Alergie, laringita cronica si fata foarte umflata

23-05-2011
cosmina27
Nu este medic/terapeut
cosmina27
Buna ziua.
De 3 ani am inceput sa am probleme de sanatate, de cand locuiesc in Italia.
Am inceput sa stranut in fiecare zi, mancarime ingrozitoare la nas si gat.Cam dupa doi ani am inceput sa-mi pierd vocea. Aveam zile cand nu reuseam sa vorbesc.Credeam ca sunt racita luam tot timpul medicamente pentru raceala, dupa care la sfatul unei persoane am luat zirtec.Cat timp luam zirtec ma simteam mai bine.Am facut testele de alergie cele cu intepaturi pe mana si mi-au iesit bine, cum ca nu as fi alergica.La sfatul alergologului am facut testele pentru astm, radiografie la plamani si au iesit toate bine.Am ajuns si la orl. Aici domnul doctor mia spus ca as avea o rinita alergica si ca coardele vocale nu se mai inchid bine. Pt domnul doctor cauzele erau schimbarea climei si a limbii italiene( mi sa parut foarte ciudat ). Ma trimis sa fac logoterapie sa invat sa vorbesc si sa respir in timp ce vorbesc..
Mia prescris tratament cu un spray nazal Rinelon si Fometil, timp de o luna
Timp de o luna m-am simtit mai bine in privinta alergie, dar cu vocea nimic., deabia vorbeam.
Acum 3 luni m-am intors in Romania am fost la doi medici (orl) diferiti. Diagnosticul a fost laringita cronica cu polip pe coarda vocala dreapta. Analizele de sange au iesit bine, doar cantitatea de fier era mai mare.
Acum doua luni m-am operat de laringita.Timp de 3 zile de la operatie am avut fata foarte umflata dupa care mi-am revenit.Fac tratament cu Aerius 5 mg, vitamina A FORTE, o cana de suc de morcov pe zi si una de lapte cu un ou crud.La control am fost de 4 ori si doamna doctor a spus ca era totul bine.
Am inceput sa vorbesc mai bine.
De o luna m-am intors in Italia si am inceput din nou sa stranut sa ma simt rau.
De o saptamana am fata ingrozitor de umflata, ochii umflati, alergia se manifesta mai rau, stranut, mancarime ingrozitoare la nas, in gat si in cerul gurii, nu respir pe nas, imi curge nasul in continu, dorm foarte mult abia reusesc sa ma trezesc ma simt mai tot timpul ametita.
Este posibil sa am fata umflata din cauza operatiei? posibil sa fi facut vreo infectie ?Posibil sa fie alergie? Trebuie sa fac alte teste de alergie? Ce ma sfatuiti?
Nu stiu ce sa mai cred si incotro sa merg, la ce doctori?
Va multumesc
O zi buna
3 comentarii
0
23-05-2011, ora 18:50
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Draga mea, si eu locuiesc in Italia de cativa ani, lucrez in spital si am avut de a face cu cazuri asemanatoare cu cel al tau.Dupa tot ce ai povestit tu, tind sa cred ca nu iti prieste clima de aici(fara sa razi, si nu cum ti-a spus medicul ca ar fi de vina si limba).Ti ha presso per il cullo(scuzama ca iti zic asa).Probabil ca are ceva impotriva strainilor ca multi altii.
Ma mai gandesc ca nu cumva sa ai un factor alergen in casa, nu stiu animale in casa, praf care iti intra de afara;oricum ceva este.Poate si materassul pe care dormi poate fi alergen(daca e din latice sau ceva la care tu nu stiai ca esti alergica si care in Romania nu ai, nu vii in contact).Sper ca nu folosesti odorizante de camera?, sau de corp cu nebulizator?
Acum ca esti umflata la fata ti-ar trebui un antihistaminic.Eu una te-asi sfatui sa mergi la medicul de baza, sa-i povestesti tot ce ai facut in Romania(operatia - eventual daca ai avea si biletul de iesire di spital ca sa ii poti traduce tu exact ce au spus medicii de acasa)si sa iti dea tratament.Daca vezi ca eschiveaza mergi in Pronto Socorso si faci acelasi lucru(povestesti tot).Te vor rezolva fara gres.Nu stiu in ce zona esti dar cred ca vei da de un medic bun si intelegator.Fata nu ti s-a unflat de la operatie, ai venit din nou in contact cu ceva alergic tie si ca reactie a organismului s-a umflat.Treaba cu dormitul asa de mult nu imi place, nu asi grea sa fie de la medicamente.Tine-ma la curent.
Sanatate multa.
0
23-05-2011, ora 18:54
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Am uitat sa-ti zic sa nu care cumva sa folosesti creme de fata, farduri s-au chesstii de astea;poti pune comprese pe fata cu apa rece, eventual cu iaurt simplu.Atentie si la alimentatie, fara alcool, condimente, SARE, tigari, las-o moale cu cafeaua si fereste-te de soare.Sa nu care cumva sa iti dai pe fata cu creme pe baza de cortizon si apoi sa iesi in soare, vai de tine atunci.Mai vorbim.Ciao, Vasilica.
0
23-05-2011, ora 20:22
cosmina27
Nu este medic/terapeut
cosmina27
Ciao.
Va multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.
Eu locuiesc in Firenze. Problema este ca nu am un medic de familie, nu am asigurare medicala in Italia.
Toate analizele si controalele medicale le am facut la un spital privat in Firenze si sa fiu sincera am ramas cam dezamagita, mai ales de domnul doctor de la Orl care cred si eu ca ma luat la misto. Cred ca ar fi trebuit sa vada ca aveam o laringita cronica. In privinta testelor de alergie, nu era normal sa-mi iasa daca eram alergica? Este posibil sa fie gresit testul de alergie?Sa merg, sa repet testul la alt medic alergolog?
La Pronto Socorso am fost, ma simteam foarte rau deabia stateam in picioare din cauza alergiei si timp de 7 ore am asteptat da in zadar, eram trecuta la codul alb, asa ca am plecat pana la urma.
O sa merg din nou la Pronto Socorso, sper ca cineva sa imi spuna pana la urma ce am.
Este adevarat ca folosesc creme, deodorante si parfumuri, o sa incerc de azi sa nu le mai folosesc.
Animale nu am in casa si nici praf, sunt foarte curata la doua zile sterg praful si spal pe jos.Este adevarat ca folosesc foarte multi detergenti si odorizante de camera, dar le foloseam si in Romania. La sfatul dumneavoastra o sa le elimin, nu m-am gandit ca asta ar putea fi cauza, mai ales la creme.
Precizez ca iau deja un antistaminic. Acum iau Xyzal si totusi sunt umflata si stau rau.
Stiti vreun cabinet privat sau un doctor bun la Firenze pe care sa mi-l recomandati?(Alergolog sau otorino)
Va multumesc din suflet pt raspuns si pentru sfaturi.
Va urez multa sanatate si o seara placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: