Alergie la proteza?

24-02-2012
Fimia
Nu este medic/terapeut
Fimia
Din octombrie 2011 am doua proteze fixe din semiportelan
.Sus proteza cuprinde incisivii si un canin, mai am 7 dinti ai mei cu plombe diverse.
Jos am cuprinsi in proteza incisivii, caninii, premolarii si un molar.Altii nu mai am jos.

De cand au fost fixati definitiv in fiecare luna am probleme cu gingia.Se irita, daca apas iese intre gingie si dinte cred ca mancare si de multe ori sangereaza.Am folosit Corsodyl si diverse ceaiuri.Se amelioreaza dar dupa ce intrerup 'tratamentul' revine.In aceasta perioada am un miros neplacut in gura.

Alta problema:la doua saptamani de purtare a protezei mi s-a desprins de pe premolarul de jos o aschie de material.Dr.a plombat-o din nou dar s-a desprins si aceasta dupa o saptamana.Jos din 9 dinti cati are proteza 5 sunt ciobiti.Nu mai mananc lucruri tari.Orice mananc tai cu cutitul nu mai musc nici macar din paine.

Posibil proteza de jos sa fie facuta din deseuri?
Alergia aceasta nu cred ca este normala?
Ce-as putea face ?
Toata lucrarea m-a costat aproximativ 4000 lei.
Tare nu-mi permit alta investitie.

Cu multumiri,
Fimia
1 comentarii
0
09-03-2012, ora 11:43
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu este alergie. Lucrarea este probabil facuta un pic prea lunga si agreseaza gingia.
Lucrarea de jos nu este facuta din deseuri. S-a ciobit pt ca undeva a existat o problema (cel mai probabil la adaptarea ocluzala - a muscaturii -).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul