Carmen Bunu. vreau sa va intreb daca i s-au facut testele alergologice fiului dvoastra sau analiza serica IgE?in Romania nu se fac teste alergologice pt. medicamente, cel mai bun centru este la Szeged in Ungaria.E putin mai costisitor, dar rezultatele sunt pe masura!
0
16-06-2012, ora 10:43
getyxx_yarina
Nu este medic/terapeut
getyxx_yarina
Buna ziua sunt mamica a unei fetite de 7 luni pe numa Yarina.Am si eu o problema la care sper sa ma ajutati, fetita mea in urma unei raceli a facut rosu in gat la care a primit un antibiotic Cexil la care dupa o zi de administrare a antiobiticului si a nurofenului pentru febra fetitei mele ia aparut niste pete rosii sub piele prima oara aparand ca niste puncte fiind mai mult pe fata si burtica iar acum sa intins si sau accentuat.Daca ma puteti ajuta astept raspunsul si parerea dumnevoatra.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.