Alergie la ZINNAT ?...

24-10-2014
srb.lacra
Nu este medic/terapeut
srb.lacra
Buna ziua, totul a inceput saptamana trecuta cu durere in gat, nas infundat, durere la inghitit, imi pierdeam vocea de la zi la zi...am luat decasept, ceaiuri cu miere si lamaie, dar a treia seara am facut febra si au inceput frisoanele si accese de tuse.Dimineata m-am dus la medicul meu care mi-a spus ca am laringofaringita si mi-a prescris:ZINNAT 500mg (1 la 12 ore), eurespal(2 pe zi), nurofen si hexoraleten.Toate bune si frumoase pana la a 4 pastila de Zinnat, in jumatate de ora m-am irosit pe tot gatul + mancarimi, apoi a inceput sa m-i se umfle gatul si limba...am fugit la medic care a zis ca am facut reactie alergica la antiiotic, mi-a facut intravenos hemisuccinat(2 fiole)dar am facut atac de panica pana la urma am ajuns la urgenta.Intrebarea mea sunt alergica la Zinnat? cum pot afla ce anume a declansat criza? unde sa merg sa fac analize? Precizez ca in anii din urma am facut tratamente cu antibiotice:penicilina, ampicilila, streptomicina, dar ZINNAT nu am luat niciodata.Multumesc!
2 comentarii
0
24-10-2014, ora 16:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa mergeţi la Alergologie pentru teste.
Cu stima
Dr Petre Muresan
0
25-10-2014, ora 08:25
srb.lacra
Nu este medic/terapeut
srb.lacra
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.