Alergie numita dermografie

22-05-2014
andree88
Nu este medic/terapeut
andree88
Buna ziua!Ma numesc Andreea si de cateva luni am o alergie urata!Simt mici intepaturi pe piele si daca ma scarpin imi raman urmele de la unghii care se umfla usor si se inrosesc!Aceste intepaturi le am pe fata, pe membre, fese si raman urme daca ma scarpin!Am fost la alergologie si mi s-a spus ca este o alergie pe baza de stres, si ca trece de la sine!Am primit tratament cu prednison si aerius o luna de zile!Alergia nu mi-a trecut dar nu mai este chiar asa de suparatoare ca inainte de tratament!Mai iau cate un aerius o data la 2-3 zile!Problema este ca vreau sa mai fac un copil si ma intreb daca fatul nu va fi afectat de aceasta alergie am incetat sa mai iau aerius!Ce ma sfatuiti ?Nu se va agrava alergia daca nu mai fac tratament, pe perioada sarcinii?
1 comentarii
0
23-05-2014, ora 16:32
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
incercati sa luati tratament inainte de a ramane insarcinata si sa evitati pe cat posibil factorii care va accentueaza dermografismul (haine stramte sau din materiale dure, anumite alimente ca muraturi, vin rosu, ciocolata, fructe cu seminte mici, etc). In primele 3 luni ar fi bine sa nu luati niciun medicament, dar daca totusi nu rezistati puteti lua la indicatia medicului Claritine, iar daca este foarte rau va poate indica si corticoterapie. Consultati medicul alegolog si discutati mai multe inainte de a ramane insarcinata. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: