Alergie - in caz de soc anafilactic prim ajutor

01-11-2012
albastrica4
Nu este medic/terapeut
albastrica4
Buna ziua,
Sunt alergica la acarieni, praf, alimente, medicamente, am avut un soc anafilacitc mai usor la agocalmin si nospa, din fericire am scapat. Am facut TTL la agocalmin, nospa, care au iesit 7 si 6, la albendazol 5.Am toxocara si mi s-a prescris albendazol 15 zile cate 600 mg/zi/, 1 caps claritin+1 cap.ketotifen.Ce sa fac sa le iau, exista un alt tratament? In cazul unui soc anafilactic ce ma poate ajuta dematexazona 2 fiole de 8 mg injectabil sau 1 hidrocortizin (100mg) intravenos, la hidrocortizon este mai greu sa-l faca cineva intravenos. Se poate injecta si intramuscular? Se poate bea? Care ar fi solutia cea mai eficace ?
Multumesc anticipat,
O zi buna!
2 comentarii
0
01-11-2012, ora 15:54
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie sa mergi la alergolog, sa-i arati tratamentul indicat si sa-ti spuna exact ce este de facut. Cu astea nu-i de joaca si, uneori, tratamentele se fac numai sub stricta supraveghere a medicului. La modul propriu.
Dar nu trebuie sa pui raul in fata, de multe ori teama e mai rea decat medicamentul in sine.
Deci, sa ai alergologul tau, cum se spune.
Sanatate!
0
01-11-2012, ora 23:11
dumbodo84
Nu este medic/terapeut
dumbodo84
Catre domnul Doctor. m-am operat de ernie inghinala dreapta.la o saptamana dupa operatie am observat ca operatia capatase un aspect ciudat aratand ca si cum ar fi un obiect in interior.am apelat medicul care m-a operat si dinsul m-a chemat la un control in urma caruia a constatat ca e necesar sa faca o deschizatura in operatie pentru a lasa sa se scurga lichidul care se stransese in interior, din ce cauza nu stiu pentru ca nu mi-a explicat prea multe spunand ca e normal.acum la trei saptamani dupa acea operatia pare ca s-a lipit de muschiul de dedesupt in dreptul unde a facut deschizatura si ma tine putin.as dori sa stiu si eu daca aceasta ma poate afecta pe viitor.VA MULTUMESC!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.