Alergie la aluminiu?

23-06-2013
Ancy18
Nu este medic/terapeut
Ancy18
Buna ziua,
In urma cu aproximativ 2 sapt. mi-au aparut pe piele (pe maini si picioare mai exact) bubite mici cu lichid, care imi provocau mancarimi intense. Ulterior acestea s-au transformat in pete late rosii si treptat au devenit pete maro cu cruste albicioase, care s-au vindecat aproape complet acum. Am banuit ca ar fi o reactie alergica sau un rezultat al deshidratarii. Am folosit creme pentru mancarimi, dar nu au dat rezultate. Starea mea s-a imbunatatit in urma hidratarii, evitarii cofeinei, a caldurii si a contactului cu substante chimice, dar si poate datorita administrarii de tablete antihistaminice. Totusi, de 2-3 zile au inceput sa reapara bubitele cu lichid, dar de aceasta data in zone diferite: pe degete si pe buze+zona barbiei si in obraji. In plus buzele s-au si umflat. Sa fie oare aceste probleme cauzate de praful de aluminiu? intrucat lucrez de scurt intr-o fabrica care prelucreaza aluminiu si nu am dat importanta faptului ca pielea ar putea fi afectata la contactul cu acesta (desi suna ciudat, mi-a ajuns si in zona buzelor deoarece nu am purtat o masca de protectie). Acum ma tratez cu antihistaminice sub forma de tablete, vitamine pentru sistemul imunitar, comprese reci pentru ameliorarea umflaturilor si mancarimii si incerc sa ma hidratez cat mai mult. Intrebarea mea este daca ar fi cazul sa merg la medic pentru un tratament mai sever? Ati mai auzit despre aceasta alergie la aluminiu? Probabil aceste zone se vor vindeca la fel ca inainte(deja observ imbunatatiri), dar ce pot face ca aceste 'iritatii' sa nu mai apara? Mentionez ca lucrez in strainatate si nu as vrea sa merg la medic decat daca chiar va fi nevoie.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
23-06-2013, ora 22:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Neaparat sa va vada un medic dermatolog.
Nu precupetiti nimic pentru sanatatea dv.

Interesati-va daca aveti si colegi care au mai avut asa ceva.
0
24-06-2013, ora 10:33
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
Pentru a vedea daca intradevar este o reactie alergica la aluminiu, trebuie consultat medicul alergolog si efectuata testare patch la aluminiu. Oricum ar trebuie sa va vada un medic, atat bubitele cat si umflaturile pot sa apara in diverse alte afectiuni si va trebui sa faceti si niste analize. Multa sanatate!
0
25-06-2013, ora 15:48
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Alergia poate sa apara la aproape orice.Mama mea se lupta de 2 ani cu o alergie la nichel, fiind nevoita sa faca mai mareu treatament cu alerid.Cel mai bine este sa consulti un alergolog sau un dermatolog in prima faza si sa faci si niste analize.Totusi daca antihistaminicele te ajuta e probabil sa fie vorba despre o reactie alergica.
0
25-06-2013, ora 20:10
Ancy18
Nu este medic/terapeut
Ancy18
Va multumesc pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: