Alergie acarieni

28-10-2012
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Buna ziua.De cateva luni am aflat ca sunt alergic la acarieni, in urma analizelor facute.Probleme de genul respiratie grea, un slab suierat nu apareau decat atunci cand aveam contact cu camere prafuite si am evitat pe cat posibil contactul cu astfel de incaperi.Problema e ca la mine in camera unde stau de 24 de ani au inceput sa apara probleme.Am aspirat tot praful de dupa mobila, am renuntat la perdea, si la mocheta am facut zic curatenie generala.Cu toate astea eu simt un aer incarcat, greu de respirat, inchis se simte praful respir mai greu fie zi si mai ales noaptea ma ustura si nasul si observ ca am si niste mici palpitatii ale inimii.
Intrebarea este cum pot totusi sa scap de acarieni sa ii elimin? Ceva poate imi scapa atunci cad fac curatenie sau sa aiba legatura cu mobilierul care poate de atata timp s-a mai invechit sau zidurile sa fie problema, prin eroziune sa emane praf si de acolo implicit rezulta si acarienii? In alte camere pot dormi fara probleme.Dar a ma muta din camera nu e solutie pt. mine.Ca sa pot dormi iau o pastila de aerius sau xyzal si nu mai sunt probleme.Dar nu pot sa stau toata viata cu pastile.Se poate intampla ca intr-o zi sa fiu alergic la toate camerele.Atunci ma vad nevoit sa vand locuinta si sa-mi gasesc altceva?! Sau poate un vaccin antialergic imi poate rezolva problema?
Deci cum as putea scapa de acarieni?
1 comentarii
0
29-10-2012, ora 18:37
The jack
Nu este medic/terapeut
The jack
Un raspuns astept va rog!!!
Mentionez ca am renuntat la covor in camera si la perdea, praful este aspirat.Dar inca mai persista miros de praf.
Mobila emana un miros de lemn vechi si calculatorul...astea 2 lucruri le banuiesc mai departe ca ar fi cauza.Ventilatorul de la calculator invartindu-se tot timpul aproape(eu mereu tin deschis calc) ma gandesc ca imprastie praful prin camera.Incerc sa descopar cauza eliminand treptat totul din camera...
Credeti ca varianta asta ar fi o rezolvare sau ma lupt cu morile de vant in continuare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.