Alergie medicamentoasa sau alimentara

17-11-2014
Roxana Camelia
Nu este medic/terapeut
Roxana Camelia
Buna seara! Am si eu o nelamurire...Mamei mele I s-au facut analize la care a fost depistat helicobacter pylori si s-a administrat tratament (pe langa celelalte medicamente si ospamox). A luat tratamentul, I s-au facut din nou analizele si au iesit bune. Dupa care a avut parte de o extractive de masea, I-a fost prescrisa ampicilina iar dupa 2 zile de la administrare I-a aparut o eruptie cutanata. A orprit tratamentul dar neincetand durerea si infectia, a luat ospamox dupa care I-a aparut din nou aceeasi eruptie. Vreau sa mentionez ca atunci cand a luat ospamox pentru helicobacter pylori nu a avut nicio problema. Pe langa acestea, doctorul I-a spus ca are si ficatul putin marit iar bila putin lenesa, oboseste si are o senzatie de arsura la nivelul cavitatii bucale... Acum vrem sa stim care este cauza si daca este vorba despre alergie medicamentoasa sau alimentara.Ce este de facut? Va multumesc!
1 comentarii
0
19-11-2014, ora 00:38
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este de la medicamente dar nu in mod direct ci ca urmare a efectul anti-biotic, care distruge adica si bacteriile bune ce echilibreaza si apara organismul ! Luati niste probiotice de calitate si 2 lingurite de bicarbonat pe zi cu putina apa sau ceai caldut ! Deasemenea mancati iaurt si salate care sa va aduca aport de enzime !

Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.